IFK Lindesberg kommer från, vad som kan vara, säsongens bästa match när de segrade över Latorp med 2-0 på hemmaplan. Under torsdagen kan hemmatruppen få full pott under sina tre första hemmamatcher efter sommaruppehållet, när de ställer sig mot tabellettan Östansjö IF.
– Vi är det senaste laget att vinna över dem, så känslan finns.
Det är en fin spelarform i IFK Lindesberg. Förra veckan gjorde truppen sin kanske bästa match för säsongen mot tabelltvåan Latorp, som aldrig fick in något mål på Fritidsbyn. Hemmatruppen slog dock på den stora trumman och fick in två mål efter nittio häftiga minuter.
– Den förra matchen måste varit den bästa för säsongen. Även om vi gör en bra andra halvlek så tycker jag vi sticker ut lite mer i matchens första halva, men totalt sett är det klart den bästa matchen. Det var roligt att se, säger lagkapten Martin Eriksson som även är nöjd med truppen.
– Jag tycker att det har känts bra i träningarna och de flesta i truppen verkar vara i en ganska bra form för dagen. Det ser lovande ut vilket är skönt då det är på hösten som man vill vara som starkast, eftersom det är då som poängen är som viktigast.
Nu med tre raka segrar efter det långa sommaruppehållet så står hemmatruppen för den tyngsta uppgiften, då tabellettan Östansjö gästar Lindesberg med 12 raka matcher utan förlust. Senaste mötet gjordes tidigt under säsongen där det slutade med seger.
– De är jobbiga att möta men vi är det senaste laget att vinna över dem, så känslan finns. Spelar vi däremot som vi ska så ska det inte vara några problem, då finns det nämligen inget annat bättre lag i serien. Det är målskyttet som har saknats under säsongen men nu under de senaste två matcherna så har vi fått in tre mål samtidigt som vi är det lag som har släppt in minst mål i serien.
Matchinfo IFK Lindesberg-Östansjö IF
Var och när: Torsdag 24:e augusti på Fritidsbyn med avspark kl. 18.45
Läget i tabellen: Östansjö är det enda laget i serien som har mer än 10 segrar under säsongen och leder tabellen med sju poäng före tabelltvåan Latorp. Efter uppehållet har IFK Lindesberg samlat ihop fina poäng och placerar sig som fyra med 25 poäng, samma poäng som trean Hovsta som har spelat en match mindre. Seger för Lindesberg lägger truppen på en delad andra plats i tabellen.
Senaste mötet: Lagets första möte för säsongen gjordes i båda lagens tredje match. Östansjö tog ledningen redan efter tre minuter men blev kvitterade bara sju minuter därefter. Saw Kuly Lo och Mahad Ali Jimale avgjorde däremot matchen i den andra halvleken och gjorde siffrorna till 3-1 efter en kvitterad första halvlek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.