– Efter att ha jobbat flera år med bland annat försäkringsskador och reparationer åt privatpersoner såg vi att det fattades något. Vi lanserade Byggplus som svar på det, säger Bengt-Erik Persson, VD på EBAB Byggservice.
Byggplus är ett slags lån, ett bygglån, som kan beviljas upp till 60 000 per person för renoveringssyfte. EBAB Byggservice erbjuder räntefri delbetalning i 6, 12 eller 20 månader.
– Vi är ingen bank utan vi har en finansiär bakom oss, men anledningen till att vi tagit det här steget är att vi länge sett ett behov av en sådan här lösning, säger Bengt-Erik Persson.
I broschyren som EBAB Byggservice tagit fram om Byggplus står det bland annat: ”Med Byggplus kan du lägga om taket redan i år”.
– Säg att du upptäcker att taket behöver bytas, då är det bra att få det gjort ganska snart, annars riskerar det att kosta ännu mer längre fram, säger Bengt-Erik Persson.
Idén med Byggplus är att man ska kunna renovera när behovet finns och betala när pengarna finns.
Avbetalningen sker i form av en fast månadskostnad. Ungefär som när man köper en bil. Vill man lägga upp betalningen på lägre tid än 20 månader är det också möjligt men då tillkommer ränta.
– Vi är först med detta finansieringssätt inom byggbranschen. Och det är samtidigt förståeligt. Finansiärer har ju en säkerhet i att bilen går att sälja men ett nylagt tak går inte att slita bort och få igen pengarna på, säger Bengt-Erik Persson.
Sedan EBAB Byggservice lanserade Byggplus i april månad har ett 20-tal personer använt sig av finansieringsmöjligheten.
– Vi har fått god respons och många uttrycker att det är bra att detta alternativ nu finns.
Ett ordentligt jobb blir billigare i längden
Han berättar om människor han mött under årens lopp som hamnat i olägenheter när något i huset eller bostadsrätten gått sönder, och som inte haft råd att betala för ett mer omfattande jobb.
– Ibland kan det vara så att man skulle behöva byta ut hela avloppet vid en vattenskada, men finns inga pengar tvingas man att bara åtgärda det mest akuta. Och så kommer nästa obehagliga överraskning något år senare i stället, säger Bengt-Erik Persson.
Med Byggplus ska människor få hjälp att göra ett ordentligt jobb från början. Det kan också handla om att man helt enkelt vill passa på att göra något mer när man ändå är igång. Kakla badrummet, renovera köket, byta fönster.
– Det är när idén är levande som man har energi till den. Då ska det inte vara krångligt utan man ska kunna ringa oss och snabbt få offert och låneförslag, säger Bengt-Erik Persson.
– Byggplus ska ses som ett alternativ och en hjälp att göra jobbet ordentligt. Ett badrum, exempelvis, ska hålla många år. Genom att erbjuda hjälp med finansiering när behovet finns tror vi att det i slutändan också blir billigare för kunden, säger Bengt-Erik Persson.
Läs mer om Byggplus på ebab.nu
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.