– Efter att ha jobbat flera år med bland annat försäkringsskador och reparationer åt privatpersoner såg vi att det fattades något. Vi lanserade Byggplus som svar på det, säger Bengt-Erik Persson, VD på EBAB Byggservice.
Byggplus är ett slags lån, ett bygglån, som kan beviljas upp till 60 000 per person för renoveringssyfte. EBAB Byggservice erbjuder räntefri delbetalning i 6, 12 eller 20 månader.
– Vi är ingen bank utan vi har en finansiär bakom oss, men anledningen till att vi tagit det här steget är att vi länge sett ett behov av en sådan här lösning, säger Bengt-Erik Persson.
I broschyren som EBAB Byggservice tagit fram om Byggplus står det bland annat: ”Med Byggplus kan du lägga om taket redan i år”.
– Säg att du upptäcker att taket behöver bytas, då är det bra att få det gjort ganska snart, annars riskerar det att kosta ännu mer längre fram, säger Bengt-Erik Persson.
Idén med Byggplus är att man ska kunna renovera när behovet finns och betala när pengarna finns.
Avbetalningen sker i form av en fast månadskostnad. Ungefär som när man köper en bil. Vill man lägga upp betalningen på lägre tid än 20 månader är det också möjligt men då tillkommer ränta.
– Vi är först med detta finansieringssätt inom byggbranschen. Och det är samtidigt förståeligt. Finansiärer har ju en säkerhet i att bilen går att sälja men ett nylagt tak går inte att slita bort och få igen pengarna på, säger Bengt-Erik Persson.
Sedan EBAB Byggservice lanserade Byggplus i april månad har ett 20-tal personer använt sig av finansieringsmöjligheten.
– Vi har fått god respons och många uttrycker att det är bra att detta alternativ nu finns.
Ett ordentligt jobb blir billigare i längden
Han berättar om människor han mött under årens lopp som hamnat i olägenheter när något i huset eller bostadsrätten gått sönder, och som inte haft råd att betala för ett mer omfattande jobb.
– Ibland kan det vara så att man skulle behöva byta ut hela avloppet vid en vattenskada, men finns inga pengar tvingas man att bara åtgärda det mest akuta. Och så kommer nästa obehagliga överraskning något år senare i stället, säger Bengt-Erik Persson.
Med Byggplus ska människor få hjälp att göra ett ordentligt jobb från början. Det kan också handla om att man helt enkelt vill passa på att göra något mer när man ändå är igång. Kakla badrummet, renovera köket, byta fönster.
– Det är när idén är levande som man har energi till den. Då ska det inte vara krångligt utan man ska kunna ringa oss och snabbt få offert och låneförslag, säger Bengt-Erik Persson.
– Byggplus ska ses som ett alternativ och en hjälp att göra jobbet ordentligt. Ett badrum, exempelvis, ska hålla många år. Genom att erbjuda hjälp med finansiering när behovet finns tror vi att det i slutändan också blir billigare för kunden, säger Bengt-Erik Persson.
Läs mer om Byggplus på ebab.nu
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.