Nio man på ett bräde. Lindlöven ägnade midsommarhelgen åt att presentera hela sin backlösning för kommande säsong. En lösning som ger anledning till oro lika väl som förhoppningar om stordåd.
I gammal god stil valde klubben alltså att efter månader av tystnad servera en helt klar backsida på ett bräde. En backsida som vid en första påsyn är långt ifrån en given succé, men som har stor potential att utvecklas till en riktigt stark lagdel.
Tillåt mig utveckla resonemanget.
Kvartetten Anders Gunnarsson, Rasmus Rundgren, Henrik Warman och Mattias Morén blir kvar från fjolårstruppen. Det är fyra herrar som, där de står idag, knappast kommer kvalificera sig på några rankingar över ettans främsta backar, men som samtidigt är beprövad defensivkraft som kan ankra en solid backbesättning. Goda arbetare helt enkelt.
De får anses utgöra en bra grundstomme som dessutom vet vad som gäller i föreningen. Samtidigt, bortsett från Morén, är det tre unga killar som fortfarande har utveckling i sig och kan fortsätta att blomstra med ansvaret i höst och vinter.
Till de fyras skara vill jag också lägga David Berg. 22-åringen är att betrakta som ett nyförvärv, men har som bekant ett förflutet i föreningen och kommer inte ha några svårigheter att smälta in. Även han har utvecklingspotential och kommer säkert in med revanschlust efter en ganska tuff säsong som slutade i negativt kval med Mörrum.
Men den riktigt intressanta delen av Lindlövens backbesättning kanske trots allt är den 19-åriga trion Linus Carlsson, Emil Karlsson och Daniel Henningsson. Det är killar som kommer in från spel i fina J20-organisationer och som står för dörren att ta seniorhockeyn vid hornen på allvar.
Frågan är vad som, under Jussi Salos ledning, kan hända här? Om de här unga killarna får rätt utveckling kan Lindlövens backsida plötsligt se urstark ut, om inte, kan den tvärtom visa sig bli i svagaste laget. Jag skulle säga att väldigt mycket hänger på hur spelarna utvecklas.
Bortsett från Mattias Morén med sina i sammanhanget respektabla 32 bast är samtliga i backbesättningen mellan 19 och 23 år gamla. Det säger sig självt att med rätt förutsättningar kan det hända positiva saker här. Samtidigt som absolut ingenting är givet på förhand.
Givetvis kommer killar som Lucas Frey (klar för Tranås) och Oliver Styf (flyttar tillbaka till Frankrike) att saknas, men det är med spänning jag ser fram emot att stifta en närmare bekantskap med Lindlövens backsida.
Det finns helt klart potential.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.