Nu har klockan nästan tickat ner och vi har endast en vecka kvar till säsongspremiären. I och med hur serien är utformad så blir det att få hela fyra Line-Örebromatcher under grundserien. Det är de matcher som lockar mest publik av alla grundseriematcher och i år kan de bli i en klass för sig.
Redan förra året fick vi se ett lyft hos Örebro och jag trodde att detta skulle vara början på Örebros resa tillbaka till deras storhetstid. Kanske var det en början på resan tillbaka men det var i så fall en väldigt blygsam sådan. På papperet såg Örebro riktigt starka ut på alla startpositioner. De hade två av svenskalandslagets tidigare passare, varav en fick agera libero, och utländska proffsspelare på alla spikerpositioner. Men det var något som inte klaffade för örebroskorna. Kanske var det nytillträdda Oskar Jönsson-Vikterlöf som ännu inte hade växt in i rollen som förstetränare tillräckligt för att handskas med ett så pass nykomponerat lag. Med risk för att göra samma misstag i år igen så vill jag dock ännu en gång säga att Örebro kommer bli farliga och jag tror inte längre att Linde kommer gå vinnande ur den derbystrid som de haft ett stabilt grepp om de senaste åren. Örebro har kvar de flesta av sina spelare från förra säsongen de som lämnat är de två amerikanska vänsterspikrarna, dock har man lyckats behålla den isländska högerkantsgiganten Jona Vigfusdottir. Sedan har de även ett antal hemvändningar som de inte kunnat drömma om innan säsongen. Amerikanskan Whitney Turner är tillbaka efter en säsong i Sollentuna, en vänsterspiker som tillhör den absoluta toppen av Elitserien. Aida Rejzovic har återvänt efter många säsonger som proffsspelare och landslagsspelare då hon blev klubblös efter Katrineholms konkurs. Tillbaka i Örebro är även tränare Matilda Wikander som för första gången kommer ha ett riktigt topplag att arbeta med och inte ett lag dominerat av orutinerade spelare och juniorer. Matilda är en tränare med mycket pondus och auktoritet och blir inte lätt överkörd. Förhoppningsvis kan hon få pli på det lag som förra säsongen såg ut att dra åt många olika riktningar. Lyckas hon med det så kommer Örebro bli väldigt svårslagna.
Jag har i tidigare texter tryckt på hur idrotten handlar om åskådarna. Utan åskådare så förlorar elitidrotten all sin storhet och så småningom vill jag mena att det kommer leda till att den förlorar alla sina utövare. Det som motiverar barn till att idrotta är glädjen att röra på sig och att leka samt gemenskapen, de behöver inga att se upp till, men det som motiverar ungdomar att bli elitidrottare är viljan att göra stordåd, att prestera bättre än dem de sett upp till. De ser de samtida elitidrottarna från läktarplatsen eller på TV och tänker att de vill bli ännu bättre än dem. Åskådare är som roligast att vara om tillställningen och stämningen är av toppklass. Inget kan mäta sig med en derbymatch när det kommer till stämning.
Innan förra säsongen skrev jag en krönika om hur svensk volleyboll behöver riktiga derbymöten. Linde-Örebro är det närmaste vi kommer ett Elitseriens El Classico. Men El Classico är vad det är just eftersom man aldrig kan veta vem som kommer vinna. Ett ensidigt derby är ett stämningslöst derby. Det finns inga matcher i Elitseriens grundserie som lockar så mycket publik som Linde-Örebroderbyna. Kan de bli ännu jämnare så kommer de locka ännu fler. I år finns potentialen för spektakuläraste derbymatcherna på länge. Jag hoppas det kommer leva upp till förhoppningarna.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.