Med start denna vecka kommer den stora avloppsledningen som sträcker sig från Lilla Lindessjön och ner till dammluckorna i Dalkarlshyttan, att bytas ut mot en ny. Arbetet kommer inte att innebära några nämnvärda störningar för allmänheten, uppger man på Samhällsbyggnad Bergslagen.
– Nej, det här är inget som allmänheten kommer märka av, kommenterar Jan Fredriksson på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Sjöledningen, i vilken avloppsvatten från majoriteten hushåll i Lindesberg pumpas ner till reningsverket i Dalkarlshyttan, sprang läck sommaren 2017 och orenat avloppsvatten gick rakt ut i Stora Lindessjön. Vid inspektion konstaterades att ledningen var uttjänt och året därpå inleddes etapp 1 i det arbete som innebar att totalt 1,7 km sjöledning ersätts med en ny. Förra sommaren ersattes ledningen mellan Gröna bron och Cederborgska kyrkogården (Örebrovägen / Pälsärmen). Nu står man inför etapp 2 då resterande sträcka tas hand om.
– Det är cirka 500 meter sjöledning, som nu kommer att ersättas. Den sträcker sig från Cederborgska och ner mot Lindemaskiner och dammluckorna, säger Jan Fredriksson på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Arbetet är alltså en direkt fortsättning på förra sommarens större ingrepp. Det innebär att förfarandet blir detsamma som då, men utan att man behöver vidta åtgärder som i fjol innebar att båtsäsongen påverkades. Den här gången införs inget temporärt förbud mot båttrafik.
– Nej, det här är inget som allmänheten kommer märka av. Vi kommer inte ens ha något båtförbud den här gången. Vi önskar dock att man tar hänsyn till att det är en arbetsplats och det kommer ju vara dykare i vattnet, så det är bra om man är uppmärksam och håller lite avstånd om man åker båt i Lilla Lindessjön under den tid arbetet pågår, säger Fredriksson.
Arbetet på Lilla Lindessjön påbörjas under tisdagen denna vecka och beräknas pågå mellan vecka 32-37.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.