Sverige föll på målsnöret i jakten på volleyboll-EM. Laget var pressat att vinna det andra playoffmötet mot Estland med minst två set, något man inte klarade av. Förbundskaptenen Johan Isacsson talar dagen efter ut om förlusten och ger även besked om sin framtid i Lindesberg Volley.
Den senaste månaden har varit intensiv för det svenska volleybollandslaget. Truppen samlades i Lindesberg den 24:e april och har efter det rest runt på flera platser för träning och matcher. Målet har hela tiden varit EM-kvalspelet, som avgjordes i ett dubbelmöte mot Estland.
Det första playoffmötet spelades förra söndagen i Tallin, där Estland vann med 3-1 i set. Igår skulle det slutligen avgöras vilket land som skulle nå EM. Sverige var inför returen i Halmstad tvingade att vinna med minst två sets marginal, men det blev en övermäktig uppgift. Estland vann med klara 0-3 och kunde fira en plats i EM.
– Vi skulle ha tagit någon mer poäng i Estland. Vi spelade jävligt bra där, kanske det bästa spel vi haft under mig. Hade vi bara tagit ett eller två set till där hade vi haft chansen, menar Johan Isacsson.
Förbundskaptenen pekar ut det första setet som en nyckel i matchen. Trots dubbla setbollar tappade Sverige greppet och esterna vann med 26-28, följt av 22-25 och 9-25. Trots nederlaget har dock landslaget stått för sitt bästa kvalspel på många år.
– Jag är nöjd till det stora hela, sen är inte resultatet inte som man vill ha det. Jag har tyckt att vi haft en jättechans att nå EM. Men det var som sagt en mycket bra motståndare, säger Isacsson och blickar mot höstens nya kval.
– Jag hoppas att det är fler spelare som kommer ut i Europa. Inte till vilka klubbar som helst, utan till bra klubbar. Jag vill se att har en annan hårdhet i vårat spel. Nu har vi fått lite rutin, det som saknas är power som jag ser det.
”Jag kommer inte att bli kvar”
I och med det avslutade EM-kvalet är landslagssamlingen över för den här gången. Och om det blir någon fortsättning för Isacsson på den blågula tränarbänken är oklart.
– Mitt kontrakt går ut 2015. Jag kommer att veta mer vad som händer efter sommaren, berättar han.
Rollen som förbundskapten är som bekant inte hans enda tränaruppdrag. Sedan 2013 tränar han även Lindesberg Volley, som han lett till semifinal under sina två säsonger. Den senaste tiden har Isacsson fört diskussioner med klubben och någon framtid i Bergslagen blir det inte.
– Nej, jag kommer inte att bli kvar där. Det kommer att komma nyheter från klubben nästa vecka, avslöjar tränaren.
Några ytterligare kommentarer vill Isacsson inte lämna förrän Linde uttalat sig. Klart är i alla fall att den erfarne volleybollprofilen nu flyger vidare på sitt äventyr. Men innan han bestämmer sig om nästa uppdrag väntar en välbehövlig semester.
– Det har varit hårda men roliga veckor med landslaget. Jag gillar de här killarna, det har varit fantastiskt sen första dagen. Men nu blir det vila, man måste få ladda om batterierna.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.