WSK Lindesberg är fortsatt fast i bottenstriden. På söndagen föll laget med klara 8-3 borta mot Varberga, i en match man aldrig riktigt var med i. Nu är WSK blott fyra poäng ovanför nedflyttningsstrecket.
Året har inte fått någon lycklig start för WSK Lindesberg. Förra helgens förlust mot Wadköping följdes på söndagen upp av en ny förlust, denna gång mot Varberga IBK. WSK hamnade i ett tidigt tvåmålsunderläge, något som sedan växte till 5-1 i den andra perioden. Laget hotade aldrig och Varberga kunde rinna iväg och vinna med siffrorna 8-3.
– Det är som det varit ett tag, att vi varit lite för veka. Vi kan spela runt bollen, men sen är vi lite för klena helt enkelt i närkamper. Vi har ju ett ungt lag nu och då blir det så, konstaterar WSK:s tränare Stefan Klack.
– Just nu är det lite tungt. Men vi måste väl jobba på det här med att kunna ta sig förbi motståndare, att bli starkare. Träna mer en mot en och att vi verkligen blir starkare runt båda målen.
Förlusten innebar att WSK är fortsatt indraget i bottenstriden. Laget har nu fyra poäng ner till strecket, med en match mer spelad än flera av sina kombattanter. Tabelläget är pressat och Klack medger att det finns få ljusglimtar i spelet just nu.
På onsdag väntar nästa seriematch, då WSK tar emot Hovsta. Innan dess tränar man både måndag och tisdag och Klack siktar på att vända trenden.
– Det är bara att kriga på. Det är inget annat att göra, utan bara kämpa på och hoppas att det vänder.
Matchfakta Varberga IBK-WSK Lindesberg:
Resultat: 8-3 (2-1, 3-1, 3-1)
Publik: 23
Mål WSK: 2-1 Hellsing (Carlsson), 5-2 Jennebo (Bergman), 8-3 Nyström (Kinell)
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.