WSK Lindesberg är fortsatt fast i bottenstriden. På söndagen föll laget med klara 8-3 borta mot Varberga, i en match man aldrig riktigt var med i. Nu är WSK blott fyra poäng ovanför nedflyttningsstrecket.
Året har inte fått någon lycklig start för WSK Lindesberg. Förra helgens förlust mot Wadköping följdes på söndagen upp av en ny förlust, denna gång mot Varberga IBK. WSK hamnade i ett tidigt tvåmålsunderläge, något som sedan växte till 5-1 i den andra perioden. Laget hotade aldrig och Varberga kunde rinna iväg och vinna med siffrorna 8-3.
– Det är som det varit ett tag, att vi varit lite för veka. Vi kan spela runt bollen, men sen är vi lite för klena helt enkelt i närkamper. Vi har ju ett ungt lag nu och då blir det så, konstaterar WSK:s tränare Stefan Klack.
– Just nu är det lite tungt. Men vi måste väl jobba på det här med att kunna ta sig förbi motståndare, att bli starkare. Träna mer en mot en och att vi verkligen blir starkare runt båda målen.
Förlusten innebar att WSK är fortsatt indraget i bottenstriden. Laget har nu fyra poäng ner till strecket, med en match mer spelad än flera av sina kombattanter. Tabelläget är pressat och Klack medger att det finns få ljusglimtar i spelet just nu.
På onsdag väntar nästa seriematch, då WSK tar emot Hovsta. Innan dess tränar man både måndag och tisdag och Klack siktar på att vända trenden.
– Det är bara att kriga på. Det är inget annat att göra, utan bara kämpa på och hoppas att det vänder.
Matchfakta Varberga IBK-WSK Lindesberg:
Resultat: 8-3 (2-1, 3-1, 3-1)
Publik: 23
Mål WSK: 2-1 Hellsing (Carlsson), 5-2 Jennebo (Bergman), 8-3 Nyström (Kinell)
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.