WSK Lindesberg är fortsatt fast i bottenstriden. På söndagen föll laget med klara 8-3 borta mot Varberga, i en match man aldrig riktigt var med i. Nu är WSK blott fyra poäng ovanför nedflyttningsstrecket.
Året har inte fått någon lycklig start för WSK Lindesberg. Förra helgens förlust mot Wadköping följdes på söndagen upp av en ny förlust, denna gång mot Varberga IBK. WSK hamnade i ett tidigt tvåmålsunderläge, något som sedan växte till 5-1 i den andra perioden. Laget hotade aldrig och Varberga kunde rinna iväg och vinna med siffrorna 8-3.
– Det är som det varit ett tag, att vi varit lite för veka. Vi kan spela runt bollen, men sen är vi lite för klena helt enkelt i närkamper. Vi har ju ett ungt lag nu och då blir det så, konstaterar WSK:s tränare Stefan Klack.
– Just nu är det lite tungt. Men vi måste väl jobba på det här med att kunna ta sig förbi motståndare, att bli starkare. Träna mer en mot en och att vi verkligen blir starkare runt båda målen.
Förlusten innebar att WSK är fortsatt indraget i bottenstriden. Laget har nu fyra poäng ner till strecket, med en match mer spelad än flera av sina kombattanter. Tabelläget är pressat och Klack medger att det finns få ljusglimtar i spelet just nu.
På onsdag väntar nästa seriematch, då WSK tar emot Hovsta. Innan dess tränar man både måndag och tisdag och Klack siktar på att vända trenden.
– Det är bara att kriga på. Det är inget annat att göra, utan bara kämpa på och hoppas att det vänder.
Matchfakta Varberga IBK-WSK Lindesberg:
Resultat: 8-3 (2-1, 3-1, 3-1)
Publik: 23
Mål WSK: 2-1 Hellsing (Carlsson), 5-2 Jennebo (Bergman), 8-3 Nyström (Kinell)
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.