WSK Lindesberg är fortsatt fast i bottenstriden. På söndagen föll laget med klara 8-3 borta mot Varberga, i en match man aldrig riktigt var med i. Nu är WSK blott fyra poäng ovanför nedflyttningsstrecket.
Året har inte fått någon lycklig start för WSK Lindesberg. Förra helgens förlust mot Wadköping följdes på söndagen upp av en ny förlust, denna gång mot Varberga IBK. WSK hamnade i ett tidigt tvåmålsunderläge, något som sedan växte till 5-1 i den andra perioden. Laget hotade aldrig och Varberga kunde rinna iväg och vinna med siffrorna 8-3.
– Det är som det varit ett tag, att vi varit lite för veka. Vi kan spela runt bollen, men sen är vi lite för klena helt enkelt i närkamper. Vi har ju ett ungt lag nu och då blir det så, konstaterar WSK:s tränare Stefan Klack.
– Just nu är det lite tungt. Men vi måste väl jobba på det här med att kunna ta sig förbi motståndare, att bli starkare. Träna mer en mot en och att vi verkligen blir starkare runt båda målen.
Förlusten innebar att WSK är fortsatt indraget i bottenstriden. Laget har nu fyra poäng ner till strecket, med en match mer spelad än flera av sina kombattanter. Tabelläget är pressat och Klack medger att det finns få ljusglimtar i spelet just nu.
På onsdag väntar nästa seriematch, då WSK tar emot Hovsta. Innan dess tränar man både måndag och tisdag och Klack siktar på att vända trenden.
– Det är bara att kriga på. Det är inget annat att göra, utan bara kämpa på och hoppas att det vänder.
Matchfakta Varberga IBK-WSK Lindesberg:
Resultat: 8-3 (2-1, 3-1, 3-1)
Publik: 23
Mål WSK: 2-1 Hellsing (Carlsson), 5-2 Jennebo (Bergman), 8-3 Nyström (Kinell)
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.