IFK Lindesberg är fortsatt svårbesegrade i årets seriespel. Hemma mot Axberg var man länge i underläge, trots en uppsjö av målchanser i den första halvleken. Inhoppande Philip Sjöberg såg dock till att ordna en poäng åt IFK via sin 1-1-nick.
Med derbysegern mot GSBK i ryggen tog IFK Lindesberg på måndagskvällen emot Axberg med förhoppningen om en ny trepoängare. Hemmalaget inledde även piggt. Matchupptakten präglades av ett påhittigt IFK-spel, som flera gånger om mynnade ut i målchanser.
Tyvärr för lagets del fick man aldrig någon utdelning. Istället kunde Axberg sticka upp i ett anfall och sätta dit 0-1 i Janne Mäkis nätmaskor. Ett tungt slag för IFK, som trots 45 bra minuter gick till halvtid i underläge.
– Vi spelar riktigt bra i första. Vi spelar frejdigt och skapar flera lägen. Men det känns ändå som att det går för sakta, vi får inte upp farten, analyserar Aleksander Lazarevic.
Om IFK-tränaren inte var nöjd med farten i första skulle han få än större huvudbry i andra. Där klev Axberg ut och slog vakt om sin ledning, något Lazarevic hade sin egen formulering för.
– De stängde ner oss och ställde ut bussen.
Ny match på torsdag
Länge såg det även ut som att taktiken skulle gå hem. Ett trögt IFK hittade inte alls igenom motståndarförsvaret, samtidig som man blev väldigt bräckliga för kontringar. Målvakten Janne Mäki lyckades dock hålla kvar laget i matchen och sedan kom två byten som gav effekt.
Med 70 minuter på klockan nådde en inhoppande Elvis Karaosmanovic högst på ett inspel. Bollen seglade fram till en annan inhoppare, Philip Sjöberg. 15-åringen satte till pannan och nickade in kvitteringen till 1-1. Resultatet stod sig sedan matchtiden ut, men trots den räddade poängen var det inga muntra miner i IFK-lägret.
– Jag är missnöjd faktiskt. Från första halvlek när vi ligger under så är vi berövade på chansen till tre poäng. Nu känns det istället som att vi får vara tacksamma att vi får med oss en poäng, säger Lazarevic.
Krysset var IFK:s andra för säsongen och innebär att man tagit poäng i tre av sina fyra matcher. Sett till tabellen placerar man sig som femma, tätt efter rivalen Fellingsbro. På torsdag ställs IFK mot Lillkyrka och till dess vill Lazarevic se förbättring.
– Just nu känns det inte bra alls. Det är för mycket långbollar och ett för stillastående spel.
Matchfakta IFK Lindesberg-Axberg:
Resultat: 1-1 (0-1)
Mål IFK: 1-1 Philip Sjöberg
Tabellen från Svensk Fotboll:

Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.