Världsstjärnan Doug Seegers sjunger i Lindesberg. Pressfoto: Gregg Roth
Doug Seegers och Martin Almgren inviger ny bilhall
Nästa helg inviger Samuel Karlsson Bil AB sin nybyggda, stora bilhall som innefattar drygt 1100 kvadratmeter. Förutom att besökare ges möjlighet att spana in de nya ytorna, kommer dessutom två stora artister att uppträda!
Det är mycket som händer ute vid Samuel Karlsson Bil AB. Förutom att en stor bilhall på 1350 kvadratmeter just blivit klar, så har en yta på 3000 kvadratmeter asfalterats
Kim Ryynänen fixar i nya verkstaden. Foto: Ida Lindkvist
och därmed gett företaget avsevärt mycket mer yta.
– Det är ljust och fint. KIA har sina krav om hur det ska vara, så vi fick rita om några gånger. Nu hugger vi dessutom ur skogen för att få in ännu mer ljus, berättar Samuel Karlsson.
På ovanvåningen, med utsikt över den nya hallen med glänsande bilar, har 200 kvadratmeter personalyta byggts. Där kommer bland annat kontor, förråd och kök att finnas.
Simon Byström i full gång. Foto: Ida Lindkvist
– Personalen tycker att det är roligt, säger Samuel och tillägger att sedan utbygget har man anställt ytterligare tre personer.
Ny tvätthall med fler effektiva möjligheter, samt ny verkstad med högt i tak bland annat flertalet olika sorters lyftar finns numer att tillgå.
– Vi har två- och fyrpelarlyft och saxlyft beroende på vad för jobb man ska göra, förklarar Samuel.
Den 28-29 maj invigs nybyggnationen, och det gör man med pompa och ståt. Det kommer att vara uppträdanden bägge dagarna, men klockan 15 dag två uppträder Idolvinnaren Martin Almgren i sällskap av countrystjärnan, som gjorde sig känd i raketfart genom Jill Johnssons program ”Jills veranda”, Doug Seegers.
– Är det fint väder kommer de att stå på taket och spela. Men blir det regn kör vi ut alla bilarna och är här inne, meddelar Samuel.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Planeringen är i full gång inför den tionde upplagan av LindeDagen. Arkivfoto: Camilla Lagerman
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Världsklass när frisörduon öppnar egen salong
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhä...
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.