Världsstjärnan Doug Seegers sjunger i Lindesberg. Pressfoto: Gregg Roth
Doug Seegers och Martin Almgren inviger ny bilhall
Nästa helg inviger Samuel Karlsson Bil AB sin nybyggda, stora bilhall som innefattar drygt 1100 kvadratmeter. Förutom att besökare ges möjlighet att spana in de nya ytorna, kommer dessutom två stora artister att uppträda!
Det är mycket som händer ute vid Samuel Karlsson Bil AB. Förutom att en stor bilhall på 1350 kvadratmeter just blivit klar, så har en yta på 3000 kvadratmeter asfalterats
Kim Ryynänen fixar i nya verkstaden. Foto: Ida Lindkvist
och därmed gett företaget avsevärt mycket mer yta.
– Det är ljust och fint. KIA har sina krav om hur det ska vara, så vi fick rita om några gånger. Nu hugger vi dessutom ur skogen för att få in ännu mer ljus, berättar Samuel Karlsson.
På ovanvåningen, med utsikt över den nya hallen med glänsande bilar, har 200 kvadratmeter personalyta byggts. Där kommer bland annat kontor, förråd och kök att finnas.
Simon Byström i full gång. Foto: Ida Lindkvist
– Personalen tycker att det är roligt, säger Samuel och tillägger att sedan utbygget har man anställt ytterligare tre personer.
Ny tvätthall med fler effektiva möjligheter, samt ny verkstad med högt i tak bland annat flertalet olika sorters lyftar finns numer att tillgå.
– Vi har två- och fyrpelarlyft och saxlyft beroende på vad för jobb man ska göra, förklarar Samuel.
Den 28-29 maj invigs nybyggnationen, och det gör man med pompa och ståt. Det kommer att vara uppträdanden bägge dagarna, men klockan 15 dag två uppträder Idolvinnaren Martin Almgren i sällskap av countrystjärnan, som gjorde sig känd i raketfart genom Jill Johnssons program ”Jills veranda”, Doug Seegers.
– Är det fint väder kommer de att stå på taket och spela. Men blir det regn kör vi ut alla bilarna och är här inne, meddelar Samuel.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Adam och Angelica. Foto: privat. Brunnstorps gård. Arkivbild, LindeNytt. Foto: Ida Lindkvist
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie f...
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.