Silversäsongen är avslutad och lagd till handlingarna och jobbet med att bygga vidare på laget har tagit vid. Klart är att klubbens huvudspår på tränarsidan Ismo Peltoarvo inte blir kvar i klubben. Ismo tog över efter att Jesse Knight fick gå mitt under säsongen, men något mer än en tillfällig lösning blev det inte.
– Ismos fru driver ett företag nere på västkusten så Ismo
fick inte med sig familjen på en flytt till Lindesberg, säger sportchef Roger.
Klubben har nu istället ett antal trådar som man jobbar
med där huvudspåret just nu heter Johan Isacsson, en både mycket meriterad
spelare och tränare.
– Han är före detta landslagspassare med över 300
landskamper i sitt CV och Johan har varit proffs i massa herrans år. Han är
förbundskapten för herrarna, vilket han kombinerat med ett tränarjobb, senast
nere i belgiska Aquacare Halen, berättar Roger.
Kontraktet i Belgien bröt Johan under säsongen när
klubben fick ekonomiska problem och har sedan dess sökt efter en ny klubb. Johan
vill inte träna ett svenskt herrlag eftersom det kan bli en konstig
jävsituation när det kommer till spelarrekryteringar för den klubben.
– Johan ser Lindesbergs damer som en perfekt kombination
och komplement till landslagsuppdraget och han kommer till oss på söndag och
för diskussionen vidare.
På spelarsidan händer det också en del saker och där
räknar Roger i nuläget bort två spelare från starsexan, Kaisa Wallin och
lagkapten Tina Johansson.
– Kaisa har i alla fall tagit en timeout på grund av hennes
jobbsituation, hon har fått en chefstjänst och funderar på hur hon ska kunna få
ihop det. Tina har fått jobb i Köping och bor i Örebro, så som det ser ut nu så
känns det som en omöjlighet att kunna spela med Lindesberg.
Dock så händer det positiva saker runt laget också där
lagets bäste spelare, en revanschsugen Margie Giordano går i täten och kommer
skriva på ett femårskontrakt.
– Det återstår i princip bara för henne att läsa igenom
det finstilta innan hon skriver på.
Kontinuitet är med andra ord ett nyckelord som klubben
jobbar efter och på lördag kommer det en handfull högintressanta spelare hit på
en tryout.
– Det är två centrar, en spiker, en passare och en libero
som alla är hungriga spelare i tjugoårsåldern. Vi vill hitta spelare som kan
tänka sig att stanna här länge, som blir en stomme som vi kan bygga på under
många år och som kan växa ut till landslagsspelare, säger Roger Larsson.
Kontraktsläget just nu:
Sara Malmlöv, Freja Morén, Nadya Greseva och Evelina
Frank har kontrakt eller är klar för en fortsättning. Margie Giordano kommer
när som helst skriva på ett femårskontrakt. En diskussion om en fortsättning
har påbörjats med Emma Westerberg och Therese Granlund, oklart hur status är
med Sofie Lundberg och Sandra Hoikkala.
Kaisa Wallin har tills vidare tagit en timeout och Tina
Johanssons jobbsituation gör att läget ser mörkt ut. Britney Brown och Emily
Stockman har åkt hem till USA, återkommer inte och Anna Rönnbäck har lagt
tillbaka skorna på hyllan.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.