Efter att Elitserien i volleyboll spelades klart igår där Engelholm vann hängmatchen mot Örebro blev det klart att Lindesberg slutade på en tredjeplats i serien. Katrineholm och Engelholm fick välja kvartsfinalmotståndare innan Lindesberg och då fanns det bara Gislaved och Sollentuna kvar att välja mellan. Lindesbergs val blev Sollentuna och första matchen i bäst av fem spelas på lördag den 16/3 18:00 i Lindesbergs Arena.
– Nu hade vi inte mycket att välja på, men det var inget lätt val. Sett över hela säsongen så har Gislaved gått bättre, men senaste tiden så har Sollentuna hittat slutspelsformen. Det var till slut det geografiska läget som fick fälla avgörandet, avslöjar Lindesbergs tränare Ismo Peltoarvo.
Sollentuna förstärkte laget i januari med Kaitlynn James, en amerikansk servemottagande vänsterspiker som enligt uppgift är allround med ett vasst anfall. Kvartsfinalen blir för övrigt en repris på förra årets segertåg för Lindesberg då lagen även då möttes i kvartsfinal.
– Det här är bästa tiden på året då det är vinna eller försvinna karaktär över matcherna. Vad man har presterat tidigare spelar inte så stor roll när det kommer till slutspel, hävdar Ismo.
Lindesberg har varit lite upp och ner i sitt spel under säsongen och ännu så har inte Peltoarvo hittat dit han vill med laget. Är det skönt att gå in i slutspelet och inte vara favorit?
– Nej egentligen inte. Är man favorit så innebär det att man har spelat bra under en lång tid och nämns med en viss respekt just därför. Det är alltid bra att ha med sig i ryggen när slutspelet startar, säger Peltoarvo.
Kvartfinal ett i övriga matcher spelas enligt följande.
2013-03-17 14:00 Hylte/Halmstad vs Gislaved
2013-03-17 16:00 Katrineholm vs RIG Falköping
2013-03-17 17:00 Engelholm vs Svedala
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.