Jakto är vid det här laget vana att anordna mässor; en på hösten, en på våren. Både fiske- och jaktintresserade kan här hitta vad de söker eller bara spatsera runt och kika omkring. Tormeks Stig Reitan är en av utställarna som är på plats för dagens arrangemang, och han slipar knivar som aldrig förr. Och för den som tycker att köksknivarna där hemma i lådan har problem att ta sig igenom tomaten, då har Stig ett hett tips.
Vid Jaktos butik är det full aktivitet, både inne och ute. Någon handlar ett fiskespö som ska invigas redan samma dag, och någon annan är sugen på nya jaktkläder.
– Det går jättebra, det är många som kommer hit och besöker oss idag. Det är jätteroligt och det brukar alltid vara mycket folk, säger Thomas Broman, Jaktos delägare.
Jakto har mässa på både hösten och på våren.
– Då bjuder vi hit våra leverantörer och visar alla nyheter som finns. Det är både fiske och jakt. Älgjakten har gått ner mycket på grund av alla rovdjur, men vildsvinsjakt däremot har ökat, berättar Thomas.
Thomas själv tycker allra bäst om att ge sig ut i jakt på ett svin, och dessa vilda grisar får man jaga året om.
– Det är lite nytt och spännande, och det är otäcka djur. Det är mycket vakjakt och jag har skjutit två stycken, avslöjar Thomas som jagat i 20 år och intygar att vildsvin smakar riktigt bra.
Det är ett tjugotal utställare, och förutom jakt- och fiskerelaterade saker kan man ta sig en titt på värmepumpar, vilket Thomas just gjort.
– Och så är Teknikservice här och visar sina uthyrningsprylar, säger Thomas.
Hampus Biehl, Zodiak, ställde ut. Foto: Ida Lindkvist
Bredvid Hampus Biehl från Zodiak, kan man hitta Tormeks Stig Reitan. Han vässar knivar för fulla muggar, vilket han också tänker göra tillsammans med sina kollegor den sjätte maj när Lindessjön runt arrangeras.
– Då kommer vi stå där och slipa knivar för 30 kronor styck, avslöjar Stig och fortsätter:
– Det är ett kanontillfälle att de sina knivar proffsslipade, och då kan man verkligen få den vassaste kniven i lådan!
Stig vet hur en slipsten ska dras. Foto: Ida Lindkvist
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.