Jakto är vid det här laget vana att anordna mässor; en på hösten, en på våren. Både fiske- och jaktintresserade kan här hitta vad de söker eller bara spatsera runt och kika omkring. Tormeks Stig Reitan är en av utställarna som är på plats för dagens arrangemang, och han slipar knivar som aldrig förr. Och för den som tycker att köksknivarna där hemma i lådan har problem att ta sig igenom tomaten, då har Stig ett hett tips.
Vid Jaktos butik är det full aktivitet, både inne och ute. Någon handlar ett fiskespö som ska invigas redan samma dag, och någon annan är sugen på nya jaktkläder.
– Det går jättebra, det är många som kommer hit och besöker oss idag. Det är jätteroligt och det brukar alltid vara mycket folk, säger Thomas Broman, Jaktos delägare.
Jakto har mässa på både hösten och på våren.
– Då bjuder vi hit våra leverantörer och visar alla nyheter som finns. Det är både fiske och jakt. Älgjakten har gått ner mycket på grund av alla rovdjur, men vildsvinsjakt däremot har ökat, berättar Thomas.
Thomas själv tycker allra bäst om att ge sig ut i jakt på ett svin, och dessa vilda grisar får man jaga året om.
– Det är lite nytt och spännande, och det är otäcka djur. Det är mycket vakjakt och jag har skjutit två stycken, avslöjar Thomas som jagat i 20 år och intygar att vildsvin smakar riktigt bra.
Det är ett tjugotal utställare, och förutom jakt- och fiskerelaterade saker kan man ta sig en titt på värmepumpar, vilket Thomas just gjort.
– Och så är Teknikservice här och visar sina uthyrningsprylar, säger Thomas.
Hampus Biehl, Zodiak, ställde ut. Foto: Ida Lindkvist
Bredvid Hampus Biehl från Zodiak, kan man hitta Tormeks Stig Reitan. Han vässar knivar för fulla muggar, vilket han också tänker göra tillsammans med sina kollegor den sjätte maj när Lindessjön runt arrangeras.
– Då kommer vi stå där och slipa knivar för 30 kronor styck, avslöjar Stig och fortsätter:
– Det är ett kanontillfälle att de sina knivar proffsslipade, och då kan man verkligen få den vassaste kniven i lådan!
Stig vet hur en slipsten ska dras. Foto: Ida Lindkvist
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.