Lindesberg har en riktig musiksommar att vänta, då stora namn som Thomas Järvheden, Mikael Rickfors och Jan Johansen kommer till Riff Musikbar inom kort, där även Martin Almgren gör ett stopp med sin egen sommarturné.
– Vi kommer ha galet mycket spelningar på Riff i sommar. Det blir quizkvällar, trubadurkvällar och band varje vecka efter midsommar, säger Johan Eriksson på Riff.
Under onsdagsförmiddagen släppte nystartade Riff Musikbar några av sina största bokningar till sommarens härliga kvällar, och det ser ut som att det blir en riktig musiksommar.
– Dessa artister vi släpper idag är några vi jobbat mycket med tidigare. Både på scenen och nu även får äran att boka till Riff Musik Bar i Lindesberg. Vi vill bjuda in band och artister som vi själva tycker är grymma musiker och som kan tillföra något i Lindesberg. Vi tror på en grym sommar med mycket musik, många fester och trevligt häng! Kom till Riff får ni se, säger Johan glatt.
Redan om två veckor, torsdagen den 16 juni, kommer artisten och komikern Thomas Järvheden till Riff med sin föreställning ”Sveriges roligaste konsert”. Järvheden, som korats till Sveriges roligaste komiker två gånger, har gjort sig känd som en vass standupkomiker som gärna blandar in sin egen musik med hysteriskt roliga texter i sina shower.
Fredagen den 8 juli blir det allsång tillsammans med den forne Mellovinnaren Jan Johansen, vars superhit ”Se på mig” låg totalt 17 veckor som etta på Svensktoppen efter monstergenombrottet 1995.
Veckan efter kommer legendaren Mikael Rickfors, som genom åren bland annat spelat i den brittiska popgruppen The Hollies som var ett av de riktigt stora banden under 60- och 70-talet. I Sverige är han kanske mest känd för sina megahits ”Som stormen river upp ett hav” och ”Vingar” som han släppte på 80-talet, innan han så småningom startade gruppen Grymlings några år senare.
Onsdagen den 27 juli är det Martin Almgrens tur att gästa musikbaren, då hans egen sommarturné gör ett stopp i Lindesberg. Mycket härlig musik och sång av mannen med den gyllene strupen är att vänta.
För mer information och biljetter, läs HÄR
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.