Lindesberg har en riktig musiksommar att vänta, då stora namn som Thomas Järvheden, Mikael Rickfors och Jan Johansen kommer till Riff Musikbar inom kort, där även Martin Almgren gör ett stopp med sin egen sommarturné.
– Vi kommer ha galet mycket spelningar på Riff i sommar. Det blir quizkvällar, trubadurkvällar och band varje vecka efter midsommar, säger Johan Eriksson på Riff.
Under onsdagsförmiddagen släppte nystartade Riff Musikbar några av sina största bokningar till sommarens härliga kvällar, och det ser ut som att det blir en riktig musiksommar.
– Dessa artister vi släpper idag är några vi jobbat mycket med tidigare. Både på scenen och nu även får äran att boka till Riff Musik Bar i Lindesberg. Vi vill bjuda in band och artister som vi själva tycker är grymma musiker och som kan tillföra något i Lindesberg. Vi tror på en grym sommar med mycket musik, många fester och trevligt häng! Kom till Riff får ni se, säger Johan glatt.
Redan om två veckor, torsdagen den 16 juni, kommer artisten och komikern Thomas Järvheden till Riff med sin föreställning ”Sveriges roligaste konsert”. Järvheden, som korats till Sveriges roligaste komiker två gånger, har gjort sig känd som en vass standupkomiker som gärna blandar in sin egen musik med hysteriskt roliga texter i sina shower.
Fredagen den 8 juli blir det allsång tillsammans med den forne Mellovinnaren Jan Johansen, vars superhit ”Se på mig” låg totalt 17 veckor som etta på Svensktoppen efter monstergenombrottet 1995.
Veckan efter kommer legendaren Mikael Rickfors, som genom åren bland annat spelat i den brittiska popgruppen The Hollies som var ett av de riktigt stora banden under 60- och 70-talet. I Sverige är han kanske mest känd för sina megahits ”Som stormen river upp ett hav” och ”Vingar” som han släppte på 80-talet, innan han så småningom startade gruppen Grymlings några år senare.
Onsdagen den 27 juli är det Martin Almgrens tur att gästa musikbaren, då hans egen sommarturné gör ett stopp i Lindesberg. Mycket härlig musik och sång av mannen med den gyllene strupen är att vänta.
För mer information och biljetter, läs HÄR
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.