Lindesberg har en riktig musiksommar att vänta, då stora namn som Thomas Järvheden, Mikael Rickfors och Jan Johansen kommer till Riff Musikbar inom kort, där även Martin Almgren gör ett stopp med sin egen sommarturné.
– Vi kommer ha galet mycket spelningar på Riff i sommar. Det blir quizkvällar, trubadurkvällar och band varje vecka efter midsommar, säger Johan Eriksson på Riff.
Under onsdagsförmiddagen släppte nystartade Riff Musikbar några av sina största bokningar till sommarens härliga kvällar, och det ser ut som att det blir en riktig musiksommar.
– Dessa artister vi släpper idag är några vi jobbat mycket med tidigare. Både på scenen och nu även får äran att boka till Riff Musik Bar i Lindesberg. Vi vill bjuda in band och artister som vi själva tycker är grymma musiker och som kan tillföra något i Lindesberg. Vi tror på en grym sommar med mycket musik, många fester och trevligt häng! Kom till Riff får ni se, säger Johan glatt.
Redan om två veckor, torsdagen den 16 juni, kommer artisten och komikern Thomas Järvheden till Riff med sin föreställning ”Sveriges roligaste konsert”. Järvheden, som korats till Sveriges roligaste komiker två gånger, har gjort sig känd som en vass standupkomiker som gärna blandar in sin egen musik med hysteriskt roliga texter i sina shower.
Fredagen den 8 juli blir det allsång tillsammans med den forne Mellovinnaren Jan Johansen, vars superhit ”Se på mig” låg totalt 17 veckor som etta på Svensktoppen efter monstergenombrottet 1995.
Veckan efter kommer legendaren Mikael Rickfors, som genom åren bland annat spelat i den brittiska popgruppen The Hollies som var ett av de riktigt stora banden under 60- och 70-talet. I Sverige är han kanske mest känd för sina megahits ”Som stormen river upp ett hav” och ”Vingar” som han släppte på 80-talet, innan han så småningom startade gruppen Grymlings några år senare.
Onsdagen den 27 juli är det Martin Almgrens tur att gästa musikbaren, då hans egen sommarturné gör ett stopp i Lindesberg. Mycket härlig musik och sång av mannen med den gyllene strupen är att vänta.
För mer information och biljetter, läs HÄR
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.