(Uppdaterad kl. 14.39) Egeryds Fastigheter har sålt samtliga fastigheter i Lindesberg till Stockholmsbaserade Akka Egendom AB. Det rör sig om 24 fastigheter som tillsammans innefattar 270 lägenheter och ett 30-tal verksamhetslokaler. Affären bekräftas av Egeryds Fastigheter idag, torsdag.
Hösten 2016 meddelade fastighetsbolaget Egeryds Fastigheter att man hade för avsikt att sälja samtliga 24 fastigheter, som det Örebrobaserade företaget förvärvat i Lindesberg under åren.
– Vi har ett par intressanta projekt på gång i Örebro och behöver få loss kapital för det, sade Per Egeryd i ett uttalande i höstas.
På torsdagen bekräftades jätteaffären. Samtliga fastigheter, med undantag för två, har sålts till Akka Egendom AB. Företaget grundades så sent som 2015 och inriktar sig på att köpa och förvalta bostadsfastigheter i små och medelstora tillväxtkommuner.
Det två fastigheter som stannar i Egeryds ägo, är stadshotellet och deras egna kontor bredvid Lidl där fastighetsförvaltningen utgår från.
Egeryds bekräftar också att man kommer fortsätta med förvaltningen av deras tidigare fastigheter.
– Det är jätteroligt, dels för oss själva men också för orten eftersom det här innebär att vi behåller arbetstillfällena i Lindesberg. Dessutom underlättar det ju för alla hyresgäster, som vant sig vid de kontaktpersoner vi har, så det blir naturligtvis mindre krångel så här. Hyresgästerna kommer inte märka så mycket av ägarbytet, säger platschef Ricky Nordahl, Egeryds Fastighetsförvaltning.
Egeryds Fastigheter hade i höstas ställt in sig på att sälja fastighetsbeståndet för 250-300 miljoner kronor. Köpeskillingen har dock ännu inte offentliggjorts.
Egeryds Fastigheter och Akka Egendom kommer att informera mer om affären i ett pressutskick som går ut inom kort.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.