(Uppdaterad kl. 14.39) Egeryds Fastigheter har sålt samtliga fastigheter i Lindesberg till Stockholmsbaserade Akka Egendom AB. Det rör sig om 24 fastigheter som tillsammans innefattar 270 lägenheter och ett 30-tal verksamhetslokaler. Affären bekräftas av Egeryds Fastigheter idag, torsdag.
Hösten 2016 meddelade fastighetsbolaget Egeryds Fastigheter att man hade för avsikt att sälja samtliga 24 fastigheter, som det Örebrobaserade företaget förvärvat i Lindesberg under åren.
– Vi har ett par intressanta projekt på gång i Örebro och behöver få loss kapital för det, sade Per Egeryd i ett uttalande i höstas.
På torsdagen bekräftades jätteaffären. Samtliga fastigheter, med undantag för två, har sålts till Akka Egendom AB. Företaget grundades så sent som 2015 och inriktar sig på att köpa och förvalta bostadsfastigheter i små och medelstora tillväxtkommuner.
Det två fastigheter som stannar i Egeryds ägo, är stadshotellet och deras egna kontor bredvid Lidl där fastighetsförvaltningen utgår från.
Egeryds bekräftar också att man kommer fortsätta med förvaltningen av deras tidigare fastigheter.
– Det är jätteroligt, dels för oss själva men också för orten eftersom det här innebär att vi behåller arbetstillfällena i Lindesberg. Dessutom underlättar det ju för alla hyresgäster, som vant sig vid de kontaktpersoner vi har, så det blir naturligtvis mindre krångel så här. Hyresgästerna kommer inte märka så mycket av ägarbytet, säger platschef Ricky Nordahl, Egeryds Fastighetsförvaltning.
Egeryds Fastigheter hade i höstas ställt in sig på att sälja fastighetsbeståndet för 250-300 miljoner kronor. Köpeskillingen har dock ännu inte offentliggjorts.
Egeryds Fastigheter och Akka Egendom kommer att informera mer om affären i ett pressutskick som går ut inom kort.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.