(Uppdaterad kl. 14.39) Egeryds Fastigheter har sålt samtliga fastigheter i Lindesberg till Stockholmsbaserade Akka Egendom AB. Det rör sig om 24 fastigheter som tillsammans innefattar 270 lägenheter och ett 30-tal verksamhetslokaler. Affären bekräftas av Egeryds Fastigheter idag, torsdag.
Hösten 2016 meddelade fastighetsbolaget Egeryds Fastigheter att man hade för avsikt att sälja samtliga 24 fastigheter, som det Örebrobaserade företaget förvärvat i Lindesberg under åren.
– Vi har ett par intressanta projekt på gång i Örebro och behöver få loss kapital för det, sade Per Egeryd i ett uttalande i höstas.
På torsdagen bekräftades jätteaffären. Samtliga fastigheter, med undantag för två, har sålts till Akka Egendom AB. Företaget grundades så sent som 2015 och inriktar sig på att köpa och förvalta bostadsfastigheter i små och medelstora tillväxtkommuner.
Det två fastigheter som stannar i Egeryds ägo, är stadshotellet och deras egna kontor bredvid Lidl där fastighetsförvaltningen utgår från.
Egeryds bekräftar också att man kommer fortsätta med förvaltningen av deras tidigare fastigheter.
– Det är jätteroligt, dels för oss själva men också för orten eftersom det här innebär att vi behåller arbetstillfällena i Lindesberg. Dessutom underlättar det ju för alla hyresgäster, som vant sig vid de kontaktpersoner vi har, så det blir naturligtvis mindre krångel så här. Hyresgästerna kommer inte märka så mycket av ägarbytet, säger platschef Ricky Nordahl, Egeryds Fastighetsförvaltning.
Egeryds Fastigheter hade i höstas ställt in sig på att sälja fastighetsbeståndet för 250-300 miljoner kronor. Köpeskillingen har dock ännu inte offentliggjorts.
Egeryds Fastigheter och Akka Egendom kommer att informera mer om affären i ett pressutskick som går ut inom kort.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.