(Uppdaterad kl. 14.39) Egeryds Fastigheter har sålt samtliga fastigheter i Lindesberg till Stockholmsbaserade Akka Egendom AB. Det rör sig om 24 fastigheter som tillsammans innefattar 270 lägenheter och ett 30-tal verksamhetslokaler. Affären bekräftas av Egeryds Fastigheter idag, torsdag.
Hösten 2016 meddelade fastighetsbolaget Egeryds Fastigheter att man hade för avsikt att sälja samtliga 24 fastigheter, som det Örebrobaserade företaget förvärvat i Lindesberg under åren.
– Vi har ett par intressanta projekt på gång i Örebro och behöver få loss kapital för det, sade Per Egeryd i ett uttalande i höstas.
På torsdagen bekräftades jätteaffären. Samtliga fastigheter, med undantag för två, har sålts till Akka Egendom AB. Företaget grundades så sent som 2015 och inriktar sig på att köpa och förvalta bostadsfastigheter i små och medelstora tillväxtkommuner.
Det två fastigheter som stannar i Egeryds ägo, är stadshotellet och deras egna kontor bredvid Lidl där fastighetsförvaltningen utgår från.
Egeryds bekräftar också att man kommer fortsätta med förvaltningen av deras tidigare fastigheter.
– Det är jätteroligt, dels för oss själva men också för orten eftersom det här innebär att vi behåller arbetstillfällena i Lindesberg. Dessutom underlättar det ju för alla hyresgäster, som vant sig vid de kontaktpersoner vi har, så det blir naturligtvis mindre krångel så här. Hyresgästerna kommer inte märka så mycket av ägarbytet, säger platschef Ricky Nordahl, Egeryds Fastighetsförvaltning.
Egeryds Fastigheter hade i höstas ställt in sig på att sälja fastighetsbeståndet för 250-300 miljoner kronor. Köpeskillingen har dock ännu inte offentliggjorts.
Egeryds Fastigheter och Akka Egendom kommer att informera mer om affären i ett pressutskick som går ut inom kort.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.