(Uppdaterad kl. 14.39) Egeryds Fastigheter har sålt samtliga fastigheter i Lindesberg till Stockholmsbaserade Akka Egendom AB. Det rör sig om 24 fastigheter som tillsammans innefattar 270 lägenheter och ett 30-tal verksamhetslokaler. Affären bekräftas av Egeryds Fastigheter idag, torsdag.
Hösten 2016 meddelade fastighetsbolaget Egeryds Fastigheter att man hade för avsikt att sälja samtliga 24 fastigheter, som det Örebrobaserade företaget förvärvat i Lindesberg under åren.
– Vi har ett par intressanta projekt på gång i Örebro och behöver få loss kapital för det, sade Per Egeryd i ett uttalande i höstas.
På torsdagen bekräftades jätteaffären. Samtliga fastigheter, med undantag för två, har sålts till Akka Egendom AB. Företaget grundades så sent som 2015 och inriktar sig på att köpa och förvalta bostadsfastigheter i små och medelstora tillväxtkommuner.
Det två fastigheter som stannar i Egeryds ägo, är stadshotellet och deras egna kontor bredvid Lidl där fastighetsförvaltningen utgår från.
Egeryds bekräftar också att man kommer fortsätta med förvaltningen av deras tidigare fastigheter.
– Det är jätteroligt, dels för oss själva men också för orten eftersom det här innebär att vi behåller arbetstillfällena i Lindesberg. Dessutom underlättar det ju för alla hyresgäster, som vant sig vid de kontaktpersoner vi har, så det blir naturligtvis mindre krångel så här. Hyresgästerna kommer inte märka så mycket av ägarbytet, säger platschef Ricky Nordahl, Egeryds Fastighetsförvaltning.
Egeryds Fastigheter hade i höstas ställt in sig på att sälja fastighetsbeståndet för 250-300 miljoner kronor. Köpeskillingen har dock ännu inte offentliggjorts.
Egeryds Fastigheter och Akka Egendom kommer att informera mer om affären i ett pressutskick som går ut inom kort.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.