Med den nyligen beslutade jätteinvesteringen om 900 miljoner kronor i Frövi och Rockhammar vill BillerudKorsnäs möta efterfrågan och se till att kartongbruket kan växa i framtiden. Det stora företaget i Frövi har en stor betydelse för Lindesbergs kommun.- En undersökning visar att för varje anställd vi har genererar vi upp emot 5-6 jobb i närområdet, säger Håkan Krantz, fabriksdirektör för BillerudKorsnäs i Frövi och Rockhammar. Att vi nu ökar vår produktionskapacitet beror på att vi säljer bra och ser ljust på framtiden.
BillerudKorsnäs i Frövi/Rockhammar är en av kommunens största industrier och arbetsplatser med över 600 anställda. De flesta bor i kommunen. Fabriken tillverkar förpackningskartong av hög kvalitet till exempelvis för mjölkvaror, sminkprodukter, choklad och alkohol. Tetra Pak är en stor kund.
Företaget har inte drabbats av den nedgång i efterfrågan på papper som de pappersbruk har som tillverkar tidningspapper. De kämpar med sjunkande efterfrågan och den så kallade tidningsdöden är ett stort bekymmer även för mediehusen världen över. Men i Frövi har man valt en annan väg.
– Efterfrågan på premiumkartong ökar och vi är där många andra vill vara, menar Håkan Krantz. Företaget har också en löpande dialog med kunderna för att ständigt utveckla produkterna och har ett eget forsknings- och utvecklingslab.

Håkan Krantz, fabriksdirektör för BillerudKorsnäs i Frövi och Rockhammar. Foto: Monika Aune
Framgångarna för Billerud Korsnäs i Frövi har nu alltså gjort att koncernen valt att göra en mycket stor investering på 900 miljoner kronor för att utveckla verksamheten. Vilket också för med sig konsekvenser på infrastruktur och logistik.
– Varje dygn lämnar ett helt tågset fyllt med kartong från Frövi station och rullar ned till Europa. När tåget kommer tillbaka med nya varor och omlastningen ska ske på stationen så blir det ganska trångt och bökigt. Detta behöver vi hjälp med.
Kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder är väl medveten om flaskhalsen vid Frövi station och han för samtal med Trafikverket som äger frågan.
– BillerudKorsnäs är jätteviktig för kommunens utveckling och det är glädjande att koncernledningen vill satsa så stort på Frövi och Rockhammar, säger Ander Ceder. Från kommunens sida gör vi nu allt vi kan för att underlätta logistikproblematiken vid Frövi station. Det behövs ett nytt spår för att ta emot långa tåg och vi arbetar intensivt för att det snart ska bli verklighet.
BillerudKorsnäs i Frövi har i helgen en stor annons där man söker medarbetare till fabriken. Håkan Krantz har inte märkt av några svårigheter att rekrytera kompetent personal – med ett undantag.
– Erfarna projektledare kan vara svårt att få tag på men annars upplever jag att vi får kvalificerade sökande. Vilket är ett bevis på att vi är en attraktiv arbetsgivare och de sökande tror på oss och på en framtid i kommunen.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.