Med den nyligen beslutade jätteinvesteringen om 900 miljoner kronor i Frövi och Rockhammar vill BillerudKorsnäs möta efterfrågan och se till att kartongbruket kan växa i framtiden. Det stora företaget i Frövi har en stor betydelse för Lindesbergs kommun.- En undersökning visar att för varje anställd vi har genererar vi upp emot 5-6 jobb i närområdet, säger Håkan Krantz, fabriksdirektör för BillerudKorsnäs i Frövi och Rockhammar. Att vi nu ökar vår produktionskapacitet beror på att vi säljer bra och ser ljust på framtiden.
BillerudKorsnäs i Frövi/Rockhammar är en av kommunens största industrier och arbetsplatser med över 600 anställda. De flesta bor i kommunen. Fabriken tillverkar förpackningskartong av hög kvalitet till exempelvis för mjölkvaror, sminkprodukter, choklad och alkohol. Tetra Pak är en stor kund.
Företaget har inte drabbats av den nedgång i efterfrågan på papper som de pappersbruk har som tillverkar tidningspapper. De kämpar med sjunkande efterfrågan och den så kallade tidningsdöden är ett stort bekymmer även för mediehusen världen över. Men i Frövi har man valt en annan väg.
– Efterfrågan på premiumkartong ökar och vi är där många andra vill vara, menar Håkan Krantz. Företaget har också en löpande dialog med kunderna för att ständigt utveckla produkterna och har ett eget forsknings- och utvecklingslab.

Håkan Krantz, fabriksdirektör för BillerudKorsnäs i Frövi och Rockhammar. Foto: Monika Aune
Framgångarna för Billerud Korsnäs i Frövi har nu alltså gjort att koncernen valt att göra en mycket stor investering på 900 miljoner kronor för att utveckla verksamheten. Vilket också för med sig konsekvenser på infrastruktur och logistik.
– Varje dygn lämnar ett helt tågset fyllt med kartong från Frövi station och rullar ned till Europa. När tåget kommer tillbaka med nya varor och omlastningen ska ske på stationen så blir det ganska trångt och bökigt. Detta behöver vi hjälp med.
Kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder är väl medveten om flaskhalsen vid Frövi station och han för samtal med Trafikverket som äger frågan.
– BillerudKorsnäs är jätteviktig för kommunens utveckling och det är glädjande att koncernledningen vill satsa så stort på Frövi och Rockhammar, säger Ander Ceder. Från kommunens sida gör vi nu allt vi kan för att underlätta logistikproblematiken vid Frövi station. Det behövs ett nytt spår för att ta emot långa tåg och vi arbetar intensivt för att det snart ska bli verklighet.
BillerudKorsnäs i Frövi har i helgen en stor annons där man söker medarbetare till fabriken. Håkan Krantz har inte märkt av några svårigheter att rekrytera kompetent personal – med ett undantag.
– Erfarna projektledare kan vara svårt att få tag på men annars upplever jag att vi får kvalificerade sökande. Vilket är ett bevis på att vi är en attraktiv arbetsgivare och de sökande tror på oss och på en framtid i kommunen.
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
Blombergska Bokhandeln i Lindesberg har i närmare 170 år varit en inslag i det lokala näringslivet, men nu tar det stopp. Under onsdagen lämnade ägarna, Ann Vass-Björklund och Christina Orrbo, in en konkursansökan för bolaget.
– Vi har under en längre tid levt med näsan precis ovanför vattenytan, men nu gick det inte längre. Vi är otroligt ledsna, säger Ann.
När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av stapeln. En illavarslande väderprognos har dock fått arrangörerna, Bergslagens IF, att tänka om i planeringen.
– Eftersom det ska regna hela fredagen har vi bestämt att flytta Trollrallyt till lördagen den 7 juni istället, förklarar Ali Jamal Yassin, ordförande i arrangerande Bergslagens IF.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.