Med anledning av den misstänkta penningtvättskandalen inom Swedbank, har Bergslagens Sparbanks VD, Cecilia Jeffner, uttalat sig i ett pressmeddelande på torsdagen – framförallt riktat till bankens kunder.
Pressmeddelande: Med anledning av all medial uppmärksamhet av Swedbank, eventuell penningtvätt och byte av VD Birgitte Bonnesen vill jag förtydliga;
Bergslagens Sparbank är en fristående bank som ägs till 100% av Sparbanksstiftelsen Bergslagen. Vi har verksamhet i 4 kommuner i Bergslagen; Nora, Storfors, Lindesberg och Ljusnarsbergs kommuner. Bankens säte, och vårt huvudkontor finns i Lindesberg.
Bergslagens Sparbank finansierar sig helt via sina kunder. De pengar som lånas ut kommer från verksamhetsområdet. Sparbanken är därför inte beroende av finansiering från Swedbank eller någon annan större bank.
Kundernas insatta kontomedel skyddas av staten genom den statliga insättningsgarantin.
Kundernas sparande i försäkringar och fonder, som är placerade i bolaget Swedbank Robur, är fristående från övriga delar av Swedbank koncernen.
Sparbankens största beroende av Swedbank är användningen av IT-systemen, då vi köper in största delen av våra IT-system från Swedbank. Vi ser inte att detta kan påverkas av de aktuella händelserna som det skrivs mycket om i media och som främst handlar om penningtvätt i Estland.
Från Sparbankens sida är vi starkt kritiska till det som framkommit men har inte tillräcklig kunskap om omständigheterna för att kunna kommunicera vad som faktiskt har hänt och vad som är gjort i de penningtvättsfrågor som belysts i media gällande Swedbank. Vi är dock insatta i hur det operativa arbetet sker idag för att kunna identifiera, motverka och anmäla misstänkt penningtvätt. Sparbanken har system och ett eget ansvar för att motverka penningtvätt i sin verksamhet. Med beaktande av ovanstående ser vi inga skäl för att Sparbankens kunder ska behöva känna oro!
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.