Joakim Johansson (tv) tar över stafettpinnen efter Jens Isemo (th). Foto: Linde energi
Jens Isemo lämnar vd-posten på Linde Energi
Efter 11 år som vd för det kommunägda energibolaget Linde energi lämnar Jens Isemo sin post vid kommande halvårsskifte, meddelar bolaget i ett pressmeddelande.
– Det här är det roligaste jobb jag haft i mitt yrkesliv men nu är det dags för ett nytt kapitel i mitt yrkesliv. Jag har passerat 60 år och nu vill jag frigöra tid för andra spännande uppdrag, säger Isemo.
I samband med kommande halvårsskifte genomför det kommunägda energibolaget Linde energi ett skifte på vd-posten. Efter totalt 11 år som vd för Linde energi väljer den nuvarande vd:n Jens Isemo att kliva av sin post.
– Eftersom Linde energi ligger mig varmt om hjärtat kommer jag att vara tillgänglig för uppdrag till Linde energi även framöver, berättar Jens Isemo.
Bolagets nye vd blir Joakim Johansson, som efter fem år som affärsområdeschef tar över stafettpinnen efter Isemo från och med den 1 juli.
– Jag är tacksam över styrelsens förtroende och ser fram emot att tillsammans med medarbetarna fortsätta arbetet med att utveckla Linde energi för att bidra till mer samhällsnytta och för hela kommunens utveckling samt arbeta stenhårt nära och tillsammans med våra kunder för ett fortsatt hållbart Bergslagen, berättar Joakim i ett pressmeddelande.
Linde energis huvudkontor. Foto: Linde energi.
Att valet föll på just Joakim förklarar Linde energis styrelseordförande Greger Nilsson med att vd-rollen var ett naturligt nästa steg för Johansson.
– Vi ville hitta en intern lösning för vd-rollen. Det är viktigt att det ges möjlighet att växa internt i bolaget. Joakim driver idag, med ett utmärkt ledarskap, den största verksamheten, han har mycket god insikt om hela verksamheten samt en gedigen kompetens och mångårig erfarenhet från hela energibranschen. Vd-rollen är ett naturligt nästa steg för Joakim som uppfyller våra högt ställda krav och förväntningar på en ny vd, berättar Greger och avslutar:
– Jag och hela styrelsen är mycket nöjda med Jens Isemos insats på Linde energi. Det har varit både spännande, utmanande och roligt med en så energisk ledare av Linde energi. Vi räknar med samma positiva anda med vår nya VD.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Planeringen är i full gång inför den tionde upplagan av LindeDagen. Arkivfoto: Camilla Lagerman
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Världsklass när frisörduon öppnar egen salong
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhä...
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.