Efter två säsonger i Lindlöven säger Jesper Ekengren tack och adjö. Vårens träningsperiod blir hans sista tid i Linde-klubben. Därefter väntar en återkomst till hemstaden Kristianstad och fortsatt spel i division 1.
Säsongen som gick blev Jesper Ekengrens sista i Lindlöven. I sommar flyttar Skåne-pågen hem till Kristianstad igen med sin flickvän. Bakom beslutet ligger flera aspekter.
– Jag har ju varit tjänstledig från jobbet. Så det är väl något som spelat in mycket också, att jag haft jobbet kvar därnere. Vi har haft det lite som ett äventyr att komma iväg hit. Sen när Kristianstad hörde av sig var det inte så mycket att snacka om, berättar Jesper om beslutet att vända söderut igen.
– Det var för hockeyn som jag flyttade hit och även för att testa på något nytt, jag har ju bott i Kristianstad hela livet. Så det var mycket för äventyret. Men så klart dels för att spela hockey.
Nu är äventyret över för den här gången. Jesper flyttar hem till Skåne och han återvänder till sin barndomsklubb Kristianstad IK, ett lag som huserar i division 1. Jesper berättar att ett flertal vänner finns kvar i laget, däribland Acke Ringström. De båda spelade tillsammans i Lindlöven förra säsongen och Jesper ser fram emot återseendet.
Den numer 27-årige backen hann göra fem säsonger i Kristianstads a-lag innan han drog vidare till Skåne-klubben Tyringe. Därefter gick Jespers flyttlass sommaren 2012 till Örebro för spel i Lindlöven. Där har det alltså blivit två säsonger, något som utvecklat honom som spelare.
– Jag har ju definitivt tagit nya kliv och utvecklats. Jag har fått ett annat lugn i mitt spel och vårdar pucken på ett helt annat sätt. Det har definitivt gjort mig gott att komma iväg lite.
Den gångna säsongen var den poängmässigt bästa för Jesper hittills i karriären. Med ett mål och tretton assist landade han på 14 poäng, men kanske allra främst medverkade han i 41 av lagets 42 matcher. För laget blev dock säsongen något utav ett misslyckande och man säkrade kontraktet i den sista omgången. Men tiden i Lindlöven har gett många goda minnen, där framförallt ett sticker ut.
– Det var ju när vi gick upp till Allettan under min första säsong. Och första vinsten där borta mot Hudiksvall var ju grym, det kommer man nog att ta med sig, menar Jesper.
Flytten hem till Skåne går dock först till sommaren. Fram till dess kommer Jesper att fortsätta träna med sina gamla lagkamrater i Lindlöven, en möjlighet som han uppskattar. Han konstaterar att det kan vara svårt att själv hålla sig i form och att det är nyttigt med draghjälp.
Att vända hem till Skåne innebär att Jesper får nära till familj och släkt. Samtidigt sätter det punkt för en fin tid i Lindesberg.
– Alla sköna människor som man har träffat här uppe. Det tar man med sig och det har varit en grymt rolig tid. Det är bitterljuvt att komma hem, klart man kommer sakna alla här uppe och alla som man lärt känna.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.