Efter två säsonger i Lindlöven säger Jesper Ekengren tack och adjö. Vårens träningsperiod blir hans sista tid i Linde-klubben. Därefter väntar en återkomst till hemstaden Kristianstad och fortsatt spel i division 1.
Säsongen som gick blev Jesper Ekengrens sista i Lindlöven. I sommar flyttar Skåne-pågen hem till Kristianstad igen med sin flickvän. Bakom beslutet ligger flera aspekter.
– Jag har ju varit tjänstledig från jobbet. Så det är väl något som spelat in mycket också, att jag haft jobbet kvar därnere. Vi har haft det lite som ett äventyr att komma iväg hit. Sen när Kristianstad hörde av sig var det inte så mycket att snacka om, berättar Jesper om beslutet att vända söderut igen.
– Det var för hockeyn som jag flyttade hit och även för att testa på något nytt, jag har ju bott i Kristianstad hela livet. Så det var mycket för äventyret. Men så klart dels för att spela hockey.
Nu är äventyret över för den här gången. Jesper flyttar hem till Skåne och han återvänder till sin barndomsklubb Kristianstad IK, ett lag som huserar i division 1. Jesper berättar att ett flertal vänner finns kvar i laget, däribland Acke Ringström. De båda spelade tillsammans i Lindlöven förra säsongen och Jesper ser fram emot återseendet.
Den numer 27-årige backen hann göra fem säsonger i Kristianstads a-lag innan han drog vidare till Skåne-klubben Tyringe. Därefter gick Jespers flyttlass sommaren 2012 till Örebro för spel i Lindlöven. Där har det alltså blivit två säsonger, något som utvecklat honom som spelare.
– Jag har ju definitivt tagit nya kliv och utvecklats. Jag har fått ett annat lugn i mitt spel och vårdar pucken på ett helt annat sätt. Det har definitivt gjort mig gott att komma iväg lite.
Den gångna säsongen var den poängmässigt bästa för Jesper hittills i karriären. Med ett mål och tretton assist landade han på 14 poäng, men kanske allra främst medverkade han i 41 av lagets 42 matcher. För laget blev dock säsongen något utav ett misslyckande och man säkrade kontraktet i den sista omgången. Men tiden i Lindlöven har gett många goda minnen, där framförallt ett sticker ut.
– Det var ju när vi gick upp till Allettan under min första säsong. Och första vinsten där borta mot Hudiksvall var ju grym, det kommer man nog att ta med sig, menar Jesper.
Flytten hem till Skåne går dock först till sommaren. Fram till dess kommer Jesper att fortsätta träna med sina gamla lagkamrater i Lindlöven, en möjlighet som han uppskattar. Han konstaterar att det kan vara svårt att själv hålla sig i form och att det är nyttigt med draghjälp.
Att vända hem till Skåne innebär att Jesper får nära till familj och släkt. Samtidigt sätter det punkt för en fin tid i Lindesberg.
– Alla sköna människor som man har träffat här uppe. Det tar man med sig och det har varit en grymt rolig tid. Det är bitterljuvt att komma hem, klart man kommer sakna alla här uppe och alla som man lärt känna.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.