Under söndagen avgjordes Lindesbergs GK:s klassiska klubbmästerskap. Segrare i den 31:a upplagan blev Jesper Edström, som kunde ta hem titeln som klubbmästare efter särspel mot Per Nyberg. Lindesbergs GK:s klubbchef Stefan Leskinen gratulerar vinnaren och summerar en lyckad golfsäsong.
Helgen som gick bjöd på det 31:a klubbmästerskapet hos Lindesbergs Golfklubb och tävlingen lockade som vanligt stort intresse. Första boll gick ut tidigt på söndagsmorgonen och vädret var strålande, med sol och värmande sensommarluft. Efter många timmar av bra och underhållande golf stod skulle vinnarduellen visa sig stå mellan två tävlande.
Efter att Per Nyberg missat ett bra utgångsläge på sista hål kunde Jesper Edström gå ikapp, via en birdie. När resultaten räknades samman landade duon på samma poäng och särspel fick skilja dem åt. Dramatiken var stor och den som slutligen pallade för trycket var Jesper, som drog det längsta strået i särspelet.
Från arrangörshåll är man mycket nöjda över tävlingsdagen. Gott om spelare fanns på plats för att delta i klubbmästerskapet, som spelats ända sedan 1985 och fyller en viktig funktion.
– Det är klubbens mästerskap. Och visst ska det koras en klubbmästare, men det handlar lika mycket om att medlemmarna ska känna att det är deras tävling. Att de ska få chansen att mäta sig mot sin egen prestation, förklarar Lindesberg GK:s klubbchef Stefan Leskinen.
– Rent krasst är det sex eller sju spelare som har chans på att vinna, om man tittar på handicap. Men det som är kul är att det är många med ett högre handicap som ställer upp och testar hur det gått för dem under året.
”Varit en formidabel säsong!”
Mästare i det 31:a klubbmästerskapet vid Lindesberg Golfklubb blev alltså Jesper Edström. Men vem som blir årets sista vinnare på golfbanan återstår ännu att se, för även med KM avgjort finns flera tävlingsdagar kvar på schemat.
Bland annat ska både dampantern och herrgolfen ha säsongsavslutning. Dessutom arrangerar Lindesbergs GK nattgolfen den 8:e oktober, en tävling som spelas i mörker med första utslag 20.00. Marschaller kommer då att pryda banorna och det blir en fin slutpunkt på ett fint golfår.
– Det har varit en formidabel säsong! Vi har slagit besöksrekord och även i stugbyn kommer vi att göra rekord, det är riktigt bra och kul, berättar Stefan Leskinen.
Klubbchefen kan se tillbaka på en positiv trend, där Lindesbergs GK de senaste åren gått framåt alltmer. Att klubben gjort så goda resultat har Leskinen sina enkla förklaringar till.
– Vi har ett större kundunderlag idag, med mer trafik in i klubben och vi kan konstatera att vi omsättningsmässigt är etablerade på en god nivå. Det spelas helt enkelt mer golf i Lindesberg.
Topp fem på klubbmästerskapen:
1) Jesper Edström – 106
2) Per Nyberg – 106
3) Fredrik Sjöqvist – 113
4) Dennis Åkergren – 113
5) Max Eriksson – 113
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.