Ikväll kliver Lindlöven ut för att drabba samman med Västerviks IK. Med i serieledarens trupp finns forwardsduon Thom Nordin och Joacim Hedblad, två tidigare Lindlöven-profiler. När lagen möttes i Lindehov såg Joacim till att sänka moderklubben med tre poäng i 4-2-segern. Ikväll siktar 26-åringen på att upprepa den prestationen.
Hur går dina tankar inför att ta emot moderklubben Lindlöven?
– Det ska bli riktigt kul faktiskt! Förhoppningsvis gör vi en bättre match nu än sist. Där var vi lite halvtrötta tycker jag.
Ni fick slita rejält för segern i bortamötet och vann med 4-2. Vad minns du från den matchen, vad hade ni problem med?
– Vi hade ett snack om den matchen igår, om att det var alldeles för dåligt i första två perioderna. Personligen tycker jag främst att det är vi som ikväll måste komma upp på vår egen nivå.
Finns det något som ni ska se upp med hos Lindlöven då?
– Det handlar mer om att vi själva ska göra jobbet, då ska vi inte behöva oroa oss. För det har varit så att om vi gör en bra match så är vi väldigt svårslagna. Men man ska alltid hålla koll på om det finns något speciellt som nu hos Lindlöven, kanske framförallt deras powerplay. Det där är sånt som tränaren tar upp med oss innan match.
Återkomsten i Lindehov var ju riktigt trevlig för din egen del. Du gjorde ett mål och två assist och bidrog verkligen till segern?
– Ja det var verkligen skitskoj. Man var lite nervös innan, för man ville så klart prestera och göra bra ifrån sig och det kommer vara samma känsla ikväll också. Man vill ju inte gärna förlora mot sina gamla klubbar haha.
Trots att du var skadad i början har du gjort en fin säsong och är nu uppe i över 20 poäng. Hur tycker du att hösten har känts?
– Det har flutit på ganska bra tycker jag och jag var ju inte borta så himla länge med skadan. Det har funkat bra, även om det gått lite upp och ner på slutet och lite sämre för min egen del. Men det är bara att kriga på. Man måste ju vara i form efter jul till Allettan och först se till att vinna den här serien.
Ja, ni i Västervik säkrade ju Allettan-platsen i söndags. Är det skönt att vara klar så pass tidigt?
– Absolut! Jag tror att man får chansen att förbereda sig för Allettan på ett helt annat sätt just när man är klar. Man kanske inte behöver ta ut sig max innan jul. Nu kan vi gå runt på väldigt mycket folk och försöka få igång alla, det tror jag är bra. Men vi har ju ändå saker att spela för, för vi vill ju vinna serien. Så de matcher som är kvar är ju ingen balett eller så.
Och ikväll möter ni alltså ditt gamla Lindlöven. Vad förväntar du dig för matchbild där?
– Jag tror att vi kommer att få köra väldigt hårt på dem. Samtidigt som de kanske försöker backa hem och dra ner på tempot. De kommer nog att kontra snabbt kan jag gissa.
Då siktar du på tre pinnar ikväll också?
– Haha självklart!
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.