Ikväll kliver Lindlöven ut för att drabba samman med Västerviks IK. Med i serieledarens trupp finns forwardsduon Thom Nordin och Joacim Hedblad, två tidigare Lindlöven-profiler. När lagen möttes i Lindehov såg Joacim till att sänka moderklubben med tre poäng i 4-2-segern. Ikväll siktar 26-åringen på att upprepa den prestationen.
Hur går dina tankar inför att ta emot moderklubben Lindlöven?
– Det ska bli riktigt kul faktiskt! Förhoppningsvis gör vi en bättre match nu än sist. Där var vi lite halvtrötta tycker jag.
Ni fick slita rejält för segern i bortamötet och vann med 4-2. Vad minns du från den matchen, vad hade ni problem med?
– Vi hade ett snack om den matchen igår, om att det var alldeles för dåligt i första två perioderna. Personligen tycker jag främst att det är vi som ikväll måste komma upp på vår egen nivå.
Finns det något som ni ska se upp med hos Lindlöven då?
– Det handlar mer om att vi själva ska göra jobbet, då ska vi inte behöva oroa oss. För det har varit så att om vi gör en bra match så är vi väldigt svårslagna. Men man ska alltid hålla koll på om det finns något speciellt som nu hos Lindlöven, kanske framförallt deras powerplay. Det där är sånt som tränaren tar upp med oss innan match.
Återkomsten i Lindehov var ju riktigt trevlig för din egen del. Du gjorde ett mål och två assist och bidrog verkligen till segern?
– Ja det var verkligen skitskoj. Man var lite nervös innan, för man ville så klart prestera och göra bra ifrån sig och det kommer vara samma känsla ikväll också. Man vill ju inte gärna förlora mot sina gamla klubbar haha.
Trots att du var skadad i början har du gjort en fin säsong och är nu uppe i över 20 poäng. Hur tycker du att hösten har känts?
– Det har flutit på ganska bra tycker jag och jag var ju inte borta så himla länge med skadan. Det har funkat bra, även om det gått lite upp och ner på slutet och lite sämre för min egen del. Men det är bara att kriga på. Man måste ju vara i form efter jul till Allettan och först se till att vinna den här serien.
Ja, ni i Västervik säkrade ju Allettan-platsen i söndags. Är det skönt att vara klar så pass tidigt?
– Absolut! Jag tror att man får chansen att förbereda sig för Allettan på ett helt annat sätt just när man är klar. Man kanske inte behöver ta ut sig max innan jul. Nu kan vi gå runt på väldigt mycket folk och försöka få igång alla, det tror jag är bra. Men vi har ju ändå saker att spela för, för vi vill ju vinna serien. Så de matcher som är kvar är ju ingen balett eller så.
Och ikväll möter ni alltså ditt gamla Lindlöven. Vad förväntar du dig för matchbild där?
– Jag tror att vi kommer att få köra väldigt hårt på dem. Samtidigt som de kanske försöker backa hem och dra ner på tempot. De kommer nog att kontra snabbt kan jag gissa.
Då siktar du på tre pinnar ikväll också?
– Haha självklart!
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.