Ikväll kliver Lindlöven ut för att drabba samman med Västerviks IK. Med i serieledarens trupp finns forwardsduon Thom Nordin och Joacim Hedblad, två tidigare Lindlöven-profiler. När lagen möttes i Lindehov såg Joacim till att sänka moderklubben med tre poäng i 4-2-segern. Ikväll siktar 26-åringen på att upprepa den prestationen.
Hur går dina tankar inför att ta emot moderklubben Lindlöven?
– Det ska bli riktigt kul faktiskt! Förhoppningsvis gör vi en bättre match nu än sist. Där var vi lite halvtrötta tycker jag.
Ni fick slita rejält för segern i bortamötet och vann med 4-2. Vad minns du från den matchen, vad hade ni problem med?
– Vi hade ett snack om den matchen igår, om att det var alldeles för dåligt i första två perioderna. Personligen tycker jag främst att det är vi som ikväll måste komma upp på vår egen nivå.
Finns det något som ni ska se upp med hos Lindlöven då?
– Det handlar mer om att vi själva ska göra jobbet, då ska vi inte behöva oroa oss. För det har varit så att om vi gör en bra match så är vi väldigt svårslagna. Men man ska alltid hålla koll på om det finns något speciellt som nu hos Lindlöven, kanske framförallt deras powerplay. Det där är sånt som tränaren tar upp med oss innan match.
Återkomsten i Lindehov var ju riktigt trevlig för din egen del. Du gjorde ett mål och två assist och bidrog verkligen till segern?
– Ja det var verkligen skitskoj. Man var lite nervös innan, för man ville så klart prestera och göra bra ifrån sig och det kommer vara samma känsla ikväll också. Man vill ju inte gärna förlora mot sina gamla klubbar haha.
Trots att du var skadad i början har du gjort en fin säsong och är nu uppe i över 20 poäng. Hur tycker du att hösten har känts?
– Det har flutit på ganska bra tycker jag och jag var ju inte borta så himla länge med skadan. Det har funkat bra, även om det gått lite upp och ner på slutet och lite sämre för min egen del. Men det är bara att kriga på. Man måste ju vara i form efter jul till Allettan och först se till att vinna den här serien.
Ja, ni i Västervik säkrade ju Allettan-platsen i söndags. Är det skönt att vara klar så pass tidigt?
– Absolut! Jag tror att man får chansen att förbereda sig för Allettan på ett helt annat sätt just när man är klar. Man kanske inte behöver ta ut sig max innan jul. Nu kan vi gå runt på väldigt mycket folk och försöka få igång alla, det tror jag är bra. Men vi har ju ändå saker att spela för, för vi vill ju vinna serien. Så de matcher som är kvar är ju ingen balett eller så.
Och ikväll möter ni alltså ditt gamla Lindlöven. Vad förväntar du dig för matchbild där?
– Jag tror att vi kommer att få köra väldigt hårt på dem. Samtidigt som de kanske försöker backa hem och dra ner på tempot. De kommer nog att kontra snabbt kan jag gissa.
Då siktar du på tre pinnar ikväll också?
– Haha självklart!
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.