En spelledig helg närmar sig för elitserien och volleybollsveriges blickar kan istället vändas mot våra landslag. Förra helgen presenterades de namn som Lindetränaren Johan Isacsson valt som aktuella för herrlandslagets EM-kval. Tjugoen namn finns med på listan, de tjugoen ska bli till tolv innan den 15 maj, då kvalet drar igång nere i Makedonien.
Det är talang Johan Isacsson har satsat på när han tagit ut spelarna, då endast två är över 25 år gamla. En av de äldre är självfallet lagkaptenen Marcus Nilsson, Sveriges kanske bästa volleybollspelare någonsin. Förra året nådde Marcus nya höjder då hans ryska Lokomotiv Novosibirsk blev Champions League-mästare och han själv fick pris som Most Valuable Player. Att Marcus fick MVP-titeln och ett Champions League-guld fick man tråkigt nog inte höra mycket om i svensk media. Tänk om Zlatan gjort samma prestation, det skulle skapa löpsedlar i flera veckor.
Idag spelar Marcus i en ny rysk klubb, Kuzbass Kemerovo, som inte gjort lika bra ifrån sig. Men den 206 cm långe högerspikern är fortfarande den som bär svenska herrlandslaget på sina axlar. Det finns nämligen ingen annan svensk spelare just nu som ens kommer i närheten av Marcus meriter. Han har varit proffs i olika europeiska toppklubbar i över tio år nu. Nästa person på meritlistan är 21-årige Erik Sundberg, som nu gör sitt tredje år som proffs. Han har tidigare spelat i belgiska ligan men spelar nu för VK Ostrava i Tjeckien. Med i truppen finns även 19 år gamla Wille Nilsson som i år gör sitt första år i belgiska Noliko Maaseik, ett av världens främsta lag. Det ska bli kul att se vad Wille kan göra i landslaget, han är en av de största talanger vi haft inom svensk volleyboll på länge.
Att Sverige har så pass låg ålder på sitt landslag är synd men ingenting underligt, det finns i princip inga äldre svenska spelare. Med ett fåtal undantag så slutar elitseriespelarna att spela när de blivit 25. Att vara elitspelare tar tid och som man säger så är tid pengar, kort och gott, det är alltså för dyrt att spela i elitserien. För dem som inte lyckas få proffskontrakt med utländska klubbar så är det bara att skaffa utbildning och hitta jobb. Detta är väldigt synd då världens bästa spelare snarare är i 30 årsåldern. Det tar alltså tid att nå sin topp, tid vi inte kan ge våra spelar här i Sverige.
I EM-kvalet är det Makedonien, Azerbajdzjan och Georgien som står som motståndare. Där Makedonien måste ses som farligast. De tog sig till sista omgången, längre än Sverige, i VM-kvalet och slog nationer som Sverige förlorat mot. Alla makedonska spelare har kontrakt med större europeiska klubbar och många har meriter av europacupspel. Att slå Makedonien blir en väldigt svår uppgift för Sverige, men lyckligt nog för vår skull så går även de två bästa tvåorna, av tre grupper, vidare till andra omgången. Att vårt landslag ska kunna knipa en stark andraplats är absolut inget omöjligt, utan snarare förväntat. Georgien är inte att räkna med och Azerbajdzjan håller inte högre nivå än våra blå-gula. Spelar Johan Isacsson sina pjäser rätt och Marcus Nilsson är i form så bör ett fortsatt kval vara säkrat.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.