En spelledig helg närmar sig för elitserien och volleybollsveriges blickar kan istället vändas mot våra landslag. Förra helgen presenterades de namn som Lindetränaren Johan Isacsson valt som aktuella för herrlandslagets EM-kval. Tjugoen namn finns med på listan, de tjugoen ska bli till tolv innan den 15 maj, då kvalet drar igång nere i Makedonien.
Det är talang Johan Isacsson har satsat på när han tagit ut spelarna, då endast två är över 25 år gamla. En av de äldre är självfallet lagkaptenen Marcus Nilsson, Sveriges kanske bästa volleybollspelare någonsin. Förra året nådde Marcus nya höjder då hans ryska Lokomotiv Novosibirsk blev Champions League-mästare och han själv fick pris som Most Valuable Player. Att Marcus fick MVP-titeln och ett Champions League-guld fick man tråkigt nog inte höra mycket om i svensk media. Tänk om Zlatan gjort samma prestation, det skulle skapa löpsedlar i flera veckor.
Idag spelar Marcus i en ny rysk klubb, Kuzbass Kemerovo, som inte gjort lika bra ifrån sig. Men den 206 cm långe högerspikern är fortfarande den som bär svenska herrlandslaget på sina axlar. Det finns nämligen ingen annan svensk spelare just nu som ens kommer i närheten av Marcus meriter. Han har varit proffs i olika europeiska toppklubbar i över tio år nu. Nästa person på meritlistan är 21-årige Erik Sundberg, som nu gör sitt tredje år som proffs. Han har tidigare spelat i belgiska ligan men spelar nu för VK Ostrava i Tjeckien. Med i truppen finns även 19 år gamla Wille Nilsson som i år gör sitt första år i belgiska Noliko Maaseik, ett av världens främsta lag. Det ska bli kul att se vad Wille kan göra i landslaget, han är en av de största talanger vi haft inom svensk volleyboll på länge.
Att Sverige har så pass låg ålder på sitt landslag är synd men ingenting underligt, det finns i princip inga äldre svenska spelare. Med ett fåtal undantag så slutar elitseriespelarna att spela när de blivit 25. Att vara elitspelare tar tid och som man säger så är tid pengar, kort och gott, det är alltså för dyrt att spela i elitserien. För dem som inte lyckas få proffskontrakt med utländska klubbar så är det bara att skaffa utbildning och hitta jobb. Detta är väldigt synd då världens bästa spelare snarare är i 30 årsåldern. Det tar alltså tid att nå sin topp, tid vi inte kan ge våra spelar här i Sverige.
I EM-kvalet är det Makedonien, Azerbajdzjan och Georgien som står som motståndare. Där Makedonien måste ses som farligast. De tog sig till sista omgången, längre än Sverige, i VM-kvalet och slog nationer som Sverige förlorat mot. Alla makedonska spelare har kontrakt med större europeiska klubbar och många har meriter av europacupspel. Att slå Makedonien blir en väldigt svår uppgift för Sverige, men lyckligt nog för vår skull så går även de två bästa tvåorna, av tre grupper, vidare till andra omgången. Att vårt landslag ska kunna knipa en stark andraplats är absolut inget omöjligt, utan snarare förväntat. Georgien är inte att räkna med och Azerbajdzjan håller inte högre nivå än våra blå-gula. Spelar Johan Isacsson sina pjäser rätt och Marcus Nilsson är i form så bör ett fortsatt kval vara säkrat.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.