Tre lag gör upp om två platser i Allettan och högst oväntat spelar Jörgen Jönssons Forshaga en väldigt viktig roll i avgörandet.
Efter fem raka segrar tog det stopp för Lindlöven. I de matcher som det kanske var allra viktigast att vinna. Det skulle vara lätt att vara kritisk efter förlust i två raka streckmatcher mot Kumla och Borlänge, med två mål producerade framåt och en ynka pinne av sex möjliga inspelade. Men å andra sidan, förluster kommer med jämna mellanrum och Lindlöven har på intet sätt varit utspelade.
Efter 1-3 mot Borlänge är det fyra poäng upp till Allettan-plats men möjligheten att fixa det är på intet sätt borta. Fyra omgångar återstår och det kommer bli ett trelagsrace om två platser hela vägen in i slutet.
IFK Arboga har kört rakt in i en saftig formsvacka och Skövde visar gång efter annan att laget inte har vad som krävs för att fixa spel i Allettan. Gängen har hamnat för mycket på efterkälken och jag räknar i det här läget bort dem. Samtidigt som Tranås och Mariestad naturligtvis kan känna sig säkra.
Med andra ord står det mellan Kumla, Borlänge och Lindlöven. Tre väldigt jämna lag.
Och deras öde ligger delvis i händerna på – Forshaga.
De tre gängen måste naturligtvis göra det på egen hand och det är bara segrar som gäller i avslutningen om spel i Allettan ska bli verklighet. Men samtliga tre gäng som är med i racet ska möta Forshaga innan den här serien är avgjord.
Det innebär att den lilla värmländska klubben som till den här säsongen ställt den levande legenden Jörgen Jönsson på tränarbänken spelar en avgörande roll. Forshaga kan stjälpa samtliga tre kombattanter.
Det är knappast någon enkel uppgift att besegra dem. En åttondeplats i serien kanske inte skrämmer, men faktum är att den forne storstjärnan verkligen har fått ihop sitt gäng på slutet. Forshaga, som på söndagen sänkte IFK Arboga på sin egen hemmabana, kan ståta med att ha tagit poäng i fem raka matcher, fyra av dem är segrar.
Det är med andra ord en riktigt formstark motståndare och just därför blir man en grymt intressant spelpjäs i den heta jakten på Allettan. Jag är fullständigt övertygad om att åtminstone några av de jagande lagen kommer gå på pumpen mot Jönssons mannar. Lindlöven är först till rakning redan på onsdag hemma i Lindehov som då firar 30 år.
Lindlövens avslutande schema är annars väldigt tufft. Förutom svårspelade Forshaga väntar Enköping som fått en boost av att nyligen ha sparkat sin tränare och de två topplagen Tranås och Mariestad innan den feta damen sjunger. Det är inga möten där man kan leka hem poäng.
Möjligtvis talar det faktum att så väl Tranås som Mariestad förmodligen kommer vara Allettan-klara i praktiken när det stundar möten med Linde till krigarnas fördel. Omotiverat motstånd är ju som bekant enklare att betvinga.
Men Jussi Salos mannar kommer behöva gräva djupt efter styrka för att klara detta. Möjligheterna är stora, men det krävs att man presterar på topp.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.