Det blev spansk guldyra för Frövi Judoklubb i helgen. Viktor Carlsson och Fredrik Gourlay packade båda ihop sin mundering, hoppade på flyget och flög till Barcelona. Där tävlade mot en rad andra nationer när Barcelona International avgjordes.
Sent i söndags landade en trio från Frövi Judoklubb hemma på svensk mark igen. Med tränaren Björn Nyberg i spetsen kunde klubben stoltsera med en guldmedalj från det spanska äventyret.
Den soliga, heta och judofyllda helgen inleddes i fredags. Då hoppade Nyberg och klubbens tävlande Viktor Carlsson och Fredrik Gourlay på planet och flög söderut. På lördagen var det sedan dags för tävling.
Viktor och Fredrik ställde båda upp i Barcelona International, en tävling avsedd för utövare från flera nationer. Totalt fanns 6-7 nationer representerade. Under en heldag tampades atleter från Spanien, England, Frankrike och flera andra länder upp i flera viktklasser. När dagen var till ända stod Viktor Carlsson som vinnare i under 100-kilosklassen.
– Viktor gick otrolig bra genom hela tävlingen. Han hade fyra matchsegrar och det gjorde att han vann sin viktklass, berättar Björn Nyberg stolt.
Även för Fredrik Gourlays del var tävlingen framgångsrik. Med två segrar och en förlust gjordes han ett starkt intryck, i synnerhet då det var hans tävlingsdebut i 73-kilosklassen. Nyberg förklarar att den här tävlingen var viktig för Fredriks framtid.
– Detta är en viktklass som Fredrik precis har bytt till. Han behövde ha den här tävlingen tror jag, han presterade väldigt bra.
Hemma i Närke igen väntar träningarna och vardagen för båda killarna. Men snart är det dags för nya äventyr. Under våren kommer Frövi Judo att resa till Tyskland med ett gäng tävlande, där Viktor och Fredrik har goda chanser att få hänga med.
Att fara runt på det här sättet är dessutom inget nytt för dem. Med sin landslagsstatus har de erfarenhet från internationella tävlingar.
– De här killarna tillhör ju landslaget, inte i A-truppen men steget under. Så de har varit ute mycket på tävlingar utomlands och är vana vid det här. Men det här var nog den största vinsten för Viktor, avslutar Nyberg.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.