I helgen mottog Sebastian Fagerhill och Anna Bernholm två mycket fina priser. På den Svenska Judogalan i Göteborg prisades Frövi Judo-duon för sina imponerande insatser under det gångna året. Under gårdagens ”Stjärnor på Slottet” mottog man nya utmärkelser.
Under den gångna helgen ägde Svenska Judogalan rum. Galan gick av stapeln i Göteborg under lördagen och är tänkt att prisa de atleter som utmärkt under det år som passerat. Från Frövi Judoklubb fanns två representanter på plats.
Efter ett fantastiskt 2013 röstades Sebastian Fagerhill och Anna Bernholm fram av en jury. Anna fick som förste utövare ta emot ”Diamantbältet”. Den nyinstiftade utmärkelsen delas ut till Sveriges bästa kvinnliga judoka. För Sebastians del prisades han som ”Årets Nykomling” efter sin sjundeplats i Junior-VM.
– De skulle ge pris till såna som har gjort riktigt bra prestationer. Så det här var inte för alla. Det var för dem som röstats fram och de som gjort något extra, förklarar Sebastian Fagerhill som var lite nervös inför prisceremonin.
– Jag var nervös, det var jag helt klart. Jag fick hålla ett tacktal och jag var rätt nervös inför det.
Med sina många framgångar på judomattan har Sebastian prisats tidigare. Men de gångerna har det varit på lokal nivå hemma i Lindesberg, vilket gjorde detta väldigt speciellt. Han säger att inget av hans tidigare pris kan mäta sig med detta.
– Det ger en sporre till att fortsätta köra. Det känns att man får lön för mödan och det känns riktigt bra, strålar Sebastian.
Och utmärkelserna tog dessutom inte slut i Göteborg. Under måndagskvällen fick Sebastian träningsledigt, då det vankades besök på Slottet i Örebro.
Kvällen gick under namnet ”Stjärnor på Slottet” och hölls av landshövdingen. Evenemanget är länets möjlighet att prisa de som vunnit i nationella och internationella tävlingar. Frövi Judoklubb hade flera representanter på Slottet för att prisas, däribland Sebastian.
– Totalt var vi inte så många, det var för individuella idrottare. Vi var kanske trettio personer, vi åt middag och det var riktigt kul.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.