I helgen mottog Sebastian Fagerhill och Anna Bernholm två mycket fina priser. På den Svenska Judogalan i Göteborg prisades Frövi Judo-duon för sina imponerande insatser under det gångna året. Under gårdagens ”Stjärnor på Slottet” mottog man nya utmärkelser.
Under den gångna helgen ägde Svenska Judogalan rum. Galan gick av stapeln i Göteborg under lördagen och är tänkt att prisa de atleter som utmärkt under det år som passerat. Från Frövi Judoklubb fanns två representanter på plats.
Efter ett fantastiskt 2013 röstades Sebastian Fagerhill och Anna Bernholm fram av en jury. Anna fick som förste utövare ta emot ”Diamantbältet”. Den nyinstiftade utmärkelsen delas ut till Sveriges bästa kvinnliga judoka. För Sebastians del prisades han som ”Årets Nykomling” efter sin sjundeplats i Junior-VM.
– De skulle ge pris till såna som har gjort riktigt bra prestationer. Så det här var inte för alla. Det var för dem som röstats fram och de som gjort något extra, förklarar Sebastian Fagerhill som var lite nervös inför prisceremonin.
– Jag var nervös, det var jag helt klart. Jag fick hålla ett tacktal och jag var rätt nervös inför det.
Med sina många framgångar på judomattan har Sebastian prisats tidigare. Men de gångerna har det varit på lokal nivå hemma i Lindesberg, vilket gjorde detta väldigt speciellt. Han säger att inget av hans tidigare pris kan mäta sig med detta.
– Det ger en sporre till att fortsätta köra. Det känns att man får lön för mödan och det känns riktigt bra, strålar Sebastian.
Och utmärkelserna tog dessutom inte slut i Göteborg. Under måndagskvällen fick Sebastian träningsledigt, då det vankades besök på Slottet i Örebro.
Kvällen gick under namnet ”Stjärnor på Slottet” och hölls av landshövdingen. Evenemanget är länets möjlighet att prisa de som vunnit i nationella och internationella tävlingar. Frövi Judoklubb hade flera representanter på Slottet för att prisas, däribland Sebastian.
– Totalt var vi inte så många, det var för individuella idrottare. Vi var kanske trettio personer, vi åt middag och det var riktigt kul.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.