I helgen mottog Sebastian Fagerhill och Anna Bernholm två mycket fina priser. På den Svenska Judogalan i Göteborg prisades Frövi Judo-duon för sina imponerande insatser under det gångna året. Under gårdagens ”Stjärnor på Slottet” mottog man nya utmärkelser.
Under den gångna helgen ägde Svenska Judogalan rum. Galan gick av stapeln i Göteborg under lördagen och är tänkt att prisa de atleter som utmärkt under det år som passerat. Från Frövi Judoklubb fanns två representanter på plats.
Efter ett fantastiskt 2013 röstades Sebastian Fagerhill och Anna Bernholm fram av en jury. Anna fick som förste utövare ta emot ”Diamantbältet”. Den nyinstiftade utmärkelsen delas ut till Sveriges bästa kvinnliga judoka. För Sebastians del prisades han som ”Årets Nykomling” efter sin sjundeplats i Junior-VM.
– De skulle ge pris till såna som har gjort riktigt bra prestationer. Så det här var inte för alla. Det var för dem som röstats fram och de som gjort något extra, förklarar Sebastian Fagerhill som var lite nervös inför prisceremonin.
– Jag var nervös, det var jag helt klart. Jag fick hålla ett tacktal och jag var rätt nervös inför det.
Med sina många framgångar på judomattan har Sebastian prisats tidigare. Men de gångerna har det varit på lokal nivå hemma i Lindesberg, vilket gjorde detta väldigt speciellt. Han säger att inget av hans tidigare pris kan mäta sig med detta.
– Det ger en sporre till att fortsätta köra. Det känns att man får lön för mödan och det känns riktigt bra, strålar Sebastian.
Och utmärkelserna tog dessutom inte slut i Göteborg. Under måndagskvällen fick Sebastian träningsledigt, då det vankades besök på Slottet i Örebro.
Kvällen gick under namnet ”Stjärnor på Slottet” och hölls av landshövdingen. Evenemanget är länets möjlighet att prisa de som vunnit i nationella och internationella tävlingar. Frövi Judoklubb hade flera representanter på Slottet för att prisas, däribland Sebastian.
– Totalt var vi inte så många, det var för individuella idrottare. Vi var kanske trettio personer, vi åt middag och det var riktigt kul.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.