Det var gott om stjärnglans igår inom den lokala idrotten. På Örebro slott delade landshövdingen ut hyllningar till länets främsta idrottare det gångna året – och Frövi Judoklubb tog hem storslam. Sex atleter prisades för sina mästerskapsmedaljer.
Det har börjat bli tradition nu att Örebro läns idrottare framåt vårkanten får ta emot hyllningar på slottet. Eventet, som kallas just ”Stjärnorna på slottet”, hölls under måndagskvällen och bland de 89 pristagarna fanns sex representanter från Frövi Judoklubb.
Det handlade om Ebba Friberg, Ebba Glaas, Frederik Gourlay, Ida Eriksson, Lina Matérne och Martin Nilsson. Samtliga har under 2016 tagit hem mästerskapsmedaljer på såväl svenska som nordiska mästerskapen. Tack vare sina prestationer hyllades de sex atleterna av landshövdingen Maria Larsson.
– Jätteroligt! Vi hade ett kanonfint år som också avslutades med vårt guld på lag-SM med tjejerna. Det var en väldigt rolig topp på 2016, berömmer Björn Nyberg från Frövi Judo och fortsätter.
– Sen hade vi som sagt också stora framgångar på nordiska mästerskapen. Och jag tänker inte bara på gulden då, utan det var ett par silvermedaljer dessutom.
Brons för Ida på Europacupen – även Anna har börjat bra
På plats på Örebro slott kunde endast Frederik Gourlay och Martin Nilsson vara. Ida Eriksson befann sig samtidigt på portugisisk mark, där hon den senaste helgen stod för en fenomenal insats på juniorernas Europacup. Ida tog hem bronset och såg till att Frövis härliga säsongsstart fortsätter.
– Det har börjat bra för vår juniorer och dels för Ida nu. Det var ju inget stort landslag som var iväg, men vi hade två med och den ena slutade sjua och den andra alltså trea. Sen går det även bra för Anna i sin nya viktklass, berättar Björn Nyberg.
Klubbens kanske största affischnamn Anna Bernholm har gått upp en klass och tävlar nu i -70 kilo. Där har det gått bra för Anna, som Nyberg förklarar har sitt mål tydligt för framtiden.
– Hon har stenhårda målsättningar mot OS i Tokyo. Det är vad som gäller för henne och Anna ligger så pass högt upp i rankingen att det verkligen är realistiskt.
Frövi Judoklubbs pristagare på slottet:
Ebba Friberg – SM-guld
Ebba Glaas – SM-guld
Frederik Gourlay – NM-guld
Ida Eriksson – SM-guld
Lina Matérne – NM-guld
Martin Nilsson – SM-guld
LIF Lindesbergs Publikkrona blev en stor succé där tre matcher hade fritt inträde. Förutom det klassiska LIF-arrangemanget som fanns runt lördagen så blev det en minst sagt lyckad dag sett till sporten. Farmarlaget LIF Blå värmde upp de tidiga besökarna medan damerna följde upp med ett riktigt sekunddrama. Allt för att herrarna skulle sätta punkt med en efterlängtad seger.
– Skönt att få komma ur mörkret som vi har varit i, säger Anton Flood.
Till fredagskvällen var det fri entré till Enkronasmatchen där Guldsmedshytte SK tog sig an tabelltvåan Kumla. Råsshallen var inte långt ifrån fullsatta läktare, vilket hördes på jublet som uppstod när hemmalaget tog sig ut på isen. Publikstämningen var på topp men dessvärre blev inte resultatet lika trevligt. Förlusten kom tidigt i den tredje perioden, vilket gör att slutspelsmöjligheterna är till ända.
– Vi har haft för mycket bortfall på spelare under säsongen, säger Mathias Morén.
Med bara sju matcher kvar av grundserien så har Guldsmedshytte SK lagt siktet på en av seriens fyra kvalplatser. När tabellsjuan Hallsberg gjorde säsongens sista besök till Råsshallen så fick man ta sig genom en tuff match. Hemmatruppen ångade sig genom motståndet och har bäddat upp för en jämn tabellavslutning i HockeyTvåan.
– Det är sex matcher kvar av grundserien och vi ska vinna resten, säger Oskar Holmstedt.
Efter ett års uppehåll återupptar IFK Lindesberg nu sin populära gåfotboll för seniorer. Under hösten genomförde kommunen projektet Seniorkraft, som uppmuntrade äldre att prova på olika fysiska och sociala aktiviteter, där gåfotboll visade sig vara en stor succé. För att möta det stora intresset satsar nu IFK Lindesberg på en nystart.
– Deltagarna som var med under hösten tyckte att det var väldigt roligt, så vi har beslutat oss för att ge detta en ny chans, säger Pernilla Eriksson från IFK Lindesberg.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2024 som präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Hot om nedläggning av gymnasieprogram, skolor och vårdcentraler samt ett massivt missnöje från invånarna. Men det har givetvis funnits en hel del ljusglimtar också. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Ervalla SK tjuvfirade sitt 90-årsjubileum under lördagen med en futsalcup i Lindesberg Arena, vilket blev uppskattad på flera håll. Det bjöds på många glada tillfällen för de 28 deltagande lagen och först efter nära elva timmar med intensivt spel i arenan, så fick man fram en cupsegrare i respektive klass.
– Det har varit superkul med en trevlig arena och mycket publik, säger Svärtinge SKs lagkapten Selma Nyström.
Det såg tungt ut för Guldsmedshytte SK som låg under med 1-2 inför den tredje perioden mot Avesta under luciamatchen i Råsshallen. Hemmatruppen jobbade däremot effektivt under den tredje perioden och fick dubbla chanser på mål efter att det gästande Avesta tagit på sig boxplay. Två boxplay för gästerna slutade med lika många mål för hemmalaget som avgjorde matchen efter en rejäl vändning.
– Sett till poängen så var det var en extremt viktig match, säger Anton Toolanen.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de ska söka in till. För skolan var årets mässa kanske viktigare än någonsin, efter ett år med hot om nedläggningar och besparingar.