På lördagsmorgonen samlades den svenska ungdomseliten i judo i Arenan. Judoförbundets egna riksrandori drog då igång, ett sparringläger med fokus atleter mellan 14 till 21 år. Frövi Judo har en tradition av att agera värd för riksrandori och höstsamlingen innebär starten på den nya säsongen.
Sedan flera år tillbaka förlägger det svenska judoförbundet sina sparringläger, även kallade riksrandori, i Lindesberg. Förklaringen till det är Arenan och Frövi Judoklubbs tradition av att arrangera stora evenemang. Varje år innehåller två riksrandori, ett som går tidig vår och ett i slutet på sommaren.
Den här helgen är det dags för 2016 års andra riksrandori och klockan 10.00 på lördagen gick atleterna upp på judomattan. Totalt finns denna gång uppemot 200 aktiva på plats. Grupperna som samlingen riktar sig till är födda 2002 och sträcker sig därefter upp till 21 års ålder. Helgens riksrandori pågår både lördag och söndag, med två träningspass vardera dag.
– Riksrandori är ett rent sparringläger för ungdomar och juniorer. De flesta kom hit redan igår, sen registrerades de här idag när vi körde igång vid klockan tio, förklarar Peter Andersson från Frövi Judoklubb.
”En chans att förbereda sig för säsongen”
Utöver de 200 atleterna finns även ett 50-tal föräldrar och ledare på plats i Lindesberg. Gästerna har stationerat sig på olika typer av boenden. Allt ifrån Hotellet till Gusselby Camping till Lindeskolan fungerar som sovplats under helgen och de många besökarna berikar stadens näringsliv.
– Absolut, det är nyttigt för staden och det känns jättekul. Och när Lindesberg visar upp sin främsta sida som idag hör jag väldigt många som blir tagna över hur vackert det är, berättar Peter Andersson.
Samtidigt som aktiviteter pågår på hemmaplan i Lindesberg har Frövi Judo under helgen även en trio iväg på tävling. Ebba Glaas, Jonathan Fagerhill och Frederik Gourlay befinner sig samtliga i Tyskland för Europacupen i Saarbrücken. Trion smygstartar därmed den tävlingssäsong som annars öppnar i slutet på september. Helgens riksrandori i Arenan fungerar därför som en uppstart efter sommaren, något Peter Andersson ser som en fördel.
– Det är en chans för alla träningssugna ungdomar och juniorer att förbereda sig för säsongen. Därför är det här så pass populärt tror jag. Det ligger i rätt tid före säsongen börjar och det är många som vill hitta formen.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.