Idag var det traditionsenligt dags för ICA Supermarket Trivselköp i Guldsmedshyttan att bjuda sina kunder på välsmakande, hemlagad mat. En tradition som kommit att bli väldigt uppskattad och välbesökt. Från klockan elva fick gästerna stiga på, och vid tretiden hade de haft nästintill fyrahundra julmatssugna på besök. – De väntar på det här julbordet, säger Berit Söderström.
ICA Supermarket Trivselköp i Guldsmedshyttan bjöd idag sina kunder på jultallrik med huvudingredienserna från det traditionella julbordet. Det har blivit ett återkommande arrangemang som nu pågått i omkring tio års tid. Från början höll man till inne i butiken, men det blev lite väl trångt och man har nu, sedan några år tillbaka, fått möjlighet att istället vara i Café R 50:s lokaler, som ligger alldeles bredvid ICA. Jultallriken är ett sätt att visa kunderna uppskattning för att de väljer Kent Söderströms butik Trivselköp.
– Vi gör det här för att glädja kunderna, få ge tillbaka lite grann för att de handlar här hos oss, berättar Berit Söderström som vant slevar upp rykande varm och hemlagad Janssons frestelse på tallrikarna.
Det har gått åt en hel del potatis till Janssons, Heidi Karlsson berättar att potatisen, skalad, strimlad och färdig, vägt uppåt tjugofem kilo.
– Jag har också öppnat fyrtiofyra sillburkar, säger hon och skrattar. Berit tillägger:
– Så det är inte snålt tilltaget, det här. Och eftersom den är hemlagad så har det tagit mycket tid att göra. Det har varit otroligt mycket jobb att förbereda hela den här veckan som har varit.
Det är fullt vid nästan alla borden inne på Café R 50 och man sitter tillsammans för att avnjuta tallriken med bland annat korv, köttbullar, rödbetssallad och sill. Vid ett litet bord kan man förse sig med vörtbröd, julknäckebröd, ost och senap. Och så finns det förstås julmust att skölja ner maten med. Personalen har fullt upp och kön fram till tallrikarna tar aldrig slut. Dörren öppnas i ett och det verkar inte som att någon i trakterna vill missa den goda julmaten. Man samarbetar genom att någon lägger på det kalla, någon annan fyller på med varmt och ytterligare en annan serverar den färdiga tallriken. De räknar över hur många tallrikar som finns kvar, de har börjat sina efter fyra timmars öppet.
– Vi har hittills haft någonstans mellan trehundrafemtio och trehundrasjuttiofem gäster här idag, berättar Heidi.
Berit har efter dessa år uppmärksammat att det är mycket uppskattat:
– De går och väntar på det här, man börjar fråga när de ska vara redan i oktober, november när det blir julbord. Alla som kommer hit serverar vi mat.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.