Idag var det traditionsenligt dags för ICA Supermarket Trivselköp i Guldsmedshyttan att bjuda sina kunder på välsmakande, hemlagad mat. En tradition som kommit att bli väldigt uppskattad och välbesökt. Från klockan elva fick gästerna stiga på, och vid tretiden hade de haft nästintill fyrahundra julmatssugna på besök. – De väntar på det här julbordet, säger Berit Söderström.
ICA Supermarket Trivselköp i Guldsmedshyttan bjöd idag sina kunder på jultallrik med huvudingredienserna från det traditionella julbordet. Det har blivit ett återkommande arrangemang som nu pågått i omkring tio års tid. Från början höll man till inne i butiken, men det blev lite väl trångt och man har nu, sedan några år tillbaka, fått möjlighet att istället vara i Café R 50:s lokaler, som ligger alldeles bredvid ICA. Jultallriken är ett sätt att visa kunderna uppskattning för att de väljer Kent Söderströms butik Trivselköp.
– Vi gör det här för att glädja kunderna, få ge tillbaka lite grann för att de handlar här hos oss, berättar Berit Söderström som vant slevar upp rykande varm och hemlagad Janssons frestelse på tallrikarna.
Det har gått åt en hel del potatis till Janssons, Heidi Karlsson berättar att potatisen, skalad, strimlad och färdig, vägt uppåt tjugofem kilo.
– Jag har också öppnat fyrtiofyra sillburkar, säger hon och skrattar. Berit tillägger:
– Så det är inte snålt tilltaget, det här. Och eftersom den är hemlagad så har det tagit mycket tid att göra. Det har varit otroligt mycket jobb att förbereda hela den här veckan som har varit.
Det är fullt vid nästan alla borden inne på Café R 50 och man sitter tillsammans för att avnjuta tallriken med bland annat korv, köttbullar, rödbetssallad och sill. Vid ett litet bord kan man förse sig med vörtbröd, julknäckebröd, ost och senap. Och så finns det förstås julmust att skölja ner maten med. Personalen har fullt upp och kön fram till tallrikarna tar aldrig slut. Dörren öppnas i ett och det verkar inte som att någon i trakterna vill missa den goda julmaten. Man samarbetar genom att någon lägger på det kalla, någon annan fyller på med varmt och ytterligare en annan serverar den färdiga tallriken. De räknar över hur många tallrikar som finns kvar, de har börjat sina efter fyra timmars öppet.
– Vi har hittills haft någonstans mellan trehundrafemtio och trehundrasjuttiofem gäster här idag, berättar Heidi.
Berit har efter dessa år uppmärksammat att det är mycket uppskattat:
– De går och väntar på det här, man börjar fråga när de ska vara redan i oktober, november när det blir julbord. Alla som kommer hit serverar vi mat.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.