I takt med att snön faller och minusgraderna kryper sig på närmar sig söndagens julmarknad som arrangeras av Linde City och Lions Club Lindesberg. Bengt-Göran Karlsson är förväntansfull.
Mellan klockan 11.00 och 17.00 på söndag är det julmarknad i Flugparken.
– Vi hittills fått ett trettiotal handlare. Det känns jättekul, säger Bengt-Göran Karlsson.
Det är första gången som en sådan här julmarknad anordnas och det är svårt att veta hur responsen kommer att vara.
– Vi känner oss lite för i år. Det var en anledning till att alla får medverka kostnadsfritt, så att vi kommer igång bra. Och intresset är stort. Vi kommer ha någon fiskhandlare, gårdsförsäljare, flera som säljer julsaker, julgransförsäljning och så är det några skolklasser som kommer att sälja pepparkakor och lotter. Bland annat.
Julmarknaden ska ses som ett komplement till skyltsöndagen och Luciapresentationen.
Ett sätt att få folk att stanna i Lindesberg.
– Vi talar ibland om att vi behöver handla lokalt och så vidare och då måste man ju också erbjuda någonting. Man måste bjuda på någonting. Det får man besvära sig med, säger Bengt-Göran Karlsson.
Tror du att de mellan 15 och 20 minusgraderna kommer att ställa till besvär?
– Jag tror det är positivt att det inte regnar och ruskar. Hellre att det är kallt och friskt i luften. Och så får vi tända brasor och värma oss vid. Jag tror det kan bli riktigt bra. Jag är full av optimism, säger Bengt-Göran Karlsson.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.