Frövi Judos breda organisation fortsätter att skörda fina frukter. Klubben tog under helgen medaljer i två länder med två vitt skilda åldersgrupper. I Finland såg juniorerna och kadetterna till att vinna fyra medaljer från Finnish Open, samtidigt som veteranerna roffade åt sig lika många i Stenungsund.
Under den gångna helgen packade Frövi Judoklubb väskorna och drog till Finland. Målet var lördagen och arrangemanget Finnish Open, en tävling för både juniorer och kadetter. Frövi åkte dit med en stor grupp tävlande och totalt hade man 23 representanter på plats.
Bland dem fanns tävlande både från den egna klubben och från judogymnasiet. En av de som reste med var Jonathan Fagerhill, i vad som var hans allra sista juniortävling. Det var något han firade genom ett guld, efter att ha vunnit samtliga sina matcher på ippon (motsvarigheten till brottningens fall).
– Det var riktigt bra gjort av honom. Extra skönt att han kunde få med sig det här nu när han ska gå in till seniorsammanhang till våren, säger Peter Anderson som var en av de två tränare som reste med.
– Jonathan har blommat ut rätt så sent. Han har gjort ett riktigt bra år, men kommer att få det lite tuffare så klart när det blir seniortävlingar.
Dubbla silver trots sjukdom
Men det var inte bara Jonathan som plockade med sig medalj hem över Östersjön. Även Ebba Glaas fick kröna lördagen med ett guld, då hon tog hem segern i sin klass för damjuniorer.
– Det är häftigt för hon har också haft ett jättebra år. Ebba är jämnheten själv, hon tar alltid medalj när hon är ute och tävlar, berömmer Peter Andersson.
Till skillnad från Jonathan har Ebba ett år kvar som junior. Peter berättar att hon då kommer få åka med landslaget på Europa-cuper, något som blir spännande att följa.
Utöver Ebbas och Jonathans framgångar nådde även Lucas Gissberg semifinal. Äventyret slutade dock med förlust i bronsmatchen mot Patrik Hurtig, som tog studenten vid judogymnasiet i våras. För Amanda Håkanssons del slutade lördagen i dubbla silvermedaljer, trots att hon gått sjuk och länge var osäker till sin medverkan.
– Men hon hängde med och gjorde väl kanske inte sin bästa tävling. Men det är ändå starkt av henne att kunna ta två silver i den här konkurrensen, speciellt när hon varit sjuk. Hon är duktig och missar väldigt sällan medalj.
”Vi täcker allt från junior till veteran”
I vanlig ordning tävlades det även på fler håll än ett för Frövi Judos del. Hemma i Sverige gav sig fyra motionärer sig av till Stenungsund för att tävla i veteranklasserna. Kvartetten gjorde även bra ifrån sig och tog ett brons och tre guld, bland annat via Hans Hedvall och Ahmed Husein.
– Vi har ju fått några som tävlar i veteranklasserna nu, det har vi inte haft tidigare. Det gör att vi täcker allt ifrån junior till veteran. Det är riktigt kul och något som vi är lite stolta över, berättar Björn Nyberg.
Även om vi snart går mot jultider fortsätter den intensiva tävlingsperioden ett par veckor till. Den kommande helgen åker Frövis yngre gäng till Trollhättan för att tävla i Trollträffen, en tävling som pågår både lördag och söndag. Dessutom är det nästa lördag äntligen dags för lag-SM som arrangeras hemma i Lindesberg Arena.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.