Merja Lundström, Linda Gerstel, Anna Törnkvist och Pernilla Westberg klippte bandet på invigningen. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) blev fascinerad av robotkatterna. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Socialnämndens ordförande Tom Persson (SD) provar de avslappnande fåtöljerna. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”
Merja Lundström, Linda Gerstel, Anna Törnkvist och Pernilla Westberg klippte bandet på invigningen. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) blev fascinerad av robotkatterna. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Socialnämndens ordförande Tom Persson (SD) provar de avslappnande fåtöljerna. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
Bakom initiativet till sinnesrummet står fem undersköterskor, Merja Lundström, Linda Gerstel, Anna Törnkvist, Pernilla Westberg och Madelene Karlsson, som samtliga dessutom är i slutfasen av sin vidareutbildning till specialistundersköterskor inom demensvård. Idén kom under ett studiebesök till Sveriges första demensby, Månstorps Ängar, i skånska Vellinge.
– De hade mycket fina trädgårdar och fina rum, så vi blev inspirerade, berättar Merja Lundström.
– Det här rummet stod tomt, så då tänkte vi att det kunde ju användas till något liknande, säger Pernilla Westberg.
En plats för sinnesro. Foto: Camilla Lagerman
För att kunna göra verklighet av idén sökte de medel från Sparbanksstiftelsen Bergslagen, och blev beviljade 25 000 kronor. Med hjälp av dessa pengar har man nu skapat Källgårdens eget sinnesrum, med flera olika avdelningar. En del för avslappning, en kiosk där man kan handla något gott och en skönhetssalong där man kan bli ompysslad en stund.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet. Det ökar den sensoriska sinnesstimuleringen, med både ljus och ljud, sedan kommer vi har lite lådor med olika texturer och lukter, förklarar Merja.
– Vi delade av det i lite olika hörnor, en sinnesdel med lite mer avslappning, med en projektor så man kan visa exempelvis havet. Sedan har vi stranden här utanför, säger Pernilla.
Socialnämndens vice ordförande Monica Klockars (M) och ordförande Tom Persson (SD) passade på att besöka stranden. Foto: Camilla Lagerman
På gården, vid en av byggnadens gavlar, har man skapat en liten oas för de boende. Med bekväma fåtöljer, ett parasoll, en helt egen beach och såklart en pool.
– De hade en strand i Vellinge, och det ville vi också ha, men vi har ju inte alls de ytorna. Men utomhus hade vi en del av trädgården över, så den kunde vi använda, säger Pernilla.
– Bara att kunna lägga fötterna i sanden, det kanske man inte har gjort på 20-30 år, flikar Anna in.
De boende kommer kunna besöka sinnesrummet tillsammans med anhöriga eller personal, och man hoppas att det ska ge lite extra guldkant på tillvaron.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...
Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds ...
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under ...