Med fem mål visade Pontus Hellsing vägen på fredagskvällen. Lagkaptenen var inblandad i det mesta när WSK Lindesberg besegrade Åsbro med 10-5 hemma, efter ett riktigt ryck i slutperioden. Segern lyfte WSK tillbaka upp på förstaplatsen med halva serien spelad.
– Vi var mycket bättre, även om det var jämnt en bra bit in. Sen tog vi dem i den sista perioden, analyserar Pontus Hellsing fredagens WSK-seger.
Lindesbergsgänget öppnade upp Stadsskogsskolan igen och tog emot Åsbro. Inför mötet kom WSK Lindesberg till spel med två raka hemmaförluster i bagaget och laget hamnade även i underläge efter sex minuter. Adam Lihagen kunde jämna ut siffrorna, men kort därefter återtog Åsbro kommandot innan Mattias ”Palten” Pettersson satte 2-2 i nät.
Även mittenakten var målmässigt tight, även om Pontus Hellsing och Max Molander tog upp WSK till en tvåmålsledning. Åsbro reducerade drygt halvvägs genom perioden och ställningen var därmed 4-3 inför tredje. Där skulle WSK och framförallt kapten Pontus Hellsing växla upp.
Med två snabba fullträffar utökade 21-åringen för WSK, som visserligen fick se gästerna väcka nytt liv med en reducering. Hellsing var dock inte färdig för kvällen och innan matchen var över hade lagkaptenen tryckt dit ytterligare två bollar. WSK Lindesberg vann slutligen med 10-5, detta efter hela fem mål av kapten Hellsing.
– Det var mest att rulla in dem i öppet mål allihopa. Jag fick fina framspelningar. Det hade kunnat bli ett par till, jag hade ett par riktigt grova missar, skrattar Pontus på frågan om målfesten.
Halva serien spelad: ”Resultatmässigt väldigt bra”
Segern satte punkt för den dystra hemmasviten och innebar samtidigt WSK:s andra trepoängare i följd. Det tog laget tillbaka upp på förstaplatsen, en poäng före tvåan IBK Wasahus. Toppkonkurrenten spelar sin hängmatch på söndag och Pontus Hellsing är gärna kvar i serieledning även efter det.
– Ja, vi får hoppas att Wasahus torskar nu på söndag så att vi får behålla den. Men det är bra att vi är med däruppe och vi ska försöka att stanna topp två.
I och med den överlag komfortabla segern över Åsbro har WSK Lindesberg hunnit halvvägs in i seriespelet. När division 2 är färdigspelad kommer de fem främsta lagen att avancera vidare till kvalspel. För WSK:s del ser det just nu väldigt ljust ut och laget toppar alltså tabellen med 18 poäng, en höst som Pontus är nöjd över.
– Resultatmässigt har det varit väldigt bra. Hade någon frågat innan om vi skulle ha 18 poäng efter halva serien hade vi tackat ja direkt. Sen finns det spelmässiga bitar som kan bli bättre, men det är positivt att det ännu finns saker att förbättra.
Matchfakta WSK Lindesberg-Åsbro:
Resultat: 10-5 (2-2, 2-1, 6-2)
Mål WSK: 1-1 Adam Lihagen, 2-2 Mattias Pettersson, 3-2 Pontus Hellsing, 4-2 Max Molander, 5-3 Pontus Hellsing, 6-3 Pontus Hellsing, 7-4 Adam Lihagen, 8-4 Pontus Hellsing, 9-4 Max Molander, 10-4 Pontus Hellsing
Tabellen från Örebros Innebandyförbund:

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.