Med fem mål visade Pontus Hellsing vägen på fredagskvällen. Lagkaptenen var inblandad i det mesta när WSK Lindesberg besegrade Åsbro med 10-5 hemma, efter ett riktigt ryck i slutperioden. Segern lyfte WSK tillbaka upp på förstaplatsen med halva serien spelad.
– Vi var mycket bättre, även om det var jämnt en bra bit in. Sen tog vi dem i den sista perioden, analyserar Pontus Hellsing fredagens WSK-seger.
Lindesbergsgänget öppnade upp Stadsskogsskolan igen och tog emot Åsbro. Inför mötet kom WSK Lindesberg till spel med två raka hemmaförluster i bagaget och laget hamnade även i underläge efter sex minuter. Adam Lihagen kunde jämna ut siffrorna, men kort därefter återtog Åsbro kommandot innan Mattias ”Palten” Pettersson satte 2-2 i nät.
Även mittenakten var målmässigt tight, även om Pontus Hellsing och Max Molander tog upp WSK till en tvåmålsledning. Åsbro reducerade drygt halvvägs genom perioden och ställningen var därmed 4-3 inför tredje. Där skulle WSK och framförallt kapten Pontus Hellsing växla upp.
Med två snabba fullträffar utökade 21-åringen för WSK, som visserligen fick se gästerna väcka nytt liv med en reducering. Hellsing var dock inte färdig för kvällen och innan matchen var över hade lagkaptenen tryckt dit ytterligare två bollar. WSK Lindesberg vann slutligen med 10-5, detta efter hela fem mål av kapten Hellsing.
– Det var mest att rulla in dem i öppet mål allihopa. Jag fick fina framspelningar. Det hade kunnat bli ett par till, jag hade ett par riktigt grova missar, skrattar Pontus på frågan om målfesten.
Halva serien spelad: ”Resultatmässigt väldigt bra”
Segern satte punkt för den dystra hemmasviten och innebar samtidigt WSK:s andra trepoängare i följd. Det tog laget tillbaka upp på förstaplatsen, en poäng före tvåan IBK Wasahus. Toppkonkurrenten spelar sin hängmatch på söndag och Pontus Hellsing är gärna kvar i serieledning även efter det.
– Ja, vi får hoppas att Wasahus torskar nu på söndag så att vi får behålla den. Men det är bra att vi är med däruppe och vi ska försöka att stanna topp två.
I och med den överlag komfortabla segern över Åsbro har WSK Lindesberg hunnit halvvägs in i seriespelet. När division 2 är färdigspelad kommer de fem främsta lagen att avancera vidare till kvalspel. För WSK:s del ser det just nu väldigt ljust ut och laget toppar alltså tabellen med 18 poäng, en höst som Pontus är nöjd över.
– Resultatmässigt har det varit väldigt bra. Hade någon frågat innan om vi skulle ha 18 poäng efter halva serien hade vi tackat ja direkt. Sen finns det spelmässiga bitar som kan bli bättre, men det är positivt att det ännu finns saker att förbättra.
Matchfakta WSK Lindesberg-Åsbro:
Resultat: 10-5 (2-2, 2-1, 6-2)
Mål WSK: 1-1 Adam Lihagen, 2-2 Mattias Pettersson, 3-2 Pontus Hellsing, 4-2 Max Molander, 5-3 Pontus Hellsing, 6-3 Pontus Hellsing, 7-4 Adam Lihagen, 8-4 Pontus Hellsing, 9-4 Max Molander, 10-4 Pontus Hellsing
Tabellen från Örebros Innebandyförbund:
Det är inga glada tankar och toner hos LIF Lindesberg. Laget som har samlat ihop en rekordung trupp i ett försök att plocka en placering i tabellens övre halva står efter lördagen med tre raka, otroligt tunga, förluster. Hammarbys farmarlag, HK Cliff, tog tidigt ledningen under lördagen och utökade till en tolvmålsseger.
Med bara sju matcher kvar av grundserien så har Guldsmedshytte SK lagt siktet på en av seriens fyra kvalplatser. När tabellsjuan Hallsberg gjorde säsongens sista besök till Råsshallen så fick man ta sig genom en tuff match. Hemmatruppen ångade sig genom motståndet och har bäddat upp för en jämn tabellavslutning i HockeyTvåan.
– Det är sex matcher kvar av grundserien och vi ska vinna resten, säger Oskar Holmstedt.
Strax innan jul så fick Linde Volley beskedet om att lagets stora poänggörare, Liza Morozova, lämnar truppen. Inför lördagens hemmamatch mot det alltid tuffa Hylte Halmstad, så fanns två nya namn i spelaruppställningen. Trots ett omöjligt uppdrag så visade både Iva Poljicak och Melene Gimenez att det finns möjligheter att Linde Volley säkrar en slutspelsplats innan säsongen är slut.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2024 som präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Hot om nedläggning av gymnasieprogram, skolor och vårdcentraler samt ett massivt missnöje från invånarna. Men det har givetvis funnits en hel del ljusglimtar också. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Det blev en rysare som avslutade årets hemmamatcher i elitserien. Göteborg gjorde sitt fjärde elitseriemöte mot Linde Volley under lördagen där de två första seten blev spännande att följa. Med jämna 22-22 på poängtavlan till det inledande setet så fick gästerna den bästa början på matchen genom att skriva 0-1 i set. Även till seten därefter fanns marginalerna på gästernas sida.
Det såg tungt ut för Guldsmedshytte SK som låg under med 1-2 inför den tredje perioden mot Avesta under luciamatchen i Råsshallen. Hemmatruppen jobbade däremot effektivt under den tredje perioden och fick dubbla chanser på mål efter att det gästande Avesta tagit på sig boxplay. Två boxplay för gästerna slutade med lika många mål för hemmalaget som avgjorde matchen efter en rejäl vändning.
– Sett till poängen så var det var en extremt viktig match, säger Anton Toolanen.
Det blev en gedigen medaljskörd för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla guld och ett silver blev facit efter årets mästerskap, där flicklaget försvarade sin mästartitel för fjärde året i rad.
Efter en rejäl bortaförlust med 6-1 mot Hallstahammar i slutet av oktober, så har Guldsmedshytte SK gått framåt. Två mycket klara segrar mot tabellens mittenlag följde upp i november och även om fredagens hemmamatch mot tabelljumbon blev jämnare än man nog hade hoppats på, så gav hemmalaget en rejäl vändning i den sista perioden som säkrade nya poäng till tabellen.