Karin Björnsbacka släpper sin debutroman under nästa vecka. Foto: Privat
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Karin Björnsbacka romandebuterar med en kuslig berättelse
Under nästa vecka släpper Karin Björnsbacka sin efterlängtade debutroman Sällan viskar jag ditt namn. En kuslig berättelse som utspelar sig kring en påhittad ort baserad på hennes egna hemstad Lindesberg.
– Är man från Lindesberg så kan man kanske känna igen sig i vissa stycken i boken, berättar Karin Björnsbacka.
Annons
Skrivande är något som Karin Björnsbacka verkligen brinner för, både på fritiden och i sitt arbete som transkribent i eget företag. Drömmen om att få ge ut en egen bok alltid funnits, men det var först när hon fick sitt första barn och gick på mammaledighet som hon gjorde slag i saken och bestämde sig för att satsa mer på sin egen bok.
– Jag har alltid älskat att skriva och har gjort det sedan jag var barn. När jag var liten skrev jag små berättelser som handlade om tomtar och troll och andra övernaturliga väsen och med tiden så blev det lite längre noveller så man kan säga att skrivandet har följt mig genom hela livet. Jag började skissa på den här bokidén för några år sedan, men det var först när jag blev mammaledig till vårt första barn som jag verkligen tog tag i att skriva den här romanen på allvar kan man säga, berättar Karin.
Inspirationen till debutromanen är hämtad delvis från hennes egna liv. Hon är uppvuxen på en gård på landet utanför Lindesberg och precis som huvudkaraktären i boken så har hon själv bott några år i Stockholm.
– Det utspelar sig på en påhittad ort som är baserad på Lindesberg. Är man från Lindesberg så kan man kanske känna igen sig i vissa stycken i boken, till exempel i beskrivningen av hur hon åker i i samhället som ligger vid en sjö. Däremot är karaktärerna och händelserna helt påhittade, berättar hon.
Karin har varit med och designat bokomslaget i samråd med bokförlaget Lava förlag.
Boken är en spänningsroman som handlar om Liv, en ung kvinna som bor i Stockholm. Efter att hennes pappa nyligen gått bort så ärver Liv sin gamla barndomsgård som ligger ensligt belägen någonstans i Bergslagen. Hon bestämmer sig för att sälja gården och åker dit helt ensam för att rensa ur. När hon först kommer fram så möts hon av en helt öde gårdsplan men snart så börjar det hända läskiga saker och frågan är om hon verkligen är helt ensam på gården. Karin själv beskriver det som en kuslig historia.
– Jag har ju en förkärlek för skräck, jag tittar mycket på skräckfilmer och tycker om spökhistorier. Själv läser jag gärna spänningsromaner med lite övernaturliga inslag. Den är skriven för vuxna och passar både dem som gillar läskiga och kusliga berättelser men även de som gillar deckare och spänningsromaner, menar Karin.
Karin avslöjar att hon redan nu arbetar för fullt med en bok i samma genre.
– Jag har börjat skriva på nästa bok, som också är tänkt att bli en spänningsroman och jag hoppas att kunna ge ut fler böcker i framtiden, avslutar Karin.
Boken släpps 20 maj via Lava förlag och kommer bland annat att finnas till försäljning på Blombergska bokhandeln i Lindesberg.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen f...
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.