In i det sista var det målning, sminkning och påklädning i olika klassrum på Lindeskolan. Fjorton klasser deltog. Naturvetarna smorde in sig med bruncreme och aska, el- och energi hade fullt med att försöka vara kvinnor, medan ekonomerna skrek som……Ja, just det – deras ekipage hette ”Rika som svin”.

Emma Broman förvandlar Jim Wåhlin till apa med bruncreme.
NA-klassen hade enats om temat Människans evolution och lyckats spegla utvecklingen från apor och grottmänniskor till riddare och 200-talets”fjortis”. De smörjer in varandra med bruncreme, eller aska.
I ett hörn sminkar en grottmänniska ”Döden” som lagt sig till med en bergmansk röst och replik. På vägen till El- och Energiprogrammets klassrum ser jag en romare som letar bland buskarna efter något passande grönt till en krans.
EE-eleverna försöker samla ihop sig för att vara så kvinnolika som möjligt. ”Efter tre år på El är vi trötta på män” stod det på deras skylt.
Fordonseleverna kom med ett i högsta grad halvfärdigt fordon – de bar runt överdelen av av en bil ( ”uppcabbad”?). Delar från ifjol. Ekonomieleverna spred sin nytryckta lokala valuta omkring sig.

Svettigt för juryn men Arne Johnsson, Stefan Jansson, Emma Isosalo och Gunilla Dovsten utsåg fyra vinnare.
Ja, hur gick det då? Juryn, som bestod av Gunilla Dovsten, Arne Johnsson, Stefan Jansson och Emma Isosalo sade att det haft ”ett superhårt och svettigt jobb” , men hade enats om priser i fyra klasser:
I kategorin Egen flärd är guld värd vann klassen EE 11 ekipaget med genus-perspektiv. Motiveringen löd:” Med luftig elegans och stil tågade detta ekipage rakt in i juryns hjärta. Personligen känner jag en djup samhörighet med vinnarna. Mera hud och hår ! Conchita Wurst rules!” .
Dagens Reaktion hette kategorin där ekipaget Amish Paradise från klass TE 11 vann och juryn motiverade det med” Tillbaka, men ändå fram. Lämna jobbet, lämna Forden, trampa dammig makadam, skicka alla hem till gården”.
I klassen Vinna eller försvinna prisades NA 11 för ekipaget Människans evolution. ”med en genomtänkt idé kan man komma långt och det är just precis vad denna klass har gjort. Med historia som utgångspunkt visar denna klass att det gäller att vara smart för att vinna”.

Elina Viitala och Rosalie Johnsson hade fullt upp med sminket. Sofie Härling och Victoria Ögren med asiatisk look.
Estetiska klassen som träffade redan för en veckan sedan de fick ”De komma från Öst och Väst-priset” gick till dem ”För ett djuriskt, konstfullt klingande ekipage i den globala konstens tjänst. Det drakoniskt lössläppta priset går till ES 11”. Ekipagets namn var KinES11.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.