Karzan Kader har nu öppnat sitt efterlängtade Mama Rosa. Foto: Camilla Lagerman
Karzan gjorde verklighet av sin dröm – nu är Mama Rosa öppet
Redan för 15 år sedan föddes drömmen hos Karzan Kader om att en dag öppna en restaurang i Mama Rosas gamla lokaler, och att den skulle bära samma namn som förr i tiden. Nu har han gjort verklighet av sin vision, och han hoppas kunna skapa samma känsla av gemenskap som fanns då.
– Jag själv var för ung för att komma in, men jag har fått höra historier om hur det var på den tiden, med långa köer och fullsatta kvällar, säger han med ett leende.
Den 1 mars skrev Karzan Kader på avtalet för lokalen, som senast huserade Riff Musikbar. Sedan dess har ett hektiskt arbete tagit vid för att skapa det Mama Rosa han drömt om, och sedan ett par veckor tillbaka är dörrarna öppna.
– Processen har tagit lång tid, men nu har vi fått alla rättigheter och allt börjar falla på plats, säger han.
Foto: Camilla Lagerman
Nu är även den enorma uteserveringen på plats, som är det första som hälsar gästerna välkomna vid entrén. Karzan berättar att han lagt mycket tid och eftertanke på utformningen, för att den ska smälta in i miljön.
– Jag har tänkt på parken utanför, att den ska smälta in i omgivningen. På sommaren kommer vi ha massor med blommor runt om, och på vintern blir det julbelysning. Tanken är att kunna ha den uppe året runt, så jag hoppas att jag får tillståndet godkänt, säger han.
Foto: Camilla Lagerman
När det kommer till restaurangens meny finns även här stora drömmar och visioner, men några saker är mer självklara.
– Mitt mål är att servera svensk husmanskost, sedan har jag en dröm om att ha en meny som går efter årstiderna. Allt kommer vara hemmagjort, från grunden, annars är det inte god mat. Sedan kommer vi självklart att ha plankstek, man måste alltid ha planka, skrattar Karzan.
Foto: Camilla Lagerman
Under fredagskvällen bjuder man in till Mama Rosas första quizkväll, och under sommaren kommer man även ordna livespelningar på restaurangens scen, något han hoppas att besökarna ska uppskatta.
– Jag vill att alla ska känna sig välkomna, oavsett om man är en familj eller ett kompisgäng. Det ska vara en rolig känsla, man ska kunna gå och sätta sig, lägga bort telefonen och bara ha trevligt. Det är något jag verkligen saknar från början av 2000-talet, den känslan vill jag få tillbaka, avslutar han.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Martin Almgren, Jesper Hugosson, Niklas Dahlgren, Andreas Wård och Nicklas Jansson utgör Rock N Roll Experience. Foto: Camilla Lagerman
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.