Ibland är sporten grym. Hur man än försöker och vad man än hittar på så finns det i vissa matcher en motståndare som är obeveklig. Luleå råkade ut för det i hockeyfinalen mot Skellefteå och nu har Lindesberg fått känna på det i finalen mot Katrineholm. Lindesberg kämpade och slet men det är bara att buga och lyfta på hatten, den här säsongen är Katrineholms och de har gjort en fantastisk finalserie. Hemmalaget vann idag i tre set mot ett och har bara tappat två set på tre matcher i finalserien, mycket imponerande.
Lindesberg gör åter igen en riktigt stark match och är så
när att vända ett 0-2 underläge. Efter att förlorat de två första seten vinner
man set tre och gör en stark vändning i det fjärde, trots ett stort underläge i
början av setet. Man har chansen och är på vippen att tvinga fram ett femte
nervdallrande set som hade blivit mycket spännande. Men hemmalaget är starkt
och slår in guldbollen efter 91 minuters spel.
Katrineholm har gått fram som en fruktansvärd ångvält och
slukat allt i sin väg, så även idag. Ett lag fullt med matchvinnare som inte har sviktat en
enda gång under säsongen. Har man ligans bästa spelare i Nikole Koolhaas,
ligans bästa passare i Agne Zakarauskaite Landin, bästa libero i Johanna Edberg och till det Kristen
Dealy som varit grym i finalserien, ja då är man svårslagna.
Lindesberg har gjort efter omständigheterna en riktigt
stark säsong och en silvermedalj är minsann inte fy skam. Jag tror att Lindesberg
kommer gå stärkta ur den här säsongen och jag vet att revanschlusten redan är
stor hos sportchef Roger Larsson och tränare Ismo Peltoarvo som jag tror vi
kommer få se som tränare även nästa år.
– Trist att vara så nära och inte orka över mållinjen,
speciellt här i sista set. Samtidigt så har Katrineholm spelat bra och har ett
par anfall som vi har otroligt svårt att få tag på, så de är värdiga mästare,
tycker Lindesbergs tränare Ismo Peltoarvo.
– Det är kul att vi kom tillbaka i matchen och kunde
skaka dem, men vi tar lite dåliga beslut och missar några enkla chanser som vi
har. Synd att vi inte kunde spela på deras nerver lite mer för de var lite
skakiga på slutet, säger Peltoarvo.
– Man vinner inte ett silver, man förlorar ett guld. Om
någon vecka så kanske man vunnit ett silver, men inte idag, säger Anna Rönnbäck
bestämt.
– Katrineholm har varit det bästa laget genom hela serien
och slutspelet. Vi lyckas stundtals möta upp Katrineholm, men inte hela tiden,
analyserar Anna.
Katrineholms poängplockare: Kristen Dealy 22, Nikole Koolhaas 19, Aida Rejzovic 10, Linn Nilsson 9, Agne Zakarauzaite 6, Milica Brancovic 3, Sofie Sjöberg 2, Beatrice Nordling 2.
Lindesbergs poängplockare: Emily Stockman 17, Nadya Greseva 12, Tina Johansson 10, Sara Malmlöv 6, Freja Morén 3, Anna Rönnbäck 3, Britney Brown 2.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.