Katrineholm VK drar sig ur Elitserien med omedelbar verkan. Beskedet kom under tisdagen och innebär att serien går från nio lag till åtta. Spelschemat kommer nu att ritas om helt, något som kan vara till fördel för Lindesberg Volley.
Igår kom beskedet att Katrineholm VK inte spelar i Elitserien den kommande säsongen. Anledningen till det är klubbens finansiella problem. Man har inför denna säsong inte lyckats locka till sig en enda kontrakterad spelare och beslutet att dra sig ur var väntat.
– Ja, vi har ju hört rykten om att det inte gått så bra för dem med rekrytering och ekonomi. Det var lite på gång kändes det som, säger Dan Waltersson som är tillfällig sportchef i Lindesberg Volley.
Sedan tidigare står det klart att även KFUM Göteborg tacket nej till spel. I och med de båda avhoppen kommer Elitserien denna säsong därför bestå av åtta lag, istället för tio som det brukligt är. Katrineholms beslut att dra sig ur gör att spelschemat måste ritas om totalt. Antalet matcher kommer alltjämt att vara 20, men Linde Volley kan nu vänta sig att hamna i en pool med Örebro, Sollentuna och RIG Falköping.
Avhoppet både på gott och ont
– Jag tror att själva lottningen kan bli bättre nu för de flesta lagen. Sen är det naturligtvis tråkigt att Katrineholm försvinner. Men bara rent spelmässigt tror jag att det kan bli ett plus, menar Dan Waltersson och utvecklar sitt resonemang.
– Det här gör ju att blir fler trevliga derbymatcher mot Örebro, så det är ju positivt för oss. Inget ont som inte har något gott med sig.
Men samtidigt som det nya spelschemat förväntas få ett bättre upplägg finns det nya hinder att överkomma. Förbundet måste nu ta fram ett nytt spelschema, något man hoppas ha klart inom kort. Därefter väntar ändringar av arenabokningar, bortaresor och mycket annat för klubbarna. Dan Waltersson ger sin syn på den saken.
– Det jobbiga nu för alla lag blir ju de nya datumen. Man måste in och boka om och det är så klart lite besvärligt. Det går säkert att lösa för de flesta lagen, men det blir mycket extraarbete som man får ta på sig.
LIF Lindesbergs Publikkrona blev en stor succé där tre matcher hade fritt inträde. Förutom det klassiska LIF-arrangemanget som fanns runt lördagen så blev det en minst sagt lyckad dag sett till sporten. Farmarlaget LIF Blå värmde upp de tidiga besökarna medan damerna följde upp med ett riktigt sekunddrama. Allt för att herrarna skulle sätta punkt med en efterlängtad seger.
– Skönt att få komma ur mörkret som vi har varit i, säger Anton Flood.
Till fredagskvällen var det fri entré till Enkronasmatchen där Guldsmedshytte SK tog sig an tabelltvåan Kumla. Råsshallen var inte långt ifrån fullsatta läktare, vilket hördes på jublet som uppstod när hemmalaget tog sig ut på isen. Publikstämningen var på topp men dessvärre blev inte resultatet lika trevligt. Förlusten kom tidigt i den tredje perioden, vilket gör att slutspelsmöjligheterna är till ända.
– Vi har haft för mycket bortfall på spelare under säsongen, säger Mathias Morén.
Med bara sju matcher kvar av grundserien så har Guldsmedshytte SK lagt siktet på en av seriens fyra kvalplatser. När tabellsjuan Hallsberg gjorde säsongens sista besök till Råsshallen så fick man ta sig genom en tuff match. Hemmatruppen ångade sig genom motståndet och har bäddat upp för en jämn tabellavslutning i HockeyTvåan.
– Det är sex matcher kvar av grundserien och vi ska vinna resten, säger Oskar Holmstedt.
Efter ett års uppehåll återupptar IFK Lindesberg nu sin populära gåfotboll för seniorer. Under hösten genomförde kommunen projektet Seniorkraft, som uppmuntrade äldre att prova på olika fysiska och sociala aktiviteter, där gåfotboll visade sig vara en stor succé. För att möta det stora intresset satsar nu IFK Lindesberg på en nystart.
– Deltagarna som var med under hösten tyckte att det var väldigt roligt, så vi har beslutat oss för att ge detta en ny chans, säger Pernilla Eriksson från IFK Lindesberg.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2024 som präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Hot om nedläggning av gymnasieprogram, skolor och vårdcentraler samt ett massivt missnöje från invånarna. Men det har givetvis funnits en hel del ljusglimtar också. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Ervalla SK tjuvfirade sitt 90-årsjubileum under lördagen med en futsalcup i Lindesberg Arena, vilket blev uppskattad på flera håll. Det bjöds på många glada tillfällen för de 28 deltagande lagen och först efter nära elva timmar med intensivt spel i arenan, så fick man fram en cupsegrare i respektive klass.
– Det har varit superkul med en trevlig arena och mycket publik, säger Svärtinge SKs lagkapten Selma Nyström.
Det såg tungt ut för Guldsmedshytte SK som låg under med 1-2 inför den tredje perioden mot Avesta under luciamatchen i Råsshallen. Hemmatruppen jobbade däremot effektivt under den tredje perioden och fick dubbla chanser på mål efter att det gästande Avesta tagit på sig boxplay. Två boxplay för gästerna slutade med lika många mål för hemmalaget som avgjorde matchen efter en rejäl vändning.
– Sett till poängen så var det var en extremt viktig match, säger Anton Toolanen.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de ska söka in till. För skolan var årets mässa kanske viktigare än någonsin, efter ett år med hot om nedläggningar och besparingar.