Katrineholm VK drar sig ur Elitserien med omedelbar verkan. Beskedet kom under tisdagen och innebär att serien går från nio lag till åtta. Spelschemat kommer nu att ritas om helt, något som kan vara till fördel för Lindesberg Volley.
Igår kom beskedet att Katrineholm VK inte spelar i Elitserien den kommande säsongen. Anledningen till det är klubbens finansiella problem. Man har inför denna säsong inte lyckats locka till sig en enda kontrakterad spelare och beslutet att dra sig ur var väntat.
– Ja, vi har ju hört rykten om att det inte gått så bra för dem med rekrytering och ekonomi. Det var lite på gång kändes det som, säger Dan Waltersson som är tillfällig sportchef i Lindesberg Volley.
Sedan tidigare står det klart att även KFUM Göteborg tacket nej till spel. I och med de båda avhoppen kommer Elitserien denna säsong därför bestå av åtta lag, istället för tio som det brukligt är. Katrineholms beslut att dra sig ur gör att spelschemat måste ritas om totalt. Antalet matcher kommer alltjämt att vara 20, men Linde Volley kan nu vänta sig att hamna i en pool med Örebro, Sollentuna och RIG Falköping.
Avhoppet både på gott och ont
– Jag tror att själva lottningen kan bli bättre nu för de flesta lagen. Sen är det naturligtvis tråkigt att Katrineholm försvinner. Men bara rent spelmässigt tror jag att det kan bli ett plus, menar Dan Waltersson och utvecklar sitt resonemang.
– Det här gör ju att blir fler trevliga derbymatcher mot Örebro, så det är ju positivt för oss. Inget ont som inte har något gott med sig.
Men samtidigt som det nya spelschemat förväntas få ett bättre upplägg finns det nya hinder att överkomma. Förbundet måste nu ta fram ett nytt spelschema, något man hoppas ha klart inom kort. Därefter väntar ändringar av arenabokningar, bortaresor och mycket annat för klubbarna. Dan Waltersson ger sin syn på den saken.
– Det jobbiga nu för alla lag blir ju de nya datumen. Man måste in och boka om och det är så klart lite besvärligt. Det går säkert att lösa för de flesta lagen, men det blir mycket extraarbete som man får ta på sig.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.