Tio fina katter ställdes ut hos Kotten & Co under söndagen. Många av katterna ställdes ut för första gången, en av dessa var denna treåriga ragdoll. Foto: Timmy Lundegård
Den sibiriska katten Charlie tillsammans med sin ägare Isabell från Gusselby. Foto: Timmy Lundegård
Monty, en brittiskt korthår, är van med utställningar. Foto: Timmy Lundegård
Monty ville tjuvkika på bedömningen. Foto: Timmy Lundegård
Lava Lo är en sju månader ung brittiskt korthår. Foto: Timmy Lundegård
Tre av utställningens fyra maine coon-katter. Foto: Timmy Lundegård
En ung Maine Coon som gjorde sin första utställning. Foto: Timmy Lundegård
En orientalisk korthår som ställdes ut för första gången. Foto: Timmy Lundegård
De gästande fick klappa på några av katterna. Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Kattens Dag firades under första advent
Tio fina katter ställdes ut hos Kotten & Co under söndagen. Många av katterna ställdes ut för första gången, en av dessa var denna treåriga ragdoll. Foto: Timmy Lundegård
Den sibiriska katten Charlie tillsammans med sin ägare Isabell från Gusselby. Foto: Timmy Lundegård
Monty, en brittiskt korthår, är van med utställningar. Foto: Timmy Lundegård
Monty ville tjuvkika på bedömningen. Foto: Timmy Lundegård
Lava Lo är en sju månader ung brittiskt korthår. Foto: Timmy Lundegård
Tre av utställningens fyra maine coon-katter. Foto: Timmy Lundegård
En ung Maine Coon som gjorde sin första utställning. Foto: Timmy Lundegård
En orientalisk korthår som ställdes ut för första gången. Foto: Timmy Lundegård
De gästande fick klappa på några av katterna. Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Kattens Dag firades under första advent
För att uppmärksamma Katten Dag under första advent så arrangerade Kotten & Co sin femte kattutställning i butikens träningslokal. Tio fina katter i olika åldrar, visade upp sig under söndagen till kundernas stora uppskattning.
– Det har mottagits väldigt positivt, berättar Lisa Alvbåge.
Under söndagen vänder vi blad på kalendern och välkomnar den första december, som i år infaller på samma dag som första advent. Sedan 1983 så firas Kattens Dag under första advent i Sverige och så även i år där djurälskarna på Kotten & Co uppmärksammade katterna med en kattutställning.
Arrangemanget blev en succé för både utställarna och de tio fina katterna som ställdes ut. Strax efter lunch, vid 13-slaget, så började träningslokalen hos Kotten & Co fyllas på med nyfikna gäster i alla åldrar som med glögg och julmust i handen gick runt och inspirerades av de fina djuren.
– Det här är femte gången som vi har en kattutställning hos oss i samband med Kattens Dag. Vi hade ingen förra året så 2022 var den senaste gången, sedan hade vi inget under Covid-åren. Idag har vi haft jättemånga katt- och hundmänniskor som har varit och kollat på katterna, men även mycket barnfamiljer. Det har mottagits väldigt positivt och vi kommer nog att fortsätta till de kommande åren, berättar Lisa Alvbåge.
Efter en lång väntan så fick Lisa Alvbåge veta att hennes siames prisades till utställningens Best In Show. Foto: Timmy Lundegård
– Jag tycker att det är roligt att katterna får uppmärksammas så här. Det brukar annars vara mycket hund i fokus, så det är lite roligt att även katterna får komma fram.
I butiken gästades man även av den ideella föreningen, Hemlösa Tassar, som berättade om sin verksamhet i att hjälpa övergivna katter att bli väl omhändertagna hos framtida familjer. Två katter fanns med i butiken från den ideella föreningen, där det även fanns möjlighet att donera kattmat och andra gåvor till de katter som behöver hjälp.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppstä...
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.
Arbetslösheten i fokus när S-topp kom på besök
Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfällen i länet. Situationen är särskilt ...
Charlotte utbildar hundar till Hemvärnet
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje...