Tio fina katter ställdes ut hos Kotten & Co under söndagen. Många av katterna ställdes ut för första gången, en av dessa var denna treåriga ragdoll. Foto: Timmy Lundegård
Den sibiriska katten Charlie tillsammans med sin ägare Isabell från Gusselby. Foto: Timmy Lundegård
Monty, en brittiskt korthår, är van med utställningar. Foto: Timmy Lundegård
Monty ville tjuvkika på bedömningen. Foto: Timmy Lundegård
Lava Lo är en sju månader ung brittiskt korthår. Foto: Timmy Lundegård
Tre av utställningens fyra maine coon-katter. Foto: Timmy Lundegård
En ung Maine Coon som gjorde sin första utställning. Foto: Timmy Lundegård
En orientalisk korthår som ställdes ut för första gången. Foto: Timmy Lundegård
De gästande fick klappa på några av katterna. Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Kattens Dag firades under första advent
Tio fina katter ställdes ut hos Kotten & Co under söndagen. Många av katterna ställdes ut för första gången, en av dessa var denna treåriga ragdoll. Foto: Timmy Lundegård
Den sibiriska katten Charlie tillsammans med sin ägare Isabell från Gusselby. Foto: Timmy Lundegård
Monty, en brittiskt korthår, är van med utställningar. Foto: Timmy Lundegård
Monty ville tjuvkika på bedömningen. Foto: Timmy Lundegård
Lava Lo är en sju månader ung brittiskt korthår. Foto: Timmy Lundegård
Tre av utställningens fyra maine coon-katter. Foto: Timmy Lundegård
En ung Maine Coon som gjorde sin första utställning. Foto: Timmy Lundegård
En orientalisk korthår som ställdes ut för första gången. Foto: Timmy Lundegård
De gästande fick klappa på några av katterna. Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Kattens Dag firades under första advent
För att uppmärksamma Katten Dag under första advent så arrangerade Kotten & Co sin femte kattutställning i butikens träningslokal. Tio fina katter i olika åldrar, visade upp sig under söndagen till kundernas stora uppskattning.
– Det har mottagits väldigt positivt, berättar Lisa Alvbåge.
Under söndagen vänder vi blad på kalendern och välkomnar den första december, som i år infaller på samma dag som första advent. Sedan 1983 så firas Kattens Dag under första advent i Sverige och så även i år där djurälskarna på Kotten & Co uppmärksammade katterna med en kattutställning.
Arrangemanget blev en succé för både utställarna och de tio fina katterna som ställdes ut. Strax efter lunch, vid 13-slaget, så började träningslokalen hos Kotten & Co fyllas på med nyfikna gäster i alla åldrar som med glögg och julmust i handen gick runt och inspirerades av de fina djuren.
– Det här är femte gången som vi har en kattutställning hos oss i samband med Kattens Dag. Vi hade ingen förra året så 2022 var den senaste gången, sedan hade vi inget under Covid-åren. Idag har vi haft jättemånga katt- och hundmänniskor som har varit och kollat på katterna, men även mycket barnfamiljer. Det har mottagits väldigt positivt och vi kommer nog att fortsätta till de kommande åren, berättar Lisa Alvbåge.
Efter en lång väntan så fick Lisa Alvbåge veta att hennes siames prisades till utställningens Best In Show. Foto: Timmy Lundegård
– Jag tycker att det är roligt att katterna får uppmärksammas så här. Det brukar annars vara mycket hund i fokus, så det är lite roligt att även katterna får komma fram.
I butiken gästades man även av den ideella föreningen, Hemlösa Tassar, som berättade om sin verksamhet i att hjälpa övergivna katter att bli väl omhändertagna hos framtida familjer. Två katter fanns med i butiken från den ideella föreningen, där det även fanns möjlighet att donera kattmat och andra gåvor till de katter som behöver hjälp.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Platsen där den nya Willysbutiken är tänkt att etableras. Foto: Camilla Lagerman
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av ...
Willhelm Sundman, oppositionsråd
Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.