Tio fina katter ställdes ut hos Kotten & Co under söndagen. Många av katterna ställdes ut för första gången, en av dessa var denna treåriga ragdoll. Foto: Timmy Lundegård
Den sibiriska katten Charlie tillsammans med sin ägare Isabell från Gusselby. Foto: Timmy Lundegård
Monty, en brittiskt korthår, är van med utställningar. Foto: Timmy Lundegård
Monty ville tjuvkika på bedömningen. Foto: Timmy Lundegård
Lava Lo är en sju månader ung brittiskt korthår. Foto: Timmy Lundegård
Tre av utställningens fyra maine coon-katter. Foto: Timmy Lundegård
En ung Maine Coon som gjorde sin första utställning. Foto: Timmy Lundegård
En orientalisk korthår som ställdes ut för första gången. Foto: Timmy Lundegård
De gästande fick klappa på några av katterna. Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Kattens Dag firades under första advent
Tio fina katter ställdes ut hos Kotten & Co under söndagen. Många av katterna ställdes ut för första gången, en av dessa var denna treåriga ragdoll. Foto: Timmy Lundegård
Den sibiriska katten Charlie tillsammans med sin ägare Isabell från Gusselby. Foto: Timmy Lundegård
Monty, en brittiskt korthår, är van med utställningar. Foto: Timmy Lundegård
Monty ville tjuvkika på bedömningen. Foto: Timmy Lundegård
Lava Lo är en sju månader ung brittiskt korthår. Foto: Timmy Lundegård
Tre av utställningens fyra maine coon-katter. Foto: Timmy Lundegård
En ung Maine Coon som gjorde sin första utställning. Foto: Timmy Lundegård
En orientalisk korthår som ställdes ut för första gången. Foto: Timmy Lundegård
De gästande fick klappa på några av katterna. Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Kattens Dag firades under första advent
För att uppmärksamma Katten Dag under första advent så arrangerade Kotten & Co sin femte kattutställning i butikens träningslokal. Tio fina katter i olika åldrar, visade upp sig under söndagen till kundernas stora uppskattning.
– Det har mottagits väldigt positivt, berättar Lisa Alvbåge.
Under söndagen vänder vi blad på kalendern och välkomnar den första december, som i år infaller på samma dag som första advent. Sedan 1983 så firas Kattens Dag under första advent i Sverige och så även i år där djurälskarna på Kotten & Co uppmärksammade katterna med en kattutställning.
Arrangemanget blev en succé för både utställarna och de tio fina katterna som ställdes ut. Strax efter lunch, vid 13-slaget, så började träningslokalen hos Kotten & Co fyllas på med nyfikna gäster i alla åldrar som med glögg och julmust i handen gick runt och inspirerades av de fina djuren.
– Det här är femte gången som vi har en kattutställning hos oss i samband med Kattens Dag. Vi hade ingen förra året så 2022 var den senaste gången, sedan hade vi inget under Covid-åren. Idag har vi haft jättemånga katt- och hundmänniskor som har varit och kollat på katterna, men även mycket barnfamiljer. Det har mottagits väldigt positivt och vi kommer nog att fortsätta till de kommande åren, berättar Lisa Alvbåge.
Efter en lång väntan så fick Lisa Alvbåge veta att hennes siames prisades till utställningens Best In Show. Foto: Timmy Lundegård
– Jag tycker att det är roligt att katterna får uppmärksammas så här. Det brukar annars vara mycket hund i fokus, så det är lite roligt att även katterna får komma fram.
I butiken gästades man även av den ideella föreningen, Hemlösa Tassar, som berättade om sin verksamhet i att hjälpa övergivna katter att bli väl omhändertagna hos framtida familjer. Två katter fanns med i butiken från den ideella föreningen, där det även fanns möjlighet att donera kattmat och andra gåvor till de katter som behöver hjälp.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Det blir en sommar med Martin på sjön igen
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin ...
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.