Kristdemokraterna i Lindesberg föreslår, i en motion, att Lindesbergs kommun i största möjliga utsträckning inhandlar lokalproducerade livsmedel till tillagningsköken för vård, skola och omsorg. Partiet hänvisar till Lidköpings kommun som fått rätt i förvaltningsdomstolen att ställa krav på grossisterna att maten ska vara närproducerad.
I motionen skriver Kristdemokraterna att livsmedelsmarknaden i Sverige domineras av importerade varor till låga priser. Konsumenterna frestas att enbart se till priset på exempelvis griskött. Kommunernas upphandling till vård, skola och omsorg går ofta efter samma bedömning.
Partiet menar att det är dubbelmoral att köpa exempelvis importerat griskött från länder där köttet produceras med metoder som inte är tillåtna i Sverige. Man skriver också att i närliggande länder i Europa är förekomsten av antibiotika i grisköttet mycket större än i Sverige och spår av tillväxthormoner kan finnas i importerat kött. Dessutom vänder sig motionen mot de långa transporterna.
Om kommunen börjar köpa in lokala råvaror anser Kristdemokraterna att flera vinster uppnås. Man anger bättre kvalitet, hälsovinster och ett ekonomiskt starkare jordbruk. Dessutom menar partiet att åtgärden skulle öka sysselsättningen och att transporterna minskar.
Som ett bra exempel på hur Lindesbergs kommun kan hantera inköp av livsmedel anges Lidköpings kommun. Den kommunen har skrivit in i upphandlingen att grossisten ska kunna köpa in lokala råvaror under säsong vilket också har stöd i såväl förvaltningsrätten som kammarrätten.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).