Kenth Olofsson. Foto: Ida Lindkvist

Kenth värnar om bygden – tar över butiken

Det är Löa-bon Kenth Olofsson som tar över butiken vid Ingo-macken i Guldsmedshyttan. Redan imorgon bitti har butiken vilat klart och dörrarna står åter öppna för besökare. Men dessförinnan, och även därefter, är det en hel del att göra. 

Det var i förra veckan som Guldsmedshyttans butik vid Ingo-macken slogs igen på grund av konkurs. Men det skulle inte bli någon långvarig stängning, för den drivande Kenth Olofsson nappade och bestämde sig för ett par veckor sedan att ta över. 
– Det här går jättesnabbt. Men jag känner mycket för bygden och det är ett toppenställe. Jag jobbade dessutom lite här förut. Så jag valde att satsa, det finns så mycket möjligheter. Det kom snabbt det här och jag kände att jag kör, det var ingenting att fundera på, säger Kenth resolut. 

I 12 år har Kenth drivit Annas Kafé i Löa, där han också bor. I år får dock caféet stå tillbaka lite längre än i vanliga fall. 
– Det blir annorlunda i år, vi kan tyvärr inte öppna Annas Kafé i maj utan får vänta med öppning till nationaldagen den sjätte juni. 

Det var först idag som allt blev klart och i nuläget gapar det tomt lite här och var. Kenth har mycket att stå i inför morgonens öppning och är märkbart och förståeligt stressad. Kenths fru kommer förbi med mat, som hon levererar tillsammans med sitt stöd som Kenth värderar högt. 
– Vi ska direkt börja med att fylla på överallt. Det blir sent ikväll och så får vi fortsätta pö om pö imorgon. Det är som det är. Det är jättemycket att göra och det är mycket som behöver ses över. Till en början kommer jag att stänga biltvätten, den behöver fixas och kollas över. Men jag gör hellre så än har missnöjda kunder, jag vill inte börja så, det viktigaste är nöjda kunder, poängterar Kenth.

Kenth fortsätter berätta att man tyvärr har tvingats göra personalneddragningar. 
– Det går inte att driva med hur många som helst, men det är väldigt tråkigt att det ska behöva bli så. Men nu gäller det att bygga upp det här! Förtroendet för macken är i botten just nu och det tar tid att bygga upp det. Tidningar har försvunnit, Svenska Spel har försvunnit, och det vill jag förstås få tillbaka. Men jag kan inte trolla tills imorgon och jag hoppas att alla har överseende med det. Tillsammans med personalen ska vi göra något bra av det här, säger Kenth hoppfullt. 

För framtiden har Kenth planer och idéer för butiken. Han berättar:
– Jag vill att det ska finnas nya fräscha mackor på morgonen, en ny kyldisk vid kassan. Man ska kunna komma in direkt halv sju på morgonen och köpa frukost. Jag har också tankar på ett litet sortiment av ekologiskt godis och ekologisk frukt. Och laktos- och glutenalternativ. Att vi kan erbjuda alla typer av människor, att det ska finnas något som passar alla. Men det kommer att ske efterhand. 

I slutet av majmånad är Kenths förhoppning att allt ska stå klart då han planerar en happening, och trots stressen ser han fram emot den kommande tiden som butiksägare. 
-Det är min tanke att få klart det tills då, och jag tycker att det ska bli jätteroligt och det är mycket att ta tag i! 
Publicerad 29 april 2015 klockan 20:16

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Fredrik Norman

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen. 
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.

10 juli 2026 klockan 09:37 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.

8 juli 2026 klockan 12:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Dr...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Foto: Pressbild Axfood

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.

30 juni 2026 klockan 14:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Per Eriksson öppnar nu för att sälja Göransonska Gården. Foto: Camilla Lagerman

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.

29 juni 2026 klockan 16:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det blir en sommar med Martin på sjön igen
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin ...
29 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. ...
26 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda mö...
23 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Timmy Lundegård

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom

Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.

9 juni 2026 klockan 12:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Grafik: Svenskt Näringsliv

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.

28 maj 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptä...

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans ...

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Verksamhetsansvarig Anna Lennartsdotter. Foto: Camilla Lagerman

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.

19 maj 2026 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin...

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband...

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

Adam och Angelica. Foto: privat. Brunnstorps gård. Arkivbild, LindeNytt. Foto: Ida Lindkvist

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”

I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.

23 april 2026 klockan 10:25 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja ...
22 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär ...
22 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av ...
10 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-10

2026-03-25

2026-03-13

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-04

2026-03-02

2026-02-27

2026-02-24

2026-02-20

2026-02-13

2026-02-12

2026-02-11

2026-02-10

2026-07-11 00:03