Kenth Olofsson. Foto: Ida Lindkvist

Kenth värnar om bygden – tar över butiken

Det är Löa-bon Kenth Olofsson som tar över butiken vid Ingo-macken i Guldsmedshyttan. Redan imorgon bitti har butiken vilat klart och dörrarna står åter öppna för besökare. Men dessförinnan, och även därefter, är det en hel del att göra. 

Det var i förra veckan som Guldsmedshyttans butik vid Ingo-macken slogs igen på grund av konkurs. Men det skulle inte bli någon långvarig stängning, för den drivande Kenth Olofsson nappade och bestämde sig för ett par veckor sedan att ta över. 
– Det här går jättesnabbt. Men jag känner mycket för bygden och det är ett toppenställe. Jag jobbade dessutom lite här förut. Så jag valde att satsa, det finns så mycket möjligheter. Det kom snabbt det här och jag kände att jag kör, det var ingenting att fundera på, säger Kenth resolut. 

I 12 år har Kenth drivit Annas Kafé i Löa, där han också bor. I år får dock caféet stå tillbaka lite längre än i vanliga fall. 
– Det blir annorlunda i år, vi kan tyvärr inte öppna Annas Kafé i maj utan får vänta med öppning till nationaldagen den sjätte juni. 

Det var först idag som allt blev klart och i nuläget gapar det tomt lite här och var. Kenth har mycket att stå i inför morgonens öppning och är märkbart och förståeligt stressad. Kenths fru kommer förbi med mat, som hon levererar tillsammans med sitt stöd som Kenth värderar högt. 
– Vi ska direkt börja med att fylla på överallt. Det blir sent ikväll och så får vi fortsätta pö om pö imorgon. Det är som det är. Det är jättemycket att göra och det är mycket som behöver ses över. Till en början kommer jag att stänga biltvätten, den behöver fixas och kollas över. Men jag gör hellre så än har missnöjda kunder, jag vill inte börja så, det viktigaste är nöjda kunder, poängterar Kenth.

Kenth fortsätter berätta att man tyvärr har tvingats göra personalneddragningar. 
– Det går inte att driva med hur många som helst, men det är väldigt tråkigt att det ska behöva bli så. Men nu gäller det att bygga upp det här! Förtroendet för macken är i botten just nu och det tar tid att bygga upp det. Tidningar har försvunnit, Svenska Spel har försvunnit, och det vill jag förstås få tillbaka. Men jag kan inte trolla tills imorgon och jag hoppas att alla har överseende med det. Tillsammans med personalen ska vi göra något bra av det här, säger Kenth hoppfullt. 

För framtiden har Kenth planer och idéer för butiken. Han berättar:
– Jag vill att det ska finnas nya fräscha mackor på morgonen, en ny kyldisk vid kassan. Man ska kunna komma in direkt halv sju på morgonen och köpa frukost. Jag har också tankar på ett litet sortiment av ekologiskt godis och ekologisk frukt. Och laktos- och glutenalternativ. Att vi kan erbjuda alla typer av människor, att det ska finnas något som passar alla. Men det kommer att ske efterhand. 

I slutet av majmånad är Kenths förhoppning att allt ska stå klart då han planerar en happening, och trots stressen ser han fram emot den kommande tiden som butiksägare. 
-Det är min tanke att få klart det tills då, och jag tycker att det ska bli jätteroligt och det är mycket att ta tag i! 
Publicerad 29 april 2015 klockan 20:16

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Årets vinnare av Lindehjärtat och Ja-priset: Lindemaskiner och Solhems handelsträdgård. Foto: Lindesbergs kommun

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.

1 september 2026 klockan 15:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Gunilla Pöchhacker och Marie Selander från Företagarna Bergslagen överlämnade checken till Tomas Klockars (M). Foto: Företagarna

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.

27 augusti 2026 klockan 12:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på ...

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Charlotte Lundell på Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.

28 juli 2026 klockan 10:56 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn

23 juli 2026 klockan 13:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid ...
20 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
11 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...
10 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.

8 juli 2026 klockan 12:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tre av årets fyra drömjobbare tillsammans med Ingela Björkman på Sparbanken Bergslagen och Janis Lancreau på StartCentrum. Foto: Sparbanken Bergslagen

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.

6 juli 2026 klockan 10:10 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Per Eriksson öppnar nu för att sälja Göransonska Gården. Foto: Camilla Lagerman

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.

29 juni 2026 klockan 16:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till ...

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in ...

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ...

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom

Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All...

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 ...

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptä...

Foto: Camilla Lagerman

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.

22 maj 2026 klockan 13:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...
22 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...
19 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
14 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-14

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-07

2026-05-07

2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-04-10

2026-04-10

2026-03-25

2026-03-13

2026-03-09

2026-03-09

2026-09-02 01:52