Gårdagens Lunchtrav vid Fornaboda bjöd på en ny hemmatriumf. För andra tisdagen i rad sprang Kid käbb hem segern, denna gång tillsammans med kusken Tony Wallin. Med en tävlingsdag kvar på säsongen ser dock Jorma Kontio ut att ha kopplat ett järngrepp om Kuskchampion.
Den senaste tiden har bjudit på gott om hemmaframgångar vid Fornaboda Travbana. Samma mönster uppenbarade sig igår, då banan stod värd för Lunchtrav med start 12.20. Redan på förhand var hemmahästen Kid Käbb utpekad som favorit i sitt lopp två och stoet gjorde ingen besviken. Tillsammans med kusken Tony Wallin passerade man mållinjen som första ekipage.
– Ja, Kid Käbb vann igen för andra tisdagen i rad. Jag tycker så klart det är extra roligt med en hemmaseger, säger Claes Broberg om vinsten.
Fornabodas sportchef summerar en lyckad gårdag. Solen sken dagen lång över Lindesberg, något som givetvis lockade några extra åskådare ut i det gröna. Totalt landade publiksiffran på närmare 800, en klar förbättring från den förra tisdagen.
– Allting har fungerat väldigt bra. Sen blev det precis som vi hade hoppats på ett par hundra mer i publiken än senast, konstaterar Broberg glatt.
”Jorma blir svår att slå”
Allt som allt bjöd tisdagen på elva lopp, där de fyra inledande starterna var V4. Mest lycka under dagen hade kuskarna Tom Horpestad och Tony Wallin, som både fick fira dubbla segrar. Sett till den totala sammanställningen ligger dock duon i lä. Med en tävlingsdag kvar har Jorma Kontio ett fast grepp om Kuskchampion, med fyra segrar fler än tvåan.
– Jag tror att Jorma blir svår att slå. Han vann ju ett lopp även idag, så det ska mycket till om han inte tar det, menar Broberg.
Tisdagen den 11:e nästa vecka är datum för årets allra sista tävling vid Fornaboda. Precis som igår vankas det Lunchtrav, vilket innebär att första start går vid 12.20. Claes Broberg hoppas då kunna avsluta tävlingsåret i samma goda stil som sommaren hittills bjudit på.
– Ja precis, det ser väldigt positivt ut. Det är väl kanske inte så många som fortfarande har semester då. Men vi hoppas på ett fint väder och att publiksiffran blir något i stil med gårdagens.
Alla vinnare på Lunchtravet:
Lopp 1: Sheriff Bi (Tobias Modig)
Lopp 2: Kid Käbb (Tony Wallin)
Lopp 3: A Beautiful Cut (Tom Horpestad)
Lopp 4: Trixarn (Carl Johan Jepson)
Lopp 5: Lady Zappa (Jorma Kontio)
Lopp 6: Miss Åslanda (Tom Horpestad)
Lopp 7: O.M. Don’t Cry (Paw Mahony)
Lopp 8: Absolut Vacker (Magnus Jakobsson)
Lopp 9: Carame (Tony Wallin)
Lopp 10: Rex Gomo (Carl Sjögren)
Lopp 11: Super Qisen (Niclas Stenquist)
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.