Gårdagens Lunchtrav vid Fornaboda bjöd på en ny hemmatriumf. För andra tisdagen i rad sprang Kid käbb hem segern, denna gång tillsammans med kusken Tony Wallin. Med en tävlingsdag kvar på säsongen ser dock Jorma Kontio ut att ha kopplat ett järngrepp om Kuskchampion.
Den senaste tiden har bjudit på gott om hemmaframgångar vid Fornaboda Travbana. Samma mönster uppenbarade sig igår, då banan stod värd för Lunchtrav med start 12.20. Redan på förhand var hemmahästen Kid Käbb utpekad som favorit i sitt lopp två och stoet gjorde ingen besviken. Tillsammans med kusken Tony Wallin passerade man mållinjen som första ekipage.
– Ja, Kid Käbb vann igen för andra tisdagen i rad. Jag tycker så klart det är extra roligt med en hemmaseger, säger Claes Broberg om vinsten.
Fornabodas sportchef summerar en lyckad gårdag. Solen sken dagen lång över Lindesberg, något som givetvis lockade några extra åskådare ut i det gröna. Totalt landade publiksiffran på närmare 800, en klar förbättring från den förra tisdagen.
– Allting har fungerat väldigt bra. Sen blev det precis som vi hade hoppats på ett par hundra mer i publiken än senast, konstaterar Broberg glatt.
”Jorma blir svår att slå”
Allt som allt bjöd tisdagen på elva lopp, där de fyra inledande starterna var V4. Mest lycka under dagen hade kuskarna Tom Horpestad och Tony Wallin, som både fick fira dubbla segrar. Sett till den totala sammanställningen ligger dock duon i lä. Med en tävlingsdag kvar har Jorma Kontio ett fast grepp om Kuskchampion, med fyra segrar fler än tvåan.
– Jag tror att Jorma blir svår att slå. Han vann ju ett lopp även idag, så det ska mycket till om han inte tar det, menar Broberg.
Tisdagen den 11:e nästa vecka är datum för årets allra sista tävling vid Fornaboda. Precis som igår vankas det Lunchtrav, vilket innebär att första start går vid 12.20. Claes Broberg hoppas då kunna avsluta tävlingsåret i samma goda stil som sommaren hittills bjudit på.
– Ja precis, det ser väldigt positivt ut. Det är väl kanske inte så många som fortfarande har semester då. Men vi hoppas på ett fint väder och att publiksiffran blir något i stil med gårdagens.
Alla vinnare på Lunchtravet:
Lopp 1: Sheriff Bi (Tobias Modig)
Lopp 2: Kid Käbb (Tony Wallin)
Lopp 3: A Beautiful Cut (Tom Horpestad)
Lopp 4: Trixarn (Carl Johan Jepson)
Lopp 5: Lady Zappa (Jorma Kontio)
Lopp 6: Miss Åslanda (Tom Horpestad)
Lopp 7: O.M. Don’t Cry (Paw Mahony)
Lopp 8: Absolut Vacker (Magnus Jakobsson)
Lopp 9: Carame (Tony Wallin)
Lopp 10: Rex Gomo (Carl Sjögren)
Lopp 11: Super Qisen (Niclas Stenquist)
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.