På söndag sparkar Damallsvenskan igång för KIF Örebro med hemmamatch mot Umeå. Inför premiären höll laget på fredagen en upptakt på Lindesbergs Stadshotell, där fotbollstjejer från IFK Lindesberg, NPBK och GSBK var inbjudna. Ungdomarna kunde i över en timme spela, mingla och ställa frågor till de hårt uppvaktade KIF-stjärnorna.
– Jag tycker att det har varit en kanonbra kväll! Det handlar om att vi ska vara länets lag, det är vår tydliga målsättning. Och det är en målsättning som vi lever upp till här ikväll, slår Julian Lundberg från KIF Örebro glatt fast.
Klockan 16.30 på fredagseftermiddagen slog Lindesbergs Stadshotell upp sina portar. Fotbollstjejer från IFK Lindesberg och klubbens samarbetslag i NPBK och GSBK var då inbjudna till ett häftigt event. En dryg halvtimme senare anlände nämligen KIF Örebro, det Damallsvenska topplaget som nådde åttondelsfinal i Champions League i höstas.
Fotbollsproffsen och ungdomarna minglade sedan runt, spelade på hotellets simulatorer och tävlade i vem som kunde samla mest poäng. Därefter höll KIF en genomgång av truppen och gästerna fick chansen att fråga ut stjärnorna. Avslutningsvis bjöds det på autografskrivning och i KIF-truppen var tongångarna glada över allt uppmärksamhet.
– De är väldigt positiva till att medverka på den här typen av event. Tjejerna tycker att det är kul när det är organiserat och rejält. De är väldigt nöjda med att få nå ut till ”kidsen”, för det här är morgondagens fotbollsspelare, förklarar Julian Lundberg.
”10 av 10 i betyg från alla gäster”
När autograferna signerats och besökarna fått i sig korv med bröd var det dags för KIF att stänga in sig. Laget med anhöriga stannade då kvar för en gemensam middag, ett typ av startskott för den säsong som väntar. Värd för hela evenemanget var Hotellet och KIF var mycket nöjda över upplägget.
– De arrangerar det här för 100 personer och det känns som att de aldrig gjort något annat. Det är jätteskönt som gäst att komma hit och allt fungerar med tipspromenad, spel och konferenslokaler. Sen serverar de dessutom en varm och trevlig middag som håller en superhög kvalitet, berömmer Julian och tillägger.
– Jag är säker på att det blir 10 av 10 i betyg från alla gäster!
Förhoppningen från KIF:s assisterande tränare är man ska kunna locka de unga fotbollstjejerna från Lindesberg att följa matcher på Behrn Arena, gärna med start på söndag. Fredagens event kommer att följas upp av att KIF-proffsen gästar flicklagens träningar både under vår och höst. Julian Lundberg ser även en stor potential i att visa upp sig ute i länet. Samtidigt riktar han blickarna mot söndagen och den seriepremiär som laget väntar på.
– Det viktigaste av allt är naturligtvis att vi ska nå ut till de yngre, men nu är det matchen på söndag som gäller. Det är jättefokus på avsparken 13.00 på Behrn Arena. Då ska vi se till att Umeå får åka hem utan poäng och att vi får fira en seger!
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.