Det är IFK Lindesberg som står på den lokala fotbollstronen för tillfället. Laget vann torsdagens derby borta mot Frövi IK, sedan Duane Kileback ordnat segern genom att sätta matchens enda mål i mitten av andra halvlek.
Otroligt mycket stod på spel när Frövi IK och IFK Lindesberg för första gången på många år drabbade samman i seriesammanhang. Fröjevi IP var platsen för torsdagens derby, en match där hemmalaget kom ut starkt. Frövi hade också ett flertal chanser, där Dan Norberg var allra närmast med en nick. Men Janne Mäki i IFK-målet kastade sig upp i krysset och stoppade avslutet.
Efterhand mattades Frövis offensiv, medan IFK växlade upp sin. Precis som hemmalaget kom gästerna till en del avslut och IFK menade att man hade bud på flera mål. Men utdelningen fick vänta till andra halvlek, då spelet blev mer utdraget med ett Frövi som sjönk tillbaka något.
– Vi inleder vår press väldigt högt under hela matchen, något som är energikrävande. I värmen var det då inte konstigt att hela fyra man drabbades av kramp vid olika tillfällen, förklarar Jonas Cederulf för Frövis hemsida.
Wester om segern: ”Spelar inte på topp”
Länge såg likaläget ut att hålla sig, men med 72 minuter spelat kom avgörandet. Duane Kileback dök upp och slog till med 0-1 för IFK, ett mål som betydde seger i derbyt. Frövi fick ett mål bortdömt för offside och IFK Lindesberg kunde med sina tre inspelade poäng klättra till femteplatsen i serien.
– Spelet präglades av många långbollar från Frövi. Tyvärr faller vi in lite i deras spel. En vinst är alltid en vinst, även om man inte spelar på topp, summerar tränaren Pierre Wester för IFK:s hemsida.
Samtidigt som gästerna vann gick Frövi miste om viktiga poäng i bottenstriden. Laget är kvar på sistaplatsen, men åtta förluster på tio spelade matcher. Derbyt innehöll ändå en stark insats och tränare Cederulf känner stolthet över truppen.
– Vi bjöd upp till fight och vi vek oss inte en tum.
Matchfakta Frövi IK-IFK Lindesberg:
Resultat: 0-1 (0-0)
Mål: 0-1 Duane Kileback
Tabellen från Svensk Fotboll:

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.