(Uppdaterat 11.40) I ett pressmeddelande idag på morgonen meddelade Kinnevik att man säljer sin aktieandel i skogsbolaget BillerudKorsnäs. Affären motsvarar samtliga 51,8 miljoner aktier i Billerud Korsnäs och ger Kinnevik 3,7 miljarder kronor, vilket är lika med 72 kronor per aktier. Övervägande delen av aktierna förvärvas av AMF Försäkring, Fjärde AP Fonden och Alecta. Övriga aktier som inte förvärvats av de svenska institutionerna har i allt väsentligt del köpts av fyra större svenska aktiefonder.
Kinnevik har under de senaste åren medvetet fokuserat sin verksamhet mot digitala tjänster inom främst telekom och media och försäljningen av aktierna i BillerudKorsnäs är ytterligare ett steg i den utvecklingen meddelar bolaget via sitt pressmeddelande.
Enligt alla bedömare ger nu den kassaförstärkning som försäljningen innebär Kinnevik stora möjligheter att satsa vidare inom telekom och media.
För BillerudKorsnäs innebär dagens transaktion att det nu är Frapag Beteiligungsholding AG, ett holdingbolag med säte i Österrike, som med sina 15,5 procent av rösterna blir största aktieägarna. Holdingbolaget var innan fusionen mellan då Kinneviksägda Korsnäs och Billerud största aktieägarna i Billerud.
I ett pressmeddelande från BillerudKorsnäs säger bolagets styrelseordförande Hannu Ryöppönen att den långsiktiga institutionella ägarkretsen nu förstärks ytterligare till följd av dagens transaktioner.
– För BillerudKorsnäs del fortsätter det intensiva arbetet med att genomföra de rätta strategier i vart och ett av våra marknadssegment, för att uppnå en sund, hållbar tillväxt och samtidigt skapa långsiktigt aktieägarvärde.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.