WSK Lindesberg tog igår en mycket viktig seger via 11-6 hemma mot Pålsboda. Tack vare vinsten kunde WSK äta sig längre bort från den allra värsta bottenstriden. Det är en lättad Stefan Klack som ser tillbaka på matchen.
– Ja vinst var väl ett måste i det läge vi hamnade i, så det är ju bra. Det var väl ingen jättematch men vi vann i alla fall, menar WSK-tränaren om segern.
Matchen i sig var annars en tät historia, där ett Pålsboda utan en enda poäng faktiskt hade en 5-4-ledning för den sista perioden. Där var det dock WSK som växlade upp och vände till slutresultatet 11-6. Klack tror att den höga press man satte slutligen betalade av sig. Pålsboda-spelarna blev allt tröttare ju länge matchen led, vilket öppnade upp för WSK i den sista perioden.
Att det blev vinst var väldigt viktig för WSK, som i och med de tre poängen klättrade upp till något säkrare mark. Med sina 12 poäng har man i nuläget fyra poäng ner till nedflyttningsstrecket. Dock är man ensam i serien med att ha spelat tio matcher och Klack konstaterar att den nedre tabellhalvan är väldigt jämn.
– Vi gick upp någon placering nu. Jag hade hoppats att vi skulle ha fler poäng, men det är ju tätt där nere i tabellen. Det är många som ligger där med åtta till fjorton poäng.
Säsongen har så här långt varit tuff för WSK, som konstant legat i bottenskiktet. Klack berättar att laget visat upp både bra och dåliga sidor under hösten.
– Vi får ju ett lite långt lag ofta. Sen är det i markeringsspelet som vi är lite klena och förlorar mycket närkamper, så det är det som varit negativt. Det positiva är att vi får bra press på motståndarna och kan vända spelet högt upp i plan, förklarar tränaren.
Det återstår nu en match för WSK innan det att laget och hela serien tar juluppehåll. Man avslutar 2013 med att möta IBK Wasahus i Mellringehallen nästa lördag. Lagen inledde säsongen med att mötas i Lindesberg, då WSK vann med 13-11. Uppladdningen inför matchen blir den vanliga konstaterar Klack.
– Det är inget speciellt. Vi har mött dem en gång och då vart ju stora siffor hemma. Det är bara att köra på enkelt och försöka vinna närkampsspelet. Vi får inte hamna i situationer där de vinner mycket en mot en, de gjorde dem senast och där måste vi vara bättre.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.