Stängt bakåt ännu en gång – LIF Lindesberg gjorde jobbet och landade två blytunga poäng borta mot Amo. Fatlum Ahmeti var målbäst när LIF sprang ifrån till seger med 33-24 (15-12) och klättrade två placeringar.
– Det var en jävla bra insats av alla! Vi sätter försvarsspelet igen, släpper in under 25 mål och det är riktigt bra. Matchen stod och vägde lite i första halvlek, sen tycker jag att vi maler ner dem i andra, kommenterar Erik Axelsson som med glimten i ögat slår fast att det handlade om en coachseger.
– Ja, det är det väl alltid när laget vinner. Det finns spelarförluster och så finns det coachsegrar haha!
Vinsten borta över Amo gör att LIF Lindesberg rycker förbi smålänningarna i tabellen. Streckstriden i Allsvenskan har utvecklat sig till en riktig nagelbitare, där sju av seriens 14 lag just nu slåss inom fyra poängs marginal. LIF har precis avslutat en intensiv period med fyra matcher inom loppet av tolv dagar och går ut ur den med två vinster. Det är ett godkänt facit menar tränare Axelsson, i synnerhet då LIF öppnade svagt med dubbla nederlag.
– Med tanke på att förlusterna kom där i början är det jävligt starkt att ta sig tillbaka. Det är två tuffa som vi vinner, både mot Hallby och framförallt här i Alstermo. Räknar vi in Rimbo som kommer nu om en vecka i den här tuffa perioden kan vi gå plus poängmässigt. Det blir en otroligt viktig match mot ett Rimbo som är i fin form.
Matchfakta Amo-LIF Lindesberg:
Resultat: 24-33 (12-15)
Publik: 242
Mål LIF: Fatlum Ahmeti 8, Jesper Nilsson 6, Oskar Erixon 6, Jesper Jakobsson 5, Christoffer Thor 5, Bashkim Gashi, Karl Zetterlund, Albin Järlstam
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.