Klara förlustsiffror – Löven maldes ner: ”Luften gick ur”

Revanschläge efter den knappa förlusten senast och en första period som lovade gott. Därefter kunde dock inte Lindlöven stå emot tabelltvåan Troja/Ljungby, som gick ifrån till seger med klara 0-5.

En riktig prövning väntade Lindlöven hemma i Lindehov på fredagen. Den småländska HockeyEttangiganten Troja/Ljungby kom på besök, ett lag som Löven höll jämna steg med i matchupptakten. Spelet inleddes böljande, där lagen bytte anfall med varandra och Niclas Eklöw fick bland annat fritt fram från från egen planhalva. Avslutet stoppades upp av Trojamålvakten Johan Nielsen.

Spelmässigt var båda lagen mycket noggranna, med ett tryggt passningsspel och säkra uppspel. En bit in i den första perioden kunde Troja skruva åt greppet och gästerna hade även ett ordentligt tryck över flera minuter. Charlie Torstensson svarade för flera viktiga räddningar, allra främst med en benparad i numerärt underläge.

Mot slutskedet av perioden kunde Lindlöven lyfta spelet och laget avslutade i powerplay, där Johan ”Böna” Persson fick en fin chans mitt framför mål. Även mittenakten öppnades piggt av Löven och bara några minuter in fick Jimmy Hellström ett gyllene läge. Helt ren i slottet gavs skarpskytten pucken, men skottet träffade inte mål.

Istället skulle ledningsmålet komma åt det andra hållet kort därefter, sedan Troja utnyttjat en rörig situation. Två minuter senare satte Stefan Söder punkt för en omställning med ett rappt skott i krysset och skyttekungen utökade så småningom även till 0-3. Den klara bortadominansen speglade även spelet i mittperioden, som Troja dominerade genom att trycka tillbaka Lindlöven.

– I den andra perioden blev vi lite passiva, då kunde Troja ta över och göra ett par mål. Det känns lite som att luften gick ur våra unga grabbar, säger Jussi Salo som tycker att Löven startade matchen bra.

– Det var synd att vi inte fick någon utdelning i början. För där hade vi några målchanser och hade vi kunnat trycka dit någon puck hade vi kanske orkat lite längre.

”Är inte vana med sånt högt speltempo”

Den tredje perioden öppnade sedan med ett powerplayspel för Bergslagsgänget. Där hade även Löven flera chanser till en reducering, men istället klev Troja upp och skickade 0-4 i nät efter att laget blivit fulltaligt. Det målet punkterade definitivt matchen. Gästerna hann bomba in ytterligare en pärla innan Löven kunde få stopp på blödningen, något som gav 0-5 i slutsiffror.

– Vi är inte riktigt vana med ett sånt här högt speltempo, så var det inte i grundserien. Nu betalar vi lite läropoäng på det sättet. Nivån håller inte hela tiden, utan det går lite upp och ner, analyserar Jussi Salo förlusten.

Tränaren hade flera spelare borta i mötet med Troja. Bland annat saknades den viktige backen David Berg, ett avbräck som Salo medger satte sin prägel på Lindlöven. Ny in i truppen för dagen var annars Andrej Vadovic, som blev klar för Löven under gårdagen. Den defensivt skickliga backen kastades rätt in i hetluften och bildade backpar med Markus Magnusson.

– Jag tycker att Andrej gjorde en bra match. Han kom till Lindesberg fem i två idag, då är det inte lätt att hoppa in direkt, kommenterar Salo.

Matchen lockade mycket publik till Lindehov, 456 åskådare, som alltså tyvärr fick se hemmalaget förlora. 0-5 innebar Lindlövens andra raka nederlag och laget tappade till sjundeplats i tabellen. På söndag är det dags för ny fight, även då mot ett förmodat topplag. Kristianstad gästar Löven med nedsläpp 16.00 och Jussi Salo laddar för revansch.

– Självklart, det är också nytt för oss att spela ett så här tätt och tufft matchande. Det är väldigt viktigt nu med förberedelser med rätt nedvarvning, kost och sömn.

Matchfakta Lindlöven-Troja/Ljungby:
Resultat: 0-5 (0-0, 0-3, 0-2)
Publik: 456
Skott: 31-36

Övriga resultat från AllEttan Söndra:
Kristianstad-Kumla 3-2 e.str.
Kallinge/Ronneby-Skövde 5-0
Borlänge-Vimmerby 4-2
Mariestad-Nybro 4-1

Tabellen från Swehockey:
HockeyEttan tabell

Publicerad 6 januari 2017 klockan 18:05


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.

18 april 2026 klockan 18:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Ingrid Nilsson och Ida Eriksson tävlar på EM i helgen. Foto: Kostadin Andonov/EJU/Tamara Kulumbegashvili, IJF

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.

14 april 2026 klockan 14:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg framför den stora hemmapubliken som stöttade laget till Division 1. Foto: Privat

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.

5 april 2026 klockan 19:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.

5 april 2026 klockan 07:52 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger ...
4 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...
2 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens ...
31 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.

30 mars 2026 klockan 22:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.

29 mars 2026 klockan 22:14 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men ...

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det ...

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots ...

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.

16 mars 2026 klockan 17:54 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för ...

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från ...

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. ...

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som ...

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar sä...

Arkivfoto: Timmy Lundegård

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.

28 februari 2026 klockan 19:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde ...
26 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin...
26 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande sä...
25 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-23

2026-02-22

2026-02-22

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-19

2026-02-13

2026-02-09

2026-02-08

2026-02-04

2026-02-01

2026-01-25

2026-01-21

2026-04-18 21:12