Andreas Hansson, Ann-Louise Hytter och Per Sander är redo att öppna upp padelhallen. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Uppe på loftet kan man sitta och kolla när det spelas matcher. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Barnens kryp-in är lekfullt. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Klart för padelspel hos Lindesbergs Fastigheter
Andreas Hansson, Ann-Louise Hytter och Per Sander är redo att öppna upp padelhallen. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Uppe på loftet kan man sitta och kolla när det spelas matcher. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Barnens kryp-in är lekfullt. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Klart för padelspel hos Lindesbergs Fastigheter
I slutet av mars kunde LindeNytt berätta att två nya padelhallar planerades längs industrirakan i Lindesberg. Nästan åtta månader senare står den första klar och Lindesbergs Fastigheter kan därmed bjuda in till spel i deras nya padelhall redan från midnatt.
– Lindesbergs kommun har hållit sin tidsplan, så det ska de ha en eloge för, säger Per Sander glatt.
Lindesbergs nyaste tillskott i padelfamiljen är belägen på Stafettgatan, med Byggmax och Lindesbergs Fastigheters egna lokaler som närmaste grannar.
– Vi har valt att placera hallen här för att vi redan finns och verkar här, och skulle den dagen komma att padel tappar sin popularitet har vi möjlighet att snabbt omvandla den till en industrilokal istället, berättar Per Sander.
Den totalt 1300 kvadratmeter stora hallen är fördelad på tre dubbelbanor och en singelbana, omklädningsrum, toaletter och en liten shop där man kan handla både padeltillbehör och energidryck.
– Shoppen sköts via en app där man identifierar sig med bank-id för att kunna komma in och handla, sedan är den också kameraövervakad för extra säkerhet, säger Per och visar med sin telefon hur det fungerar.
Foto: Camilla Lagerman
Förutom detta finns även en fikahörna och ett loft som ligger en trappa upp, med utsikt över hela hallen och samtliga banor. Dessutom har man byggt ett eget kryp-in för den yngre generationen som vill ha något att göra medan föräldrarna spelar padel.
– Här har vi lite leksaker, Netflix på tv:n och vi kanske sätter in ett tv-spel längre fram. Det är glas från båda håll så att man lätt kan hålla uppsikt över barnen medan man spelar, förklarar Per.
Kommunens nya detaljplan som gör det möjligt att ha idrottsverksamhet inom området börjar gälla vid midnatt, och det är även då som man kan börja ta emot sina första besökare.
– De första bokningarna har redan kommit in, det är några som ska spela klockan 09 imorgon bitti, så det är jättekul. Vi har sagt att december blir en inkörsperiod med rabatterade priser så alla ska kunna komma hit och testa så att allt fungerar som det ska, säger Per.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Tillsammans med sin publik och sina samarbetspartners så är Lindlöven med och bidrar med 8 800 kronor till Prostatacancerförbundet. Arkivfoto: Hasse Persson.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Rocksingeln "Believing" släpptes i augusti under fjolåret och har nu efter ett år och två månader streamats över en miljon gånger på Spotify. Något som självklart glädjer artisten, Rocker C, från Guldsmedshyttan. Singelkonvolut: Fredrik Ärletun
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. I år kunde man även presentera det helt nya Industritekniska programmet, som olika företagsrepresentanter stolt visade upp.
Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfällen i länet. Situationen är särskilt oroande på mindre orter som exempelvis Guldsmedshyttan, där en nedläggning påverkar hela lokalsamhället. Tisdagen den 7 oktober besökte Ardalan Shekarabi, Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson, företagsledningen på Baettr, för att lyssna till de lokala rösterna som nu står mitt i krisen.
– Det är människor med vanliga inkomster som får betala priset när regeringen saknar en plan för fler jobb och starkare tillväxt, säger han i ett pressmeddelande.
Charlotte utbildar hundar till Hemvärnet
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje...