Andreas Hansson, Ann-Louise Hytter och Per Sander är redo att öppna upp padelhallen. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Uppe på loftet kan man sitta och kolla när det spelas matcher. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Barnens kryp-in är lekfullt. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Klart för padelspel hos Lindesbergs Fastigheter
Andreas Hansson, Ann-Louise Hytter och Per Sander är redo att öppna upp padelhallen. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Uppe på loftet kan man sitta och kolla när det spelas matcher. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Barnens kryp-in är lekfullt. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Klart för padelspel hos Lindesbergs Fastigheter
I slutet av mars kunde LindeNytt berätta att två nya padelhallar planerades längs industrirakan i Lindesberg. Nästan åtta månader senare står den första klar och Lindesbergs Fastigheter kan därmed bjuda in till spel i deras nya padelhall redan från midnatt.
– Lindesbergs kommun har hållit sin tidsplan, så det ska de ha en eloge för, säger Per Sander glatt.
Lindesbergs nyaste tillskott i padelfamiljen är belägen på Stafettgatan, med Byggmax och Lindesbergs Fastigheters egna lokaler som närmaste grannar.
– Vi har valt att placera hallen här för att vi redan finns och verkar här, och skulle den dagen komma att padel tappar sin popularitet har vi möjlighet att snabbt omvandla den till en industrilokal istället, berättar Per Sander.
Den totalt 1300 kvadratmeter stora hallen är fördelad på tre dubbelbanor och en singelbana, omklädningsrum, toaletter och en liten shop där man kan handla både padeltillbehör och energidryck.
– Shoppen sköts via en app där man identifierar sig med bank-id för att kunna komma in och handla, sedan är den också kameraövervakad för extra säkerhet, säger Per och visar med sin telefon hur det fungerar.
Foto: Camilla Lagerman
Förutom detta finns även en fikahörna och ett loft som ligger en trappa upp, med utsikt över hela hallen och samtliga banor. Dessutom har man byggt ett eget kryp-in för den yngre generationen som vill ha något att göra medan föräldrarna spelar padel.
– Här har vi lite leksaker, Netflix på tv:n och vi kanske sätter in ett tv-spel längre fram. Det är glas från båda håll så att man lätt kan hålla uppsikt över barnen medan man spelar, förklarar Per.
Kommunens nya detaljplan som gör det möjligt att ha idrottsverksamhet inom området börjar gälla vid midnatt, och det är även då som man kan börja ta emot sina första besökare.
– De första bokningarna har redan kommit in, det är några som ska spela klockan 09 imorgon bitti, så det är jättekul. Vi har sagt att december blir en inkörsperiod med rabatterade priser så alla ska kunna komma hit och testa så att allt fungerar som det ska, säger Per.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Charlotte Lundell på Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...