Det har varit på gång en längre tid och nu står det även klart att Henrik Warman stannar i Lindlöven. Laget behåller därmed sin frontfigur på backsidan, trots intresse från HockeyAllsvenskt håll. Henrik gjorde en fantastisk fjolårssäsong i Löven och belönades för det med en lånesejour till BIK Karlskoga.
Förra säsongen tog Henrik Warman klivet från att vara en i mängden till att leda Lindlövens styrkor. Den mångsidiga backen stod då för en fenomenal säsong, kryddad 17 poäng och hela +21 i plus/minusstatistiken. Henriks framfart gav eko och i december kallades han in till BIK Karlskoga för tre matcher i HockeyAllsvenskan.
Våren tillbringade Henrik sedan åter i Lindlöven med att lyfta laget till serieseger och playoffspel. Att 23-åringen efter succéåret har varit het på marknaden är knappast någon överdrift, men trots det blir det alltså en fortsättning i Bergslagen. På torsdagen gick Löven ut med att man förnyat kontraktet med backen.
– Henrik är en spelskicklig back med bra storlek. Han är rightare som ger oss mer möjligheter med anfallspelet och speciellt i powerplay. Han är bra på att läsa spelet, hittar bra lösningar med pucken och jag är väldigt glad att Henrik stannar hos oss nästa säsong, säger tränaren Jussi Salo till den egna hemsidan.
Henrik själv berättar att han givetvis hade drömmar på spel i högre divisioner. Intresse från HockeyAllsvenskan fanns även, men i slutändan beslutade han sig för att stanna i Lindlöven. Den sportsliga ledningen med Tomas Östlund i spetsen var tidigt tydliga med att ville behålla honom och Henrik delade den känslan. När han nu blir kvar blir han det som en av lagets största profilspelare.
– Jag kände ett starkt förtroende förra året från Jussi, som trodde på mig och min backkollega Rasmus (Rundgren). Vi hade redan då en ganska stor roll och tog ett stort ansvar. Nu hoppas jag så klart kunna ta på mig ett ännu större ansvar och bidra till laget ännu mera, säger Henrik till LindeNytt.
Tror på laget: ”Kvalserien är inte orimligt”
Diskussionerna mellan spelaren och klubben har pågått under en tid. När kontraktet nu slutligen är i hamn skrivs därmed Henrik in på listan över klara Lövenspelare, en lista som vuxit sig lång. Laget har redan en i princip spikad trupp och totalt står 22 spelare under kontrakt.
Av dessa är hela 16 kvar från fjolåret. Mycket finns därmed att bygga vidare på för duon Jussi Salo och Tomas Östlund, som tidigare förklarat att Lindlöven vill lägga grunden för att bli ett topplag i HockeyEttan. Just den typen av ambitioner är något som lockar Henrik kvar och 23-åringen är mycket hoppfull.
– Jag tycker att både föreningen och laget är på rätt väg. Det kändes så redan förra året. Vi har tagit kliv mot att dels vara ett topplag, men även kunna tampas om platser till Allettan, menar Henrik och blickar vidare mot framtiden.
– När man ser ett lag som Borlänge ta sig till kvalserien ger det hopp till oss. Man inser att det inte är omöjligt att ta sig hela vägen dit. Det är även något som jag vet kommer att vara målsättningen, för det är inte orimligt.
Lindlövens trupp i dagsläget:
Christoffer Ulvestav, målvakt
Charlie Torstensson, målvakt NY
Rasmus Rundgren, back
Hampus Moberg, back
David Berg, back
Filip Bergmark, back NY
Hampus Gustavsson, back
Markus Magnusson, back NY
Henrik Warman, back
Max Lalander, forward
Johan Persson, forward
Patrik Näslund, forward
Niclas Eklöw, forward
Emil Rooth, forward
Wille Ylitalo, forward
Felix Zetterberg, forward NY
Anton Tano, forward
Albin Gunnarsson, forward
Felix Lundqvist, forward NY
Alexander Selin, forward
André Astley Rydberg, forward NY
Felix Scharnke, forward
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!