Det har varit på gång en längre tid och nu står det även klart att Henrik Warman stannar i Lindlöven. Laget behåller därmed sin frontfigur på backsidan, trots intresse från HockeyAllsvenskt håll. Henrik gjorde en fantastisk fjolårssäsong i Löven och belönades för det med en lånesejour till BIK Karlskoga.
Förra säsongen tog Henrik Warman klivet från att vara en i mängden till att leda Lindlövens styrkor. Den mångsidiga backen stod då för en fenomenal säsong, kryddad 17 poäng och hela +21 i plus/minusstatistiken. Henriks framfart gav eko och i december kallades han in till BIK Karlskoga för tre matcher i HockeyAllsvenskan.
Våren tillbringade Henrik sedan åter i Lindlöven med att lyfta laget till serieseger och playoffspel. Att 23-åringen efter succéåret har varit het på marknaden är knappast någon överdrift, men trots det blir det alltså en fortsättning i Bergslagen. På torsdagen gick Löven ut med att man förnyat kontraktet med backen.
– Henrik är en spelskicklig back med bra storlek. Han är rightare som ger oss mer möjligheter med anfallspelet och speciellt i powerplay. Han är bra på att läsa spelet, hittar bra lösningar med pucken och jag är väldigt glad att Henrik stannar hos oss nästa säsong, säger tränaren Jussi Salo till den egna hemsidan.
Henrik själv berättar att han givetvis hade drömmar på spel i högre divisioner. Intresse från HockeyAllsvenskan fanns även, men i slutändan beslutade han sig för att stanna i Lindlöven. Den sportsliga ledningen med Tomas Östlund i spetsen var tidigt tydliga med att ville behålla honom och Henrik delade den känslan. När han nu blir kvar blir han det som en av lagets största profilspelare.
– Jag kände ett starkt förtroende förra året från Jussi, som trodde på mig och min backkollega Rasmus (Rundgren). Vi hade redan då en ganska stor roll och tog ett stort ansvar. Nu hoppas jag så klart kunna ta på mig ett ännu större ansvar och bidra till laget ännu mera, säger Henrik till LindeNytt.
Tror på laget: ”Kvalserien är inte orimligt”
Diskussionerna mellan spelaren och klubben har pågått under en tid. När kontraktet nu slutligen är i hamn skrivs därmed Henrik in på listan över klara Lövenspelare, en lista som vuxit sig lång. Laget har redan en i princip spikad trupp och totalt står 22 spelare under kontrakt.
Av dessa är hela 16 kvar från fjolåret. Mycket finns därmed att bygga vidare på för duon Jussi Salo och Tomas Östlund, som tidigare förklarat att Lindlöven vill lägga grunden för att bli ett topplag i HockeyEttan. Just den typen av ambitioner är något som lockar Henrik kvar och 23-åringen är mycket hoppfull.
– Jag tycker att både föreningen och laget är på rätt väg. Det kändes så redan förra året. Vi har tagit kliv mot att dels vara ett topplag, men även kunna tampas om platser till Allettan, menar Henrik och blickar vidare mot framtiden.
– När man ser ett lag som Borlänge ta sig till kvalserien ger det hopp till oss. Man inser att det inte är omöjligt att ta sig hela vägen dit. Det är även något som jag vet kommer att vara målsättningen, för det är inte orimligt.
Lindlövens trupp i dagsläget:
Christoffer Ulvestav, målvakt
Charlie Torstensson, målvakt NY
Rasmus Rundgren, back
Hampus Moberg, back
David Berg, back
Filip Bergmark, back NY
Hampus Gustavsson, back
Markus Magnusson, back NY
Henrik Warman, back
Max Lalander, forward
Johan Persson, forward
Patrik Näslund, forward
Niclas Eklöw, forward
Emil Rooth, forward
Wille Ylitalo, forward
Felix Zetterberg, forward NY
Anton Tano, forward
Albin Gunnarsson, forward
Felix Lundqvist, forward NY
Alexander Selin, forward
André Astley Rydberg, forward NY
Felix Scharnke, forward
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.